گذری بر زندگی «هاشم ارکان» هنرمند یزدی سینمای ایران

به گزارش یزدی نیوز«هاشم ارکان» از بازیگران معروف یزدی سینمای ایران است که به عنوان نویسنده و کارگردان سینما، تئاتر و تلویزیون نیز سابقه فعالیت داشته است.

همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران در سال ۱۳۷۹ که مصادف با برگزاری چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران بود، روز ۲۱ شهریورماه به عنوان «روز ملی سینما» معرفی و در تقویم کشورمان ثبت شد.

اکنون قریب ۱۱۷ سال از ورود نخستین دوربین فیلم‌بردارى و نمایش فیلم توسط مظفرالدین‌شاه می‌گذرد و امروز سینما به عنوان جدیدترین شاخه هنر معروف به «هنر هفتم»، یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند.

استان یزد نیز همانند سایر استان‌ها، هنرمندان شاخصی را از گذشته تاکنون تقدیم سینمای ایران کرده که از قدیمی‌های آنها می‎‎توان به «هاشم ارکان» اشاره کرد.

هاشم ارکان ۲۱ آبان ۱۳۲۱ در یزد به دنیا آمد و در سال ۱۳۵۴ در رشته بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

آغاز کار هنری او با شرکت در کلاس‌های بازیگری تئاتر آناهیتا همراه بود و بعدها نمایش‏هایى را در تهران به روى صحنه آورد .

از جمله نمایش‏هاى وی مى‌توان به «کفتارها» اشاره کرد که هم در یزد و هم در تهران اجرا شد. در تلویزیون در مجموعه‏هاى تلویزیونى «دلیران تنگستان» به کارگردانی همایون شهنواز و «سربداران»  کارگرانی محمدعلى نجفى ایفاى نقش کرد.

وى همچنین بازیگر تعدادى فیلم کوتاه از جمله «بأو» (فتحعلى اویسى)، «قلق» (پرویز امیر افشارى) و «کبوتر» (على‏اصغر عسگریان) بود.

«عباس کیارستمى» نیز از این بازیگر یزدی در فیلم‌های «لباس براى عروسى» و «گزارش» بهره گرفت.

هاشم ارکان پس از حضور در «روز واقعه» شهرام اسدى، در فیلم فتحعلى اویسى به نام «سربلند» آخرین بازی خود را انجام داد.

این بازیگر برجسته یزدی سرانجام در ۱۶ آبان ۱۳۷۴ در ۵۳ سالگی به دلیل سکته قلبی در یزد دار فانی را وداع گفت.
 

منبع: ایسنا
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..