چرخش روحانی به سمت اصلاح طلبان

به گزارش یزدی نیوزروزنامه «فایننشال تایمز» با انتشار گزارشی با اشاره به این که در این انتخابات رای دهندگان جوان ناامید که امیدی به بهبود اوضاع ندارند کم نیستند و نمی خواهند رای بدهند اشاره می کند که فشار تندروها سبب شده تا روحانی قدری از مواضع محتاطانه پیشین خود عقب نشینی کرده و صریح تر صحبت کند. 

این روزنامه می نویسد:«ساده انگارانه است که نزاع کنونی را صرفا منازعه ای بین اصلاح طلبان و اصولگرایان بدانیم. واقعیت آن است که در پشت این منازعه شبکه های عظیم از قدرت و ثروت و امتیازات نفهته است. اکنون ایران در دوران پسا برجام است برجامی که در سال ۲۰۱۵ میلادی حاصل شد و ایران در ازای لغو تحریم با تعلیق بخش از فعالیت های هسته ای اش موافقت کرد .
 اکنون منازعه بین کسانی است که خواستار ایران بازتر و با دروازه های باز به روی جهان هستند و کسانی که می خواهند ایران و درهای آن را به روی جهان بسته نگهدارند و تسلط بر تمام امور داشته باشند. نهادهای خاصی که در دهه های اخیر وارد اقتصاد نیز شده اند از لغو تحریم ها که وعده روحانی بوده ضرر می کنند این به ضرر امپراتوری عظیم اقتصادی آنان است در نتیجه نمی خواهند ایران درهایش به روی جهان خارج باز شود. 
روحانی رییس جمهوری میانه رو ایران اما امید به بهبود اوضاع را دارد و وعده آزادی بیش تر را داده است او امید به جذب فرصت های بیش تر برای افراد با استعداد و ادغام اقتصاد ایران در بازارهای جهانی را داده است او در رقابت با رئیسی است روحانی ای که به مراکز مهم قدرت و نهادهای مذهبی متصل است. روحانی اگر هم پیروز شود با چالش های مهم قدرت نهادی در ایران و با نهادهای مختلفی مواجه خواهد بود که مانع اصلی بهبود روابط ایران با غرب هستند. 
رئیسی می خواهد ایران را بسته نگه دارد. او سابقه خوبی در دهه های گذشته نداشته است و منتقدان را تحمل نمی کند. او از نظر سیاسی تازه کار است و وعده های پوپولیستی داده است. یکی از مهم ترین وعده های او درباره افزایش میزان یارانه است واقعیت آن است که این سیاست در دوران احمدی نژاد آزموده شد و تاثیر منفی خود را بر روی نرخ تورم گذاشت. روحانی در مقابل تازه کار نیست و با سابقه است. او به مدت سه دهه رییس شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده هسته ای سابق ایران بوده است و رییس جمهوری ایران است و از حمایت در درون نهادهایی چون مجلس خبرگان برخوردار است». 
فایننشال تایمز اشاره می کند که با این حال تصویر ترسیم شده به خصوص از جانب مخالفان روحانی در این باره که انتخاب روز جمعه همه پرسی ای درباره توافق هسته ای و منافع اقتصادی وعده داده شده حاصل از آن از سوی روحانی است یا خیر کمی پیچیده است و پاسخ دادن به پرسش های پیرامون آن راحت نیست. 
این روزنامه می نویسد:«لغو تحریم های هسته ای به معنای آن است که ایران به ده ها میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خود دست یافته است و برای مثال، می تواند هواپیماهای خارجی تازه خریداری کند اما واقعیت آن است که امریکا هنوز تحریم های ثانویه علیه ایران را به اتهاماتی چون حمایت ایران از تروریسم هم چنان حفظ کرده است و بانک های امریکایی قادر به معامله با ایران نیستند و متحدان اقتصادی امریکا نیز از ترس مجازات های امریکا قادر به سرمایه گذاری ازادانه در ایران نیستند. 
در نتیجه، دسترسی ایران به سیستم بانکی جهانی همچنان دشوار است. ترامپ رییس جمهوری فعلی امریکا عمیقا ضد ایران است. ایران یکی از موضوعات اصلی سفر او به خارج از امریکا در دیدار با مقام های سعودی و اسرائیلی بوده و خواهد بود. دشمنان منطقه ای دیرینه تهران مصمم هستند با همکاری ترامپ ایده ایجاد هلال شیعی ایران در سرزمینی های غربی را خنثی کنند به ویژه آن که ایران کماکان از اسد در سوریه حمایت می کند. 
با یا بدون خصومت از جانب امریکا، اکثر همسایگان سنی ایران نه فقط عربستان سعودی فکر می کنند که غربی ها توسط ظریف وزیر امورخارجه میانه رو و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران اغوا شده اند . آنان می گویند چهره واقعی ایران سردار سلیمانی است نه ظریف.
این روزنامه در ادامه اشاره می کند همسایگان ایران می خواهندعلیه ایران با ترامپ متحد شوند و می نویسد:«ترامپ خود را برای تشدید تحریم ها علیه ایران اماده می کند. این در حالیست که روحانی وعده داده اگر انتخاب شود درباره تحریم های غیر هسته ای و لغو آن ها با طرفین غربی مذاکره خواهد کرد و ادعاهای محافظه کاران رقیبش که او را متهم به تسلیم و سازش در برابر غرب می کنند پوچ و بی اساس می داند. معلوم نیست که او آیا واقعا قدرت انجام این کار و لغو تمام تحریم ها را دارد یا خیر اما اشکار است که امریکا سلاح هایی در اختیار دارد تا اطمینان کسب کند که آن اردوگاه در ایران که می خواهد ایران را کشوری بسته نگه دارد دست پری داشته باشد حتی اگر روحانی برنده شود».

بخش نظردهی بسته شده است..