فراز و فرودهای استان یزد در سال ۹۶

استان یزد در سال 96 روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت، استان دارالعباده در سال جاری شاهد رویدادهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی مهمی بود که بدون شک یکی از مهمترین آنها ثبت جهانی بافت تاریخی یزد در یونسکو است.

به گزارش یزدی نیوزکمیته میراث جهانی یونسکو ۱۸ تیر ماه امسال در چهل و یکمین نشست خود در کراکوف لهستان، با اجماع همه اعضاء، ۲۰۰ هکتار از بافت تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد که این رویداد مهمترین اتفاق خوشایند سال ۱۳۹۶ برای یزد بود. 

مهمترین رخدادهای سال ۹۶ استان یزد بر اساس توالی زمانی از نوروز امسال در ادامه می آید.
**** فروردین ماه
**در نخستین روز سال ۹۶ استان یزد میزبان محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. 
افتتاح اینترنت GA، حضور در شورای راهبری ارتباطات و فناوری استان و بازدید از شعب کشیک پست و پست بانک استان یزد از برنامه های سفر یکروزه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان یزد بود. 
** بازدید از چارپارخانه میبد و چند از طرح مخابراتی از دیگر برنامه های واعظی هیات همراه در استان یزد بود. 
** سفر وزیر علوم به همراه وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با دومین سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۶ روز ۱۸ فروردین به استان یزد همزمان شد.
**محمود واعظی در این سفر از محل ثبت‌ نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر تفت و نیر و شعبه کشیک پست بانک یزد در ایام نوروز و اماکن تاریخی بازدید و در نشست شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) شرکت کرد، همچنین با حضور واعظی ۱۹ طرح مخابراتی در میبد یزد افتتاح شد.
**محمد فرهادی نیز حضوری کوتاه در مهریز داشتد و از باغ جهانی پهلوانپور، مجموعه تاریخی طبیعی غربال بیز، کوه ریگ، قلعه سریزد، باغ آهو و بافت تاریخی یزد دیدن کرد و در جریان آخرین وضعیت تاریخی و فرهنگی شهرستان قرار گرفت.
** نخستین دوره بازی های فوتبال ساحلی قهرمانی جام باشگاه های آسیا و اروپا، هفتم فروردین سال ۹۶ با حضور تیمهای لکوموتیو روسیه، اسپورتینگ پرتغال و لوانته اسپانیا برگزار شد که این رقابت ها با قهرمانی مقاومت گلساپوش یزد همراه بود.
** نخستین جشنواره ملی خوشنویسی محمدرسول الله (ص) ۲۱ فروردین ماه در رشته های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث به میزبانی این استان در یزد برگزار و ۱۷ برگزیده آن تجلیل شدند.
 
****اردیبهشت ماه 
** مشارکت ۹۴ درصدی مردم استان یزد در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و کسب رتبه دوم کشور در میزان مشارکت در انتخابات
نخستین دوره مسابقات فوتبال ساحلی چهار جانبه قهرمانی کشور در ماه اردیبهشت با حضور تیم های لیگ برتر کشور در اردکان برگزار شد.
** ساخت فیلم «لکنت» نخستین فیلم سینمایی صدا و سیمای مرکز یزد به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی ششم اردیبهشت در آیینی با حضور مدیرکل این مرکز در روستای خرانق از توابع شهرستان اردکان آغاز شد.
** اولین همایش ملی کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از اعضای هیأت علمی، دانشجویان، متخصصان و پژوهشگران این حوزه ها از سراسر کشور در دانشگاه اردکان برگزار شد.
 
** خردادماه
** انتخابات هیات مدیره و بازرسان خانه مطبوعات یزد دهم خرداد همزمان با دیگر استانهای کشور به صورت اینترنتی از طر یق سامانه خانه مطبوعات برگزار و اعضای هیات مدیره و بازرسان این خانه برای ۲ سال معرفی شدند. 
 
