مدیرکل منابع طبیعی :

۲۰۰ هزار اصله نهال در استان یزد توزیع شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد با بیان اینکه از 12بهمن تا 21 اسفند ماه 300 هزار اصله نهال رایگان توزیع می شود، گفت: تاکنون 200 هزار اصله نهال میان مردم و نهادهای مختلف توزیع شده است.

به گزارش یزدی نیوزمحمد رضا آخوندی ،در ابرکوه  افزود: هدف از توزیع نهال ترویج فرهنگ درختکاری و توسعه فضای سبز با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه است.

به گفته وی نهال های توزیع شده شامل گونه های سازگار با منطقه از جمله سرو خمره ای ، سرو شیراز ، کاج تهران ، اقاقیا ، سنجد زینتی ، سنجد شیرین و تلخ است.
وی اضافه کرد: امسال هفته منابع طبیعی (۱۵ تا ۲۱ اسفند) با شعار« منابع طبیعی با مردم و برای مردم است » آغاز می شود، دیدار کارکنان اداره کل با نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، همایش منابع طبیعی و آموزش و پرورش در دانشگاه یزد، غرس نهال با حضور استاندار و مسئولان محلی در محل کمربند سبز را از جمله برنامه های این هفته ذکر کرد.
وی برگزاری همایش ملی فرسایش بادی و ریزگردها ، تجدید میثاق با شهدا، مسابقه دوچرخه سواری، همایش بیابان نوردی ، سخنرانی مسئولان منابع طبیعی پیش از خطبه های نماز جمعه ، نشست با تشکل های زیست محیطی و سازمان های مردم نهاد ، برگزاری شورای حفظ حقوق بییت المال و مسابقه نقاشی با موضوع حفظ و احیای منابع طبیعی را در مدارس از دیگر برنامه ها ذکر کرد.
مدیرکل منابع طبیعی یزد در ادامه با اشاره به اهمیت اجرای طرح بین المللی ترسیب ‌کربن در استان یادآور شد : این طرح از سال ۱۳۸۲در شهرستان ابرکوه آغاز شد، هم اکنون در ۳۹ روستای استان در دست اجراست.
آخوندی خاطرنشان کرد: امسال طرح ترسیب کربن با اختصاص ۹ میلیارد ریال بودجه ملی در خاتم به عنوان دومین شهرستان استان به اجرا گذاشته شد.
وی با اشاره به اینکه طرح ترسیب کربن یکی از تجربه‌های موفق جهانی در دستیابی به اهداف پایدار توسعه در جوامع محلی است، افزود: طرح یادشده در ابرکوه و خاتم با هدف احیای مراتع بیابانی و توانمندسازی جوامع محلی در بیش از ۱۷۰هزار هکتار عرصه های بیابانی منطقه در دست اجراست . 
۷.۲میلیون هکتار مساحت یزد با اقلیم خشک مواجه است و این استان در ۱۵ سال اخیر برای ۱۳ سال با چالش خشکسالی مواجه بود.

 

منبع:ایرنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..