نماینده اردکان نظارت بر مصرف وام اشتغال در روستاها را خواستار شد

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مصرف درست وام اشتغالزایی در روستاها ، نظارت لازم بر هزینه کرد این نوع تسهیلات را خواستار شد.

به گزارش یزدی نیوزدفتر محمد رضا تابش، وی در دیدار با مردم روستای حسن آباد انارکی و خانواده شهید محمدی، گفت: مناطق روستایی سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی کشور دارد، باید نسبت به سرمایه‌گذاری مولد و ایجاد اشتغال در روستاها برنامه‌های مناسب‌ تری تدارک دیده شود.

عضو شورای عالی پول و اعتبار اضافه کرد: از محل صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار( ۶۰ هزار میلیارد ریال) وام اشتغالزایی برای روستاها تصویب شد و همین مبلغ را بانک ها تامین کنند.
وی اضافه کرد: در مجموع ۱۲۰ هزار میلیارد ریال وام با نرخ چهار درصد در مناطق روستایی و عشایری مرزی، ۶درصد در مناطق روستایی و عشایری ، نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با بهره ۱۰ درصد توزیع می‌شود .
وی بیان کرد: به همین منظور نیز سامانه « کارا» برای ثبت‌ نام طراحی شد که اولویت پرداخت برای وام های جمعی و تعاونی‌ها بر اساس نیازها و اولویت های منطقه تعیین شده است.
این نماینده استان یزد در مجلس بر اهمیت نظارت بر هزینه کرد صحیح این تسهیلات تاکید کرد و گفت: با توجه به تعهد دولت مبنی بر ایجاد سالیانه ۱.۲ میلیون شغل؛ برنامه اشتغال فراگیر دولت و اشتغال روستایی در زمره طرح‌های که باید مراقبت تا به درستی اجرا شود و با توجه به تجربه قبلی، نسبت به انحراف در به کارگیری منابع حساس بود.
تابش تاکید کرد: رونق کسب و کار روستایی باعث ماندگاری جوانان در روستاها می شود و علاوه بر آثار اقتصادی مثبت؛ مانع مهاجرت جوانان به شهرها و تشدید پدیده حاشیه نشینی و باعث جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
نماینده شهرستان اردکان در مجلس افزود: امیدواریم در استان یزد و شهرستان اردکان با هماهنگی لازم بین مسئولان امر، وام اشتغال روستاییان به نحو مناسب و موثری توزیع و با نظارت دقیق، از به کارگیری آن غیر از ایجاد اشتغال مولد، جلوگیری شود.
وی به جذب اعتبارات و اقدامات صورت گرفته در روستاهای شهرستان اشاره کرد و برخی پیگیری ها برای حل نیازهای روستای حسن آباد انارکی را بیان کرد.
وی اظهار کرد: مردم روستاهای اردکان از جمله حسن آباد انارکی، در منطقه خشک و کویری، برای تولیدات کشاورزی و دامی زحمت می‌کشند و با تلاش و سخت کوشی مضاعف، کویر سخت و خشن را رام اراده استوار خویش کرده اند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: طبق گزارش مرکز آمار ایران؛ از کل تولید ناخالص داخلی، ۴۱ درصد مربوط به بخش تولید و ۵۹ درصد مربوط به بخش خدمات است از طرفی، در تولید ناخالص داخلی؛ سهم تولید در اقتصاد شهری، ۲۶.۵ درصد است اما در اقتصاد روستایی این رقم ۸۱.۵ درصد است.
 
منبع:ایرنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..