عامل مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد

no-thumbs

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: علت اصلی مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد استفاده از چرخ گوشت آلوده برای تهیه آب طالبی بود و خوشبختانه تمامی دانشجویان مرخص شدند.

به گزارش یزدی نیوزمحمد حسین نیکوکاران افزود: حادثه ساعت ۴:۷ دقیقه صبح روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه رخ داد و در آن زمان با اورژانس تماس گرفته شد که همکاران ما به دلیل وسعت تعداد افراد ۱۴ آمبولاس، یک اتولانس (اتوبوس آمبولانس) و یک پست امدادی هلال احمر به همراه ۱۰ نفر پرستار، چهار نفر پزشک و گروه های امداد فوریت پزشکی به محل دانشگاه یزد اعزام شدند.

وی افزود: با توجه به مسمویت ۴۸۰ دانشجوی دانشگاه یزد با برپایی پست امدادی A.M.P  (که در مواقعی که تعداد مصدومان یک حادثه زیاد باشد برپا می شود) تعداد ۱۸۳ نفر به وسیله سرم درمانی و مصرف «او آر اس» در محل درمان اولیه شدند و ۲۹۷ نفر به ۸ بیمارستان دولتی و خصوصی سطح شهر یزد و یک بیمارستان شهرستان تفت اعزام شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد یادآور شد: ۵۱ نفر در ۲۴ ساعت اول تحت نظر بودند و سایر دانشجویان با اقدامات درمانی از بیمارستان ها مرخص شدند و تنها ۱۵ نفر باقی مانده بودند که پس از طی اقدامات درمانی در صبح روز سه شنبه تمامی دانشجویانی که دچار مسمومیت شده بودند، از بیمارستان ها مرخص شدند و خوشبختانه عارضه پایداری در هیچ کدام از آنها مشاهده نشد.

وی با اشاره به مشکل اصلی که باعث بروز این حادثه شده بود، گفت: مشکل اصلی آلودگی چرخ گوشتی بوده که برای تهیه آب طالبی از آن وسیله استفاده کرده بودند. احتمال اینکه قبل از تهیه آب طالبی از آن چرخ گوشت در تهیه گوشت یا سبزی آلوده استفاده شده باشد، وجود دارد. از سوی دیگر نمونه طالبی ها و آب و یخ مورد بررسی قرار گرفت و آنها سالم بودند.

نیکوکاران خاطرنشان کرد: تیم های بهداشت محیط و و مبارزه با بیماری ها را به دانشگاه یزد اعزام کردیم و مواد غذایی را نمونه گیری کردیم و ۹ تیم با ۳۶ نفر ارزیاب به این موضوع ورود پیدا کردند و در کنار آنها ۸ تیم بهداشت محیط از سردخانه های مواد غذایی، نمونه از دانشجویان و نمونه از محیط و وسایل را بررسی کردند و برای آزمایشگاه یزد و سازمان غذا و دارو هم ارسال کردند.

وی گفت: نتیجه دقیق و رشد اشریشیا کُلی (نام علمی: Escherichia coli) و همچنین استاف مشکوک بوده که خوشبختانه عارضه ماندگاری باقی نگذاشته اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: توصیه می کنیم در آستانه اعیاد شعبانیه و با توجه به وسعت پذیرایی از یخ های بسته بندی و بهداشتی استفاده شود و به هیچ عنوان از عرقیجات غیر مجاز و و فله و همچنین یخ های فله استفاده نکنند. چرا که یخ های فله همگی آلوده هستند. رعایت بهداشت فردی بسیار مهم است و برای پذیرایی و تهیه غذاها از افراد متفرقه استفاده نشود. همچنین سطل زباله مناسب برای باقیمانده ظروف و مواد غذایی در دسترس باشد و از ظروف یکبار مصرف بهداشتی و ابزار تمیز استفاده شود.

وی تاکید کرد: تمامی افراد باید توجه داشته باشند گوشتی که در چرخ گوشت مانده باشد موجب آلودگی می شود و این میزان حتی به اندازه یک گردو باشد می تواند ۲۰۰ کیلو گوشت را آلوده کند، بنابراین برای تهیه غذاها به وسعت زیاد باید به تمیزی و عاری از آلودگی وسایل پخت و پز نیز توجه شود.

منبع: مهر
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..