سهم نیم درصدی ایران از گردشگری سلامت

به گزارش یزدی نیوزدبیر شورای راهبری گردشگری سلامت اعلام کرد: با ثبت سفر و درمان ۱۵۰ هزار بیمار خارجی در سامانه وزارت بهداشت، سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد از این محل برای کشور حاصل شده است.

محمدعلی فیاضی به ایسنا گفت: درآمد جهانی از گردشگری پزشکی ۱۵۰ میلیارد دلار بوده که سهم ایران از آن در سال ۹۵ کمتر از نیم درصد بوده است. یقینا سهم ما بیشتر از این اعداد است، چرا که خیلی‌ها برای جراحی پلاستیک و درمان‌های پزشکی دیگر به ایران سفر می‌کنند، اما اطلاعات‌شان در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمی‌شود.

وی اظهار کرد: از طرفی پزشکان و بیمارستان‌هایی هم هستند که بیماران خارجی را بدون ثبت و اعلام اطلاعات آنها عمل می‌کنند، برای همین ما تخمین می‌زنیم سهم واقعیِ ایران از گردشگری سلامت، دست کم یک میلیارد دلار باشد، هرچند که ظرفیت و زیرساخت های پزشکی ایران در حال حاضر، توانایی ایجاد ۷ میلیارد دلار درآمد را دارد.

او با اشاره به درآمدزا بودن گردشگری سلامت در مقایسه با انواع دیگر گردشگری، اظهار کرد: هر گردشگری که برای درمان های پزشکی به ایران سفر می کند دست‌کم سه بار بیشتر از یک گردشگر معمولی خرج می‌کند، ضمن این که بیمار در زمان ریکاوری و در دوران نقاهت به واسطه ارتباط هایی که با پزشک دارد، به شکل دیگری تولید درآمد می کند.

فیاضی، لازمه‌ی تولید چنین درآمدی را ایجاد سامانه‌ای به ۵ زبان دنیا دانست و افزود: براساس آسیب‌شناسی‌هایی که در شورای راهبری گردشگری سلامت انجام شده، ضرورت دارد سامانه قابل دسترسی برای بیماران خارجی راه‌اندازی شود که اطلاعات و امکانات مورد نیاز را از صفر تا صد در اختیار آنها قرار دهد که این طرح در دستور کار شورای راهبری گردشگری سلامت قرار دارد.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های متناسبی باید فراهم شود که در برخی بخش‌ها اقداماتی شده و در آینده نزدیک، بهره‌برداری می‌شود.

دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت، همچنین بر راه‌اندازی دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری بویژه در مرزهای ورودی کشور تاکید کرد و ادامه داد: حضور در رویدادهای بین‌المللی از جمله نمایشگاه‌های گردشگری سلامت و پزشکی برای کشوری با این همه تخصص و توان، یک ضرورت است. باید بازاریابی اصولی اتفاق افتد و اگر همه این کارها همزمان انجام شود می توان با زیرساخت و ظرفیت کنونی به سهم ۷ میلیارد دلاری از گردشگری سلامت دست پیدا کنیم.

آخرین‌باری که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آماری از درآمد گردشگری سلامت داد، به سال ۹۲ برمی‌گردد که عددی نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شد. آمار جدید این سازمان از کاهش درآمد «رسمی» گردشگری پزشکی ایران در مقایسه با سال‌های گذشته خبر می‌دهد که زنگ خطری است برای افزایش فعالیت‌های آزاد واسطه‌ها و دلال‌ها و همچنین سبقت گرفتن سایر کشورها در بازار گردشگری پزشکی از ایران.

بخش نظردهی بسته شده است..