فعالیت 930 خودرو در حوزه سرویس مدارس یزد:

هزینه سرویس مدارس غیرانتفاعی یزد یک میلیون تومان!

امسال 15 درصد به نرخ کرایه مینی‌بوس‌ها و 10 درصد به نرخ کرایه شخصی‌ها اضافه شده است.

به گزارش یزدی نیوزتامین سرویس برای جابه‌جایی دانش‌آموزان به مدارس همواره یکی از دغدغه‌های والدین است و می‌خواهند فرزندانشان با خیال آسوده سال تحصیلی را بگذرانند. این موضوع با توجه به دور شدن محل تحصیل از محل زندگی دانش‌آموزان اهمیت بیشتری پیدا کرده است.بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل تحصیل در مدارس خارج از محدوده زندگی به‌ویژه در مدارس غیرانتفاعی، باید بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل را برای رفت و آمد به مدرسه هزینه کنند.

هزینه سرویس برخی مدارس غیرانتفاعی در سال جاری حدود یک میلیون تومان تعیین شده است که با شروع سال تحصیلی براساس مسافت، بیشتر یا کمتر خواهد شد.

نظارت بر نرخ‌ها

یکی از والدین بااشاره به افزایش قابل‌‌ توجه هزینه سرویس مدارس می‌گوید: هزینه سرویس با توجه به مسافت مقرون به صرفه نیست و والدین چاره‌ای جز قبول پرداخت این هزینه را ندارند وگرنه باید خودشان فرزندانشان را به مدرسه ببرند.«محمود رمضانی» ادامه می‌دهد: هزینه سرویس در کنار سایر هزینه‌های تحصیل، بسیار قابل توجه است اما به دلیل دور بودن مدرسه از محل زندگی، بسیاری از والدین مجبورند آن را پرداخت کنند؛ از‌این‌رو افزایش سالانه آن باید با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها به‌ویژه خانواده‌هایی که چندین فرزند دارند، صورت گیرد.

وی می‌افزاید: برخی مدیران مدارس هزینه بیشتر از نرخ مصوب را از والدین تقاضا می‌کنند و بسیاری از والدین نیز بدون اطلاع این هزینه را پرداخت می‌کنند؛ اما بعد از بررسی متوجه می‌شویم که مدیران مدارس هم به سرویس مدرسه به‌عنوان منبع درآمد نگاه می‌کنند.

این شهروند بیان می‌کند: نظارت بر تعیین نرخ مدارس باید با دقت بیشتری صورت گیرد تا خانواده‌ها با خیال راحت از خدمات شرکت‌های سرویس مدارس بهره بگیرند.

به کارگیری نیروهای متخصص

یکی دیگر از والدین با اشاره به فعالیت رانندگان غیرمتخصص در حوزه سرویس مدارس می‌گوید: بسیاری از بانوان خانه‌دار بعد از گذشت مدت کوتاهی از گرفتن گواهینامه برای کسب درآمد، به جابه‌جایی دانش‌آموزان و فعالیت به عنوان راننده سرویس اقدام می‌کنند.«زینب مظفری» ادامه می‌دهد: باید نظارت بیشتری بر فعالان این صنف صورت گیرد؛ چرا که خطراتی متوجه دانش‌آموزان خواهد بود. از این رو رانندگان متخصص و مهارت‌دیده باید در این صنف فعالیت کنند.

وی می‌افزاید: والدین همواره نگران سرویس مدرسه ایمن و مناسب برای فرزندان خود هستند و تعداد ناوگان در شرکت‌های سرویس مدارس کم است. بسیاری از والدین خواهان جابه‌جایی دانش‌آموزان با خودروهای شخصی هستند اما تعداد مینی‌بوس‌ها به مراتب بیشتر است.

فعالیت ۹۳۰ خودرو در حوزه سرویس مدارس

معاون اجرایی سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد در گفتگو با همشهری، از فعالیت ۹۳۰ دستگاه خودرو برای فعالیت در حوزه سرویس مدارس خبر می‌دهد و می‌افزاید: نرخ کرایه سرویس مدارس، بعد از ارزیابی از سوی حوزه سرویس مدارس سازمان و برگزاری جلسات مختلف با مدیران موسسات، جمع‌بندی و در قالب مصوبات کارگروه ماده ۱۸ آیین‌نامه سرویس مدارس به شورای شهر ارسال می‌شود و بعد از تایید فرمانداری، به موسسات ابلاغ می‌شود.

