بیکاری و خشکسالی بزرگترین مشکلات روستاییان یزد

به گزارش یزدی نیوزمدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد بزرگترین مشکلات روستاییان را بیکاری و خشکسالی دانست و با اشاره به مسائلی مانند زمین‌خواری و تخریب و تغییر اراضی کاربری کشاورزی در روستاها، از منتخبین شوراهای اسلامی روستاها خواست تا در جهت خدمت‌رسانی به روستاییان گام‌های موثری بردارند.

 «محمد یارمند» که در کارگاه آموزشی «آشنایی با وظایف تشکیلات و جایگاه قانونی شوراها» برای منتخبین پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و دهیاران شهرستان مهریز سختن می‌گفت، اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان شروع به‌کار اعضای منتخب دوره پنجم شوراهای روستایی و این که بیش از ۷۰ درصد از این اعضا، جدید و فاقد تجربه کافی هستند، لزوم آشنایی و آموزش قوانین و مقررات شوراها به این افراد احساس می‌شد .

وی افزود: این اعضا در حدود اختیارات قانونی خود ملزم به رعایت قوانین و مقررات هستند و وظیفه آن‌ها نیز نظارت بر اداره امور جریان روستاست و می‌بایست در راستای اجرای مصوبات با یک سری قوانین و ضوابط اداری، تشکیلاتی و مالی آشنا شوند .

وی بزرگترین مشکلات روستاییان را بیکاری و خشکسالی دانست و عنوان کرد: امیدواریم  با همت و درایت شوراها و دهیاران و با تخصیص تسهیلات اشتغال‌زایی به روستاییان بتوانیم در جهت خدمت‌رسانی به روستاها گام‌های موثری برداریم .

یارمند اضافه کرد: از جمله مباحثی که در روستاها مطرح است، بحث زمین‌خواری و تخریب و تغییر اراضی کاربری کشاورزی است که امیدواریم شوراها و دهیاری‌ها نسبت به مسئولیت‌های محوله در این خصوص، انجام وظیفه کنند تا از تخلفات جلوگیری شود .

«مهدی دهقان‌زاده» بخشدار مرکزی مهریز نیز در ادامه با اشاره برگزاری دوره آموزشی شوراهای روستایی بخش مرکزی مهریز که برای اولین بار در سطح استان برگزار  می‌شود، خاطرنشان کرد: بخش مرکزی مهریز با پنج دهستان، دارای ۴۴ روستای دارای شورا و دهیاری است و سه روستا نیز دارای شورا اما فاقد دهیاری هستند.

وی همچنین اعلام کرد:  از میان اعضای پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای مرکزی مهریز، چهار نفر از بانوان حضور دارند .

دهقان‌زاده در حاشیه این کارگاه، در خصوص گازرسانی به پنج دهستان خورمیزات، ارنان، تنگ چنار، بهادران و میانکوه بخش مرکزی مهریز، افزود: برای بعضی از این روستاها مانند تنگ‌چنار، لوله کشی گاز صورت گرفته است و موضوع گازرسانی به دیگر روستاهای بخش مرکزی نیز در دستور کار است .

گفتنی است، نظارت بر کار شوراها و دهیاری‌ها به صورت دقیق و مستمر و بررسی گزارشات مبنی بر تخلفات آنان در نحوه هزینه‌کرد اعتبارات و دیگر مسئولیت‌ها و همچنین ترویج قانون‌گرایی در نهاد شوراها و دهیاری‌ها و به تبع آن در جامعه روستایی و هدفمند شدن برنامه‌ها و اقدامات مدیریت روستایی نیز از مسائلی بود که در این کارگاه برای اعضای شوراهای روستایی و دهیاران مهریز تبیین شد.

منبع: ایسنا
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..