بافق‌گردی حال شما را خوب می‌کند

بافق، سرزمین دیدنی‌ها و یادگار تاریخ است که در جنوب شرق استان یزد جای گرفته و با استان کرمان (ایالت کارمانیا) و به نوعی با خراسان بزرگ همسایگی دارد.

به گزارش یزدی نیوزبافق را در گذشته «بافرگ» می‌خواندند و اسامی تاریخی و پر رمز و راز شیطور، بساب، شادکام، قطرم، آریز و … هنوز در منظومه جغرافیایی آن خودنمایی می‌کند.

 
از یزد که به سمت بافق روانه می‌شوی، بعد از گذر از عرض تپه ماهورها و پستی و بلندی‌هایی که از دربید در شمال یزد تا بهادران در جنوب مهریز ادامه دارد، دشت بافق نمایان می‌شود، دشتی که خاستگاه تمدن بوده و در تمامی دوران‌های تاریخی نشانه‌هایی از آن وجود دارد.
 
بافق را دارالشجاعه می‌نامند زیرا هر گاه فرمانروایان و پادشاهان ایرانی برای کشورگشایی یا دفاع از کشور به سربازان و جنگجویان شجاع نیاز داشتند، یادشان به بافق می‌افتاد و پیک خود را روانه این شهر می‌کردند.
 
به شهر که می‌رسید، گنبد فیروزه‌ای امامزاده عبدالله که بسیار مورد احترام اهالی یزد و کرمان است، توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند؛ گنبد گردی که معماری آن بی نظیر است و صحن و رواق امامزاده هم با انواع امکانات پذیرای زائران  و مسافران است.
 
بافت قدیم شهر که بیشتر به معماری کرمان شبیه است تا یزد، از اصالت و تنوع قابل توجهی برخوردار است و میدان خان، هسته مرکزی آن است. جالب‌تر اینکه میدان خان و ابنیه تاریخی بافق به طور عمده توسط محمدتقی خان احداث شده که در دوران‌های افشاریه، زندیه و اوایل قاجاریه حاکم یزد بوده و اغلب بناهای تاریخی جهان شهر یزد و از جمله باغ دولت‌آباد و میدان و بازار خان نیز توسط ایشان احداث شده و فرزندش عبدالرضا خان هم در بافق حکومت می‌کرده است.
 
بافت جدید شهر و بوستان‌ها و پارک‌های آن نیز پذیرای مسافران و گردشگران بوده و البته پارک آبشار بافق که یکی از نورزگاه‌های برتر استان است، حکایت و جذابیت دیگری دارد.
 
روستاهای حاشیه شهر از جمله حاجی آباد، صدرآباد، رضائیه و فاضلیه با کوچه باغ‌های زیبا، نخلستان‌ها و خانه باغ‌های تاریخی، طراوت و زیبایی خاص خود را داشته و روستاهای و قلاع تاریخی باقرآباد و صادق آباد با نخلستان‌های با شکوه، از گذشته با شما حرف می‌زنند.
 
کمپ‌های کویرنوردی این دیار که از رمل‌ها و تپه ماهورهای شنی تشکیل شده در استان یزد و کشور نظیر ندارد و علاوه بر دارا بودن برنامه‌های سافاری و شترسواری و انواع امکانات کویرنوردی، مکان خوبی برای رصد ستارگان در شب بوده و واقعا در شب هنگام احساس می‌کنی که چقدر آسمان و اجرام آسمانی به زمین نزدیک شده‌اند که البته این خصوصیت کویر است و شفافیت و زلالی آسمان بافق بر شکوه و زیبایی آن افزوده است.
 
روستاهای گردشگری قطرم (ماسوله یزد) و شادکام که به تازگی حتی جهانگردان را نیز به خود جلب کرده‌اند از شگفتی‌های خیره کننده‌ای در دل کوه‌های شمالی و سر به فلک کشیده بافق برخوردارند و روستاهای کوشک، گزستان، هنسک، جوزی و روستاهای منطقه سبزدشت از جاذبه‌های اکوتوریستی استان یزد محسوب می‌شوند.
 
اگر به این داشته‌ها، ظرفیت‌های ژئوتوریسم از جمله پیت معدن چغارت، منطقه حفاظت شده کوه بافق با دارا بودن انواع گونه‌های گیاهی و جانوری، سنگاب‌های بیشه‌در، غارهای شگفت‌انگیز، نیزارهای کر و بناب و کویر دره انجیر را اضافه کنید، متوجه خواهید شد که بافق مجموعه‌ای از پتانسیل‌های توریستی اعم از آثار و ابنیه تاریخی و اکوتوریستی (گردشگری طبیعی) را در خود جای داده و به همین دلیل سال به سال و روز به روز گردشگران داخلی و خارجی زیادی راهی این سرزمین در فلات مرکزی ایران می‌شوند و خودشان عنوان می‌دارند که سفر به بافق با این مردم با فرهنگ و مهمان‌نواز، حال آدم را خوب می‌کند.
 
این روزها آستان مقدس امامزاده عبدالله، هتل‌ها و بوم گردی‌ها، مجموعه با صفای آهن‌شهر، باغ تیتو با قنات جاری در آن، موزه‌ها، سوغات سراها و فروشگاه‌های صنایع دستی، کمپ‌های کویرنوردی به همراه مسئولان و متصدیان دستگاه‌های خدمت‌رسان شهرستان بیشتر از سال‌های گذشته آماده شده‌اند تا پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی باشند و خدمات متنوعی را به هموطنان عزیزمان و همنوعانی که از کشورهای دیگر راهی بافق و روستاهای آن می‌شوند، ارائه دهند و یک سفر دلچسب و خاطره‌انگیز را برای شما رقم بزنند.
 
منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..