«مجید فلاحتی» با بیان اینکه  براساس مصوبه شورای اسلامی شهر یزد، امسال ۱۵ درصد به نرخ کرایه مینی‌بوس‌ها و ۱۰ درصد به نرخ کرایه شخصی‌ها اضافه شده است، اظهار می‌کند: ۱۲ موسسه سرویس مدارس از سال ۹۳ تاکنون تشکیل شده است. شرکت‌های مینی‌بوس‌رانی پیشینه فعالیت در این حوزه را دارند و متخصصان اجرای طرح سرویس مدارس هستند.

وی پیش‌بینی می‌کند بیش از ۱۸۰۰ راننده در حوزه سرویس مدارس فعال باشند که ۹۳۰ دستگاه آن شناسایی شده‌اند. با توجه به افزایش تقاضا برای سرویس مدارس با توجه به دور بودن محل تحصیل از محل زندگی دانش‌آموزان، رانندگان غیرمجاز هم در این حوزه در حال فعالیت هستند.وی از صدور مجوز برای رانندگان مجاز در حوزه سرویس مدارس خبر می‌دهد و ادامه می‌دهد: بسیاری از رانندگان تاکسی نیز در این حوزه مشغول فعالیت هستند اما تقاضا بیش از ظرفیت است؛ از این رو شاهد فعالیت رانندگان غیرمجاز در این حوزه هستیم.

نظارت بر نرخ مدارس

معاون اجرایی سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد درباره نظارت بر نرخ سرویس‌های مدارس نیز با اشاره به اینکه سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد، موسسات سرویس مدارس، آموزش و پرورش و مدارس در نظارت نرخ سرویس مدارس نقش دارند، می‌گوید: همه باید از وظایف خود اطلاع داشته باشند و به آن عمل کنند.

وی می‌‌افزاید: سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد تعهدات و شیوه‌نامه انضباطی را برای برخورد با تخلفات شرکت‌های سرویس مدارس تعیین و تدوین کرده است، اما بخشی از نظارت به‌عهده آموزش و پرورش است و مدیران مدارس باید به این موضوع مهم، اهمیت دهند.

به گفته فلاحتی، کرایه سرویس مدارس براساس مسافت دریافت می‌شود و نوع و مدل خودرو تاثیری در نرخ آن ندارند؛ درواقع کرایه براساس هزینه‌ها دریافت می‌شود.

معاون اجرایی سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد از شهروندان خواست سوالات خود را درباره نرخ کرایه سرویس مدارس از طریق تماس با شماره  37200400 و ۳۷۲۰۰۴۰۱ به واحد بازرسی سازمان حمل‌و‌نقل بار و مسافر شهرداری اعلام کنند تا مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

وی ادامه می‌دهد: این رسیدگی برای مواقعی است که شرکت‌های سرویس مدرسه مرتکب تخلف می‌شوند اما گاهی مواقع، مدارس هزینه بیشتری از سرویس دانش‌آموزان دریافت می‌کنند که این تخلف باید ازسوی مسئول انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش استان پیگیری شود.معاون اجرایی سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد همچنین از افزایش تعداد شرکت‌های فعال در حوزه سرویس مدارس خبر می‌دهد و می‌افزاید: هیچ محدودیتی برای نوع و مدل خودرو، لازم نیست اما باید ۳ سال از زمان دریافت گواهینامه ب یک بگذرد.

 نرخ یک سال تحصیلی برای خودروهای تاکسی و شخصی برای پیش دبستانی ۸ ماهه و برای بقیه مقاطع تحصیلی ۹ ماهه محاسبه می‌شود.

نرخ خودروهای ون بالای ۹ نفر همانند نرخ مینی بوس است

نرخ خودروهای ون با ظرفیت ۹ نفر، معادل ۸۰ درصد نرخ کرایه خودروهای تاکسی و شخصی است

به گزارش سایت محلی یزدرسا،مدارس وابسته به اداره استثنایی استان می‌توانند با رعایت سقف نرخ اعلام شده با پیمانکار در رابطه با کاهش نرخ مصوب مذاکره کنند.

 

 

بخش نظردهی بسته شده است..