جشنواره ملی بازی های بومی، محلی در میبد یزد برگزار شد

جشنواره ملی بازی های بومی، محلی با عنوان 'حرکت و برکت' روز جمعه در مجموعه تاریخی کاروانسرای شاه عباسی شهر میبد یزد برگزار شد.

به گزارش یزدی نیوزدر این جشنواره بانوانی از ۲۱ استان حضور داشتند و علاوه بر اجرای بازی های محلی و بومی هر استان، پخت انواع نان ها و غذاهای سنتی نیز انجام شد که به نوعی حلقه اتصال نسل های گذشته یعنی مادربزرگ ها و پدربزرگ ها با نسل امروز است.

در این جشنواره، مادربزرگ ها در کنار مادران و دختران، آیین گذشته زندگی خود را در قالب بازی های محلی، آواها، لالایی ها، پخت انواع نانها و غذاها اجرا کردند .
بخشی از اهداف جشنواره مورد اشاره با رویکرد مباحث اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر برپا شد و در این راستا غرفه هایی با حضور کارشناسان این حوزه فعال بود تا کارگاه آموزشی برای رفع این مشکلات باشند .
رئیس هیات ورزشهای روستایی و عشایری استان یزد در این مراسم گفت: در دنیای امروزی که فضای مجازی و رسانه های الکترونیک به نوعی غالب شده اند لازم است برای حفظ هویت و ماندگاری خودمان به فرهنگ و سنت های گذشته برگردیم . 
هادی مقیمی افزود: امروز شاهد دست به دست شدن مشعل جشنواره که نمادی از گردسوز قدیم است توسط تیم میزبان بودیم و درماههای آینده این مشعل به استان منتخب بعدی انتقال خواهد یافت .
رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی کشور هم در سخنان کوتاهی گفت: عینیت بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری یکی از وظایف فدراسیون در ترویج ورزش های سنتی و بازی های بومی، محلی است.
غلام رضا جعفری افزود: با رویکرد علمی و برگزاری این جشنواره ها به دنبال حفاظت از ارزشهای فرهنگی هستیم و سعی خواهیم کرد این جشنواره را درسطح بین المللی هم برگزار کنیم .
نتیجه این جشنواره، عصر امروز اعلام می شود که اطلاع رسانی خواهد شد.
شهر میبد که سفال، کاشی و سرامیک آن شهره جهانی دارد در ۵۰ کیلومتری شمال شهر یزد واقع شده و بافت تاریخی آن هم در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسیده و ثبت جهانی آن در دستور کار قرار دارد.

 

منبع:ایرنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..