۱۸۰ منبع آبی روستاهای استان یزد خشک شد

no-thumbs

مدیرعامل آبفار یزد از تاثیرات مخرب و رو به رشد خشکسالی بر روستاهای استان در چند سال گذشته خبر داد و گفت: در مجموع تعداد 404 منبع آبی تامین کننده آب این روستاهاست که از این تعداد نزدیک به 100 منبع خشک و80 منبع دیگر در آستانه خشک شدن قرار دارند.

به گزارش یزدی نیوز؛محمد فاتحی به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب اظهار کرد : از ۱۲۰۰ روستای استان، نزدیک به۷۰۰ روستا زیرپوشش شرکت آبفار قراردارند و بقیه روستاها نیز از خدمات این شرکت بهره مند می شوند .
وی افزود: به دلیل خشکسالی های پیاپی چند سال گذشته و کاهش بارندگی شدید در سال آبی جاری ، بیشتر منابع محلی تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته اند.
مدیرعامل آبفار یزد تصریح کرد: در شرایط فعلی اغلب روستاهایی که در دامنه کوهستانها و مناطق مرتفع واقع شده اند دچار کمبود آب در بخش شرب و بهداشت هستند به طوری که هم اکنون آب شرب بیش از ۳۰۰ روستای استان که اغلب آنها در شهرستان تفت واقع شده اند با تانکرهای سیار تامین می شود.
فاتحی همچنین به راهکارهای پیش روی این شرکت جهت مواجه با خشکسالی اشاره کرد و گفت: از راهکارهای کوتاه مدت این شرکت می توان به جیره بندی ، آبرسانی سیار ، اجاره چاههای آب از بخش کشاورزی و ۲ شبکه ای کردن آب شرب بیش از ۱۵ روستا و برنامه مدیریت مصرف اشاره کرد.
این مسئول در ادامه درباره راهکارهای میان مدت اظهار کرد: از راهکارهای میان مدت این شرکت تکمیل۳۰ مجتمع آبرسانی است که در سال گذشته نزدیک به ۱۰ مجتمع به بهربرداری رسید پیش بینی می شود که در سال جاری تعداد ۷ مجتمع دیگر به بهره برداری برسد.
وی با بیان اینکه رسانه ها، ارتباط مستمر با مردم، افزایش سطح آگاهی های عمومی نقش بسیار مهم و اساسی در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب دارند، تصریح کرد : مردم نقشی بسیار مهم و اساسی در این زمینه دارند و تحقق شعار امسال ' اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل 'و همچنین شعار هفته صرفه جویی در مصرف آب نیازمند پذیرش و مشارکت مردم است .
مدیرعامل آبفار تاکید کرد : با حضور مردم در صحنه ، مشارکت دادن ذینفعان که همان مردم فهیم هستند و تشویق آنان به مدیریت مصرف، روند خدمت رسانی تسریع یافته و آبرسانی به روستاها که هدف اصلی شرکت آب وفاضلاب روستایی است با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.
وی مدیریت مطلوب منابع آب در دسترس، مدیریت تولید و مصرف آب، افزایش بهره وری، برون سپاری بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبرسانی، بهره مندی از دستگاه های جدید به منظور نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، شناسایی و ساماندهی انشعابات غیرمجاز را از اقدامات امسال و در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
استان یزد حدود سه هزار روستا و آبادی دارد که یکهزار و ۱۹۴ روستای آن دارای سکنه است و جمعیتی بالغ بر ۲۷۰ هزار نفر را در دل خود جای داده است.

منبع: ایرنا
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..