** تیرماه 
** ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد 
کمیته میراث جهانی یونسکو ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۶ در چهل و یکمین نشست خود در شهر کراکوف لهستان، با اجماع اعضا، شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد و به این ترتیب نخستین پرونده یکی از شهرهای تاریخی ایران در فهرست جهانی به ثبت رسید.
پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد حدود ۷۵۰ هکتار از بافت تاریخی این شهر در سال ۱۳۸۴ به ثبت آثار ملی رسید و هم اکنون حدود ۲۰۰ هکتار از این بافت ثبت جهانی شده است.
** برگزاری دهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و نخستین نمایشگاه تخصصی زیلو، حصیر و زیراندازهای سنتی از ۱۴ تا ۱۸ تیرماه در یزد
** سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان بهزیستی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در اواخر تیرماه به یزد 
در این سفر سالن ورزشی شهدای کارگر یزد به مساحت پنج هزار متر مربع و زیربنای سه هزار متر مربع در جنب بیمارستان شهدای کارگر یزد با ۴۰ میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید.
 
** مردادماه 
**دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی که فراخوان آن از مهر ماه سال گذشته منتشر شده بود، از هفتم تا نهم مرداد ماه با شرکت هنرمندانی از ۲۷ استان کشور به میزبانی یزد برگزار شد. 
۴۰۷ اثر ارسالی در سامانه این جشنواره به ثبت رسید که از این تعداد ۲۲۵ فیلم داستانی، ۱۵۳ فیلم مستند، ۱۰ فیلم ویژه مستند و ۱۲ فیلم ویژه داستانی بود و هفت اثر نیز به دلیل پاره ای نواقص در این جشنواره پذیرش نشد. 
** معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ۱۷مرداد به استان یزد سفر کرد و ضمن افتتاح تصفیه خانه فاضلاب مشترک شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی یزد از قرق اختصاصی محیط زیست این استان نیز دیدن کرد.
** نخستین همایش ملی حقوق شهروندی ۱۸ و ۱۹مردادماه با حضور عضو شورای عالی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران و دبیر کمیسیون در یزد برگزار ‌شد .
 
**** شهریور
** سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به یزد، حضور در شورای اداری استان، بازدید از پایگاه جهانی شهر تاریخی یزد و کارگاه موزه صدرالعلما از جمله برنامه های سفر یکروزه علی اصغر مونسان به استان یزد است.
** نخستین همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم‌انداز آن در افق ۱۴۰۴ با حضور مسئولان، کارشناسان و استادان دانشگاه شهریورماه در دانشگاه یزد برگزار شد.
 
**** مهرماه
** سفر رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به یزد
استر لاروش رئیس دفتر منطقه ای سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در تهران ۱۲مهرماه با سفر به یزد از اماکن و بافت تاریخی شهر یزد و مسیر قنات زارچ بازدید کرد.
** انتصاب علی غیاثی ندوشن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به عنوان مدیرکل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 
 
**** آبان ماه 
** سفر وزیر کشور به یزد و معرفی محمود زمانی قمی به عنوان استاندار جدید استان یزد
در سفر یکروزه رحمانی فضلی، محمود زمانی قمی به عنوان سیزدهمین استاندار یزد معرفی و از تلاش های چهار ساله میرمحمدی استاندار سابق قدردانی شد.
** برگزاری هجدهمین دوره مسابقات اسب دوانی کورس پاییزه قهرمانی کشور با حضور ۵۰ سوارکار از استان های مختلف در یزد برگزار شد.
** هشتمین همایش ملی انجمن جمعیت شناسی ایران به میزبانی دانشگاه یزد ششم آبان ماه با برگزاری آیین اختتامیه و تجلیل از ۲استاد برجسته جمعیت شناسی کشور به پایان رسید.
 
