عضو شورای رهبردی مدیریت سبز دانشگاه یزد:

مدیریت انسانی، منابع و هزینه‌ها از ویژگی‌های دانشگاه سبز است

عضو شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه یزد با اشاره به ویژگی‌های دانشگاه سبز، گفت: مدیریت انسانی، منابع و هزینه‌ها به ویژه مدیریت کاغذ و پسماند از مهمترین ویژگی‌های یک دانشگاه سبز هستند .

به گزارش یزدی نیوز«روح الله دوست حسینی»  با اشاره به ویژگی‌های دانشگاه سبز، اظهار کرد: دانشگاه سبز تنها در کاشت گیاه در دانشگاه خلاصه نمی‌شود و هر اقدامی که به حفظ محیط زیست منجر می‌شود در حوزه فعالیت‌های دانشگاه سبز محسوب می‌شود . 

 
وی افزود: مدیریت انسانی، منابع و هزینه‌ها به ویژه مدیریت کاغذ و پسماند از مهمترین ویژگی‌های یک دانشگاه سبز هستند . 
 
عضو کمیته فرهنگی آموزش مدیریت سبز دانشگاه یزد در مورد تداوم فعالیت‌های دانشگاه سبز، تصریح کرد: جهت تداوم فعالیت‌های دانشگاه سبز اقداماتی در راستای مدیریت پسماند صورت گرفته است چراکه دانشگاه یزد به دلیل داشتن حدود ۵۰ درصد دانشجوی خوابگاهی، پسماند غذایی زیادی دارد . 
 
وی افزود: وعده‌های غذایی این دانشجویان در قالب پکیج‌های غذایی است که پس از مصرف غیر قابل استفاده هستند اما می‌توان با توجه به مدیریت پسماند و نیز موادغذایی هر فرد، در مرحله اول به میزان مورد نیاز وعده غذایی به دانشجو ارائه کرد و در مرحله بعد نیز داوطلبانه بخش یا وعده مصرف نشده این مواد غذایی به اقشار نیازمند اهدا ‌شود.
 
دوست حسینی در مورد مدیریت کاغذ در دانشگاه نیز بیان کرد: در همین راستا به جای استفاده از کاغذ در مراودات مالی و اداری دانشگاه می‌توان از سیستم‌های اتوماسیون و بدون کاغذ بهره گرفت که البته از برنامه‌های هفته دانشگاه سبز در دانشگاه یزد نیز بود.
 
وی مدیریت آب و زباله‌های ناسازگار را نیز از دیگر ویژگی‌های دانشگاه سبز عنوان کرد و گفت: دانشجویان دانشگاه در سه‌‌شنبه گذشته که روز بدون خودرو نامگذاری شد، از محل خوابگاه و ۴۰ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه نیز کاملاً داوطلبانه از ورودی دانشگاه تا محل برگزاری کلاس‌ها را پیاده‌روی کردند.
 
وی با بیان این که ایده‌های مرتبط با دانشگاه سبز از سوی دانشجویان بسیار حائز اهمیت است، اعلام کرد: تاکنون بیش از ۵۰ ایده در این رابطه دریافت شده و علاوه بر آن مسابقاتی مانند مسابقه عکس نیز با محور دانشگاه سبز برگزار و از برگزیدگان تجلیل شد.
 
دوست حسینی با اشاره به بحث‌های مدیریت انرژی در دانشگاه نیز گفت: تامین انرژی پاک و عدم اشغال فضا با ایجاد نیروگاه خورشیدی ۲۰ کیلوواتی با مشارکت بخش خصوصی روی سقف پشت‌بام‌ها، پارکینگ‌های مسقف و روباز از مهمترین اقدامات صورت گرفته در راستای مدیریت انرژی در دانشگاه یزد است . 
 
وی در مورد ایجاد اولین دمنوش‌خانه‌ی دانشگاه با معماری سبز هم گفت: گشایش اولین دمنوش‌خانه در دانشگاه یزد با معماری سبز و فرهنگ‌سازی در این رابطه به حفظ محیط‌زیست کمک خواهد کرد.
 
این مسئول در پایان از برگزاری نشست‌های تخصصی و نقد پیرامون مدیریت سبز و دانشگاه سبز به عنوان دیگر برنامه‌های این دانشگاه در هفته گذشته یاد کرد.
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..