۵۵ بنای تاریخی استان یزد مرمت و بازسازی می شود

no-thumbs

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد گفت: 55 بنای تاریخی این استان در اجرای قانون حفظ آثار ملی، مرمت و بازسازی می شود.

به گزارش یزدی نیوزساشا ریاحی مقدم افزود: از این تعداد ۱۴ بنا در اردکان، یک بنا در تفت، سه مورد در ابرکوه، ۱۰ بنا در میبد، ۶ مورد در بافق، ۱۰ بنا در مهریز، ۶ بنا در خاتم و پنج بنا در اشکذر مرمت و احیا می شود.
وی بدون اشاره به زمان دقیق آغاز بهسازی این اآار اظهار کرد: حکم مرمت این بناهای تاریخی در اجرای قانون حفظ آثار ملی مصوب دوازدهم آبان ماه ۱۳۰۹ شمسی و نیز ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب بهمن ۱۳۶۴ و مواد ۵۶۰ و ۵۶۴ و ۵۶۸ قانون مجازات اسلامی تعزیرات مصوب دوم مهرماه ۱۳۵۷، ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ماده سه قانون اساسنامه میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۷، توسط سازمان میراث فرهنگی کشور صادر شده است.
وی ادامه داد: اکثر این آثار و بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و با توجه به نیاز کنونی این بناها به مرمت و ساماندهی، با ارسال حکم مرمت توسط محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، طرح مرمت آنها توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اجرا می شود.
این مسئول اظهار امیدواری کرد که با انجام این مرمت های گسترده در سطح استان یزد بناهای تاریخی و به خصوص ثبتی استان وضعیت مطلوبی پیدا کرده و آماده بازدید گردشگران و علاقمندان به میراث فرهنگی شوند.
استان یزد ۲۲۷۰ هکتار بافت تاریخی دارد که شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می شود.
این استان اکنون در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است.

منبع: ایرنا
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..