**** آذرماه 
** دومین دوره مسابقات موتور کراس کشور، ۲۴ آذرماه با قهرمانی تیم تهران در شهر بافق از توابع استان یزد پایان یافت و تیم های کرمان و توابع تهران دوم و سوم شدند.
** نخستین مسابقه سازه های کنسروی (Canstruction) و تلاش برای ثبت سازه ای با افزون بر ۳۰۰ هزار قوطی کنسرو با ثبت در کتاب رکوردهای گینس در روزهای نهم و دهم آذرماه برگزار شد.
** دومین همایش بین المللی و بیستمین همایش ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار با حضور مسوولان کشوری و استانی در پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برگزار شد.
 
**** دی ماه 
** سوم دی ماه نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه امید در یزد آغاز به کار کرد.
** اهدای جایزه ویژه بنیاد جهانی انرژی به یزد به عنوان شهر پایدار از جمله رویدادهای دیگر استان در دی ماه امسال بود. 
** در سفر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ۹ دی ماه به یزد طرح یزد کارت و نرم افزار شهربین رونمایی شد. 
** مسابقات شمشیربازی بزرگسالان کشور در اسلحه سابر در بخش انفرادی با قهرمانی سابریست یزدی به پایان رسید.
 
**** بهمن ماه 
** اکران فیلم های سی و ششمین جشنواره فجر از ۱۴ تا ۲۲ بهمن
فیلم های جشنواره فجر برای سومین سال پیاپی همزمان با برپایی جشنواره در تهران، در سه نوبت در سینماهای تک و جام یزد، اکران شد.
** دومین سفر معصومه ابتکار، این بار در مقام معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده 
افتتاح نخستین خانه امن زنان و دختران تحت خشونت خانگی در دوم بهمن 
** برای افتتاح برخی طرح های دهه فجر وزیر ارتباطات در ۱۷بهمن ماه وارد استان یزد و همزمان ۹۸۲ طرح ارتباطی با حضور وی بهره برداری شد
** سفر معاون اول رئیس جمهوری در دهه فجر به یزد
اسحاق جهانگیری در سفر یک روزه به استان یزد علاوه بر شرکت در آیین بهره برداری از برخی طرح های آماده بهره برداری، از چند طرح عمرانی و تولیدی بازدید و در شورای اداری استان نیز شرکت کرد.
** وزیران نیرو، صنعت و معدن و تجارت، دادگستری، همچنین معاون رئیس جمهوری رئیس سازمان میراث فرهنگی، معاون اول رئیس جمهوری را در این سفر همراهی کردند.
** نخستین مرکز حمایت های روانی – اجتماعی دختران و خانواده (ندای مهر) در استان یزد روز ۲۸ بهمن با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور و تعدادی از مسئولان محلی با صرف یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال هزینه در مرکز این استان افتتاح شد.
 
**** اسفندماه
** دهمین نمایشگاه کتاب به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی استان از پنجم تا یازدهم اسفند در محل دائمی نمایشگاه های استان یزد برگزار شد. 
در این نمایشگاه ۹۶ هزار و ۱۰ عنوان کتاب شامل ۷۹ هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب از ناشران داخلی و ۱۶ هزار و ۸۰۰ عنوان کتاب از ناشر خارجی در ۳۲۲ غرفه عرضه شده است. 
** برگزاری همایش ملی «یزد، میراث جهانی» در روزهای نهم و دهم اسفند
 
** حوادث تلخ سال ۱۳۹۶ در استان یزد 
** تداوم خشکسالی و قرار گرفتن استان یزد در آخرین رده میزان بارش های در کشور برای چندمین سال متوالی
** سقوط تیم فوتبال فولاد یزد از لیگ یک به دسته دوم و انحلال این تیم از رخدادهای تلخ ورزشی استان در سال جاری بود
** حادثه تصادف خودروی زائران یزدی در حله عراق
خودروی ون زائران یزدی در حله عراق با یک کامیون تصادف کرد که در این حادثه ۴ نفر فوت کردند و ۱۲ نفر هم مصدوم شدند.
** کشته شدن دو شهروند استان یزد در حادثه آتش سوزی کشتی سانچی و سقوط پرواز تهران یاسوج از دیگر رویدادهای تلخ استان در سال ۹۶ بود.
 
منبع:ایرنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..