شرافت خبر داد:

طرح “حفاظت بافت تاریخی یزد” به دنبال نابودی بافت تاریخی یزد بود

مدیرکل پیشین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: طرح حفاظت بافت تاریخی اداره کل میراث فرهنگی به دنبال نابودی بافت تاریخی یزد بود.

به گزارش یزدی نیوز محمدمهدی شرافت در نشست خبری با خبرنگاران یزد که به مناسبت ثبت جهانی بافت تاریخی یزد برگزار شد با بیان اینکه در حوزه گردشگری به دنبال ایجاد مثلث گردشگری یزد، اصفهان و شیراز بودیم، اظهار داشت: یزد از ظرفیت‌های بسیاری زیادی در حوزه گردشگری برخوردار بود ولی هنوز جایگاه واقعی خود را نداشتیم.

وی عنوان کرد: یزد را همیشه به عنوان قدیمی‌ترین شهر خشت خام جهانی و دومین شهر قدیمی جهان مطرح می‌کنند ولی هیچ سند رسمی نسبت به آن وجود نداشت و ما به دنبال سند محکمی بودیم که یزد به عنوان یک برند در کل کشور مطرح شود.

مدیرکل پیشین میراث فرهنگی یزد با تاکید بر اینکه ۱۸ تیر روز ثبت جهانی بافت تاریخی یزد باید در کشور به نام روز یزد نام‌گذاری شود، گفت: من از رضایی مدیرکل میراث فرهنگی دولت دهم سوال کردم که چگونه توانستی جدا شدن ۲۰۰ هکتار از بافت تاریخی یزد را امضا کنی که وی گفت اگر این را امضا نمی‌کردم به حدی روی من فشار بود که می‌خواستند تمام بافت را کنار بگذارند.

شرافت به طرح حفاظت بافت تاریخی یزد اشاره کرد و گفت: این طرح واقعا نسخه‌ای برای نابودی بافت تاریخی یزد بود و وضعیت به گونه‌ای بود که یک عضو شورای شهر امضا کرده بود که ۵۰۰ هکتار از بافت تاریخی یزد کافی است و مابقی باید از این بافت خارج شود.

وی با بیان اینکه حدود یک سال طول کشید که توانستیم با سند و مدرک جلوی طرح حفاظت بافت تاریخی یزد را بگیریم، گفت: متاسفانه میراث فرهنگی و گردشگری اصلا در اولویت‌های معاون عمرانی استاندار دولت دهم یزد وجود نداشت.

مدیرکل پیشین میراث فرهنگی یزد پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را یک اقدام منحصر به فرد دانست و افزود: پیش از ثبت جهانی این بافت، هیچ سابقه‌ای در ارتباط با ثبت جهانی یک شهر آن هم به عنوان شهر و بافت تاریخی زنده در کشور وجود نداشت و واقعا چنین اقدامی در استان یزد ارزشمند و منحصر به فرد بود.

شرافت گفت: به نظر نمی‌رسد که شهری در ایران بتواند حتی در آینده‌ای دراز مدت به چنین افتخاری دست پیدا کند و ثبت جهانی یک شهر در ایران به صورت اختصاصی برای استان یزد باقی می‌ماند و یزد همیشه به افتخاری برای ایران و جهان باقی می‌ماند.

منبع: تسنیم
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..