آغازآیین مذهبی زرتشتیان در زیارتگاه پیرنارکی مهریز

no-thumbs

آیین مذهبی زرتشتیان، با حضور پیروان این کیش در ایران و برخی کشورها، در زیارتگاه پیرنارکی شهرستان مهریز یزد آغاز شد.

به گزارش یزدی نیوز؛به گفته مسئول این زیارتگاه ، این آیین هر سال از ‎12مرداد که به روز سروش ایزد معروف است به مدت پنج روز با حضور پیروان این کیش که تعدادشان حدود سه هزار و ۵۰۰ نفر تخمین زده می شود برگزار می شود.
افلاطون یزدانی در حاشیه آغاز این آیین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : در تقویم زرتشتیان یک ماه که ‎30روز است هر روز به یک اسم خاص نامیده می شود.
وی ادامه داد: در این آیین مذهبی و فرهنگی علاوه بر اجرای برنامه های مذهبی به دانشجویان و دانش آموزان برتر زرتشتی جوایزی اهدا می شود.
وی، سخنرانی، قدردانی از خیرین زرتشتی ، دعا برای سربلندی نظام جمهوری اسلامی و تجلیل از شهدای این کیش را از دیگر برنامه های این ایام عنوان کرد.
از دیگر برنامه های زیارت پیرنارکی، معرفی زوجهای جوان به زائران است و در این مراسم آنها در حالیکه به هم کیشان خود شیرینی تعارف می کنند آغاز زندگی مشترک خود را اعلام می دارند.
پیر نارکی یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان ایران است که در ‎20 کیلومتری شمال غربی مهریز و در دامنه یک کوه کم ارتفاع به همین نام قرار دارد و از آن چشمه آبی جاری است.
در این منطقه توسط زرتشتیان به سبک معماری سنتی و از خشت و گل حدود ‎75 اتاق که اصطلاحا به آن خیله می گویند برای اسکان زائران ساخته شده است.
به اعتقاد زرتشتیان، این کوه محل غیبت ناز بانو شاهزاده یزدی است.
به باور زرتشتیان وی عروس پادشاه پارس بود که پس از ورود لشکریان اسلام به فارس رهسپار یزد گردید و سرانجام در کوه نارکی در حومه شهرستان مهریز غیب شد.

بخش نظردهی بسته شده است..