استاندار یزد:

تحقق شعار سال به تبیین سیاستهای اقتصادی منوط است

استاندار یزد گفت: تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، مستلزم تبیین سیاست های دقیق اقتصادی، حمایت مالی، استفاده از تجربیات سایر کشورها و تطبیق آنها با الزامات داخلی است.

به گزارش یزدی نیوزمحمود زمانی قمی، در نخستین نشست شورای اداری این استان افزود: در سال جاری که به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده باید به ضررهای کالای قاچاق توجه ویژه شود.

وی افزود: در ابتدای شروع فعالیت دولت یازدهم بیش از ۲۰میلیارد دلار قاچاق کالا به ایران داشتیم و امروز به ۱۳ میلیارد دلار کاهش یافته و این یعنی اینکه بازگشت هر یک میلیارد دلار، ۱۰۰ هزار شغل در ایران ایجاد می کند.
استاندار یزد تصریح کرد: در واقع با هزینه قاچاق اعلام شده یک میلیون و ۳۰۰هزار شغل در کشور از بین می رود و می توان با جلوگیری از آن بر توان تولیدی و ایجاد شغل در کشور افزود.
زمانی قمی در همین خصوص به سه کالای مهم قاچاق و ضررهای آن اشاره کرد و گفت: در صنعت کفش ۵۰۰هزار نفر مشغول کار هستند و ۵۰درصد هم هنوز ظرفیت اشتغال دارد.
به گفته وی در سال ۹۵ در این بخش ۱۸۲میلیارد تومان قاچاق و ۱۲۷ میلیارد تومان واردات رسمی داشتیم که این موارد دهها هزار شغل را در کشور نابود کرده است.
رئیس شورای اداری استان یزد به مشکلات صنعت پوشاک نیز اشاره کرد و گفت: گردش مالی این صنعت، سه هزار میلیارد تومان است که در این بخش در سال ۹۵ بیش از ۲۳۰ هزار میلیارد تومان واردات داشتیم و سالانه ۳۸۵ هزار شغل به دلیل واردات نابود شد.
زمانی قمی با بیان اینکه حجم بازار لوازم خانگی در ایران ۳۰ هزار میلیارد تومان است افزود: در این بخش سهم تولید داخل در بازار ۴۰درصد و قاچاق لوازم خانگی ۱۵ هزار میلیارد تومان و واردات رسمی ۲.۵ میلیارد تومان اعلام شده است.
وی تأکید کرد : این قاچاق بی رویه، موجب نابودی بسیاری از برندهای داخلی در طول سال های گذشته شده به همین دلیل مبارزه با قاچاق کالا و خرید ایرانی یک ضرورت است و می تواند موجب ایجاد اشتغال جدید، حفظ اشتغال موجود و حس تعلق به تولیدات داخلی شود.
استاندار یزد گفت: شعار امسال در واقع شعار جامعی است که اقتصاد مقاومتی ، رونق تولید و اقتصاد، دفاع از تولید داخلی و استقلال کشور را در درون خود دارد و در ادامه افزایش تقاضا ، رونق سرمایه ملی ، تقویت ارزش پول ملی و صرفه جویی ارزی را به همراه خواهد داشت.
زمانی قمی درباره الزامات تحقق این شعار نیز خطاب به بخش خصوصی و کارفرمایان اظهار کرد: اندیشیدن به کیفیت کالا ، توجه به حقوق مصرف کنندگان و تعریف خدمات مناسب پس از فروش می تواند زمینه ساز اعتماد عمومی به کالاهای داخلی باشد.
وی بر لزوم استفاده از تجربیات کشورهایی همچون آلمان ، ژاپن و چین در استفاده از کالاهای داخلی تأکید کرد و افزود: این تجربیات به ما کمک می کند تا در کنار الزامات جمهوری اسلامی ، شعار سال را به صورت عملی و با پرهیز از نشست و سخن گفتن اجرا کنیم.
این مسئول، سرکشی به خانواده های ایثارگران ، بچه های یتیم ، سفر به شهرستانها و بررسی هفتگی مشکلات بخش های مختلف را خواستار شد و ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی باید همچون آهن ربا عمل کنیم چون جامعه ما یک جامعه متحد و یک شکل است و می توان با رعایت الزامات اخلاقی از مشکلات عبور کرد.
استاندار یزد در بخش دیگری از این جلسه با مرور اتفاقات سال ۱۳۹۶ ، از برگزاری موفقیت آمیز ۲ انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به عنوان خاطرات خوب سال قبل یاد کرد و افزود: زلزله غرب کشور و شهادت سه تن از عزیزان این استان در مبارزه با قاچاقچیان نیز از خاطرات ناگوار سال قبل بود.
زمانی قمی به برخی مشکلات سال قبل که ناشی از برآورد نادرست مخالفان نظام و برخی مشکلات دیگر مربوط بود نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مردم ایران به صورت اقیانوس گونه به این افراد پاسخ داده و از کیان انقلاب اسلامی دفاع کردند.
در این جلسه معاونان استاندار و جمعی از مدیریان استان، گزارشی از وضعیت استان در سال ۱۳۹۶ و برنامه های سال ۱۳۹۷ ارائه کردند.
 
منبع:ایرنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..