واکنش سخنگوی دولت به تبلیغات افزایش یارانه‌ها

no-thumbs

اگر یارانه بخواهد 250 هزار تومان باشد تقریبا باید قیمت حامل‌های انرژی شش برابر شود

به گزارش یزدی نیوزسخنگوی دولت در واکنش به وعده‌های انتخاباتی مبنی بر پرداخت ۲۵۰ هزار تومان یارانه گفت: اگر یارانه بخواهد ۲۵۰ هزار تومان باشد تقریبا باید قیمت حامل‌های انرژی شش برابر شود.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اصحاب رسانه اظهار کرد: یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که مستمریشان به طور متوسط ۷۱ هزار تومان بود به ۲۴۰ هزار تومان افزایش یافت یعنی ۳.۴ برابر که این در فروردین اجرا شد.

وی افزود: اینکه از سوی عده‌ای گفته می‌شود یارانه افراد تحت پوشش دو یا سه برابر اضافه شود باید بگوییم که این ۳.۴ برابر افزایش یافته و علی‌البرکت‌الله هم برای آن گفته شد یعنی آنها که مستمری می‌گرفتند یارانه‌شان هم افزایش یافته است. حالا باید پرسید که منظور از افزایش یارانه افراد کم درآمد چیست و اینکه منظور این است یارانه همه افراد افزوده شود؟ که این افزایش با توجه به شرایط موجود امکان‌پذیر نیست؛ چرا که باید قیمت حامل‌های انرژی را زیاد کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به درآمد شرکت پالایش و پخش یادآور شد: کل فروش در این شرکت ۵۲ هزار میلیارد تومان است و بعد از کم شدن کسورات ۳۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان باقی می‌ماند که برای یارانه‌ها باید ۴۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شود به همین دلیل این مابه‌التفاوت ۳۶ هزار و ۴۱ هزار از خزانه دولت پرداخت می‌شود. آن هم برای یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی. من به صداقت و شرافت کسانی که طرح افزایش یارانه را مطرح می‌کنند شک ندارم اما این حرف بسیار قابل تامل است و امیدوارم منظورشان افزایش اقشار کم درآمد باشد که با توجه به صحبت‌هایی که کردم آن هم ۳.۴ برابر افزایش یافته است.

نوبخت همچنین درباره پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، تصریح کرد: از نظر کارشناسی عدد مشخص است که با داشتن بنزین هزار تومانی و آنچه شرکت پالایش و پخش کسب می‌کند به دست می‌آورد. برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع تامین می‌شود. اگر یارانه بخواهد ۲۵۰ هزار تومان باشد تقریبا باید قیمت حامل‌های انرژی شش برابر شود که این روی اقتصاد ملی اثر می‌گذارد و پول ملی را خراب می‌کند. کسانی که می‌دانم بسیار باشرافت و با شخصیت هستند اما این حرف‌ها را بیان می‌کنند حداقل بگویند این یارانه ۲۵۰ هزار تومانی قرار است از چه جاهایی تامین شود و خوب است گفته‌هایی در جامعه منعکس نکنند که اشتباه باشد.  

وی با بیان اینکه برای اجرای بند ب تبصره ۱۲ لایحه برنامه ششم برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رفع نابرابری‌ها در فروردین نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان اقدام شده است، افزود: این افزایش در  گام نخست بود و به صورتی شکل گرفت که همه بالا بیایند اما آنها که پایین‌تر هستند حقوق‌شان بیشتر افزایش می‌یابد، بنابراین گروه‌های یک و دو، ۲۷۸۵ امتیاز، گروه سه ۲۳۸۵ امتیاز، گروه چهار ۱۹۸۵ امتیاز و گروه تا ۲۰ که ۷۰۰ امتیاز به حقوق آنها اضافه شده است. بر اساس افزایش امتیاز، حقوق‌ها افزایش یافته و تا پایان این ماه مرحله دوم هم انجام می‌شود.

سخنگوی دولت به پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان اشاره کرد و گفت: برای پاداش بازنشستگی فرهنگیان دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در ۳۰ آذر پرداخت کردیم و سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر برای سال ۹۵ باقی مانده بود که به کل پول آن توسط خزانه به وزارت آموزش و پرورش داده شده و آنها بخشی از آن را پرداخت کرده‌اند و باقیمانده در خلال هفته معلم پرداخت می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال کناره گیری روحانی به نفع جهانگیری، تاکید کرد: هنوز هیچ تصمیمی نهایی گرفته نشده است، آقای جهانگیری هم مثل روز اول با انگیزه حضور دارد و برنامه هایی که دولت یازدهم با ریاست مورد تایید مردم که توسط اقای روحانی شکل می گیرد را توضیح می دهد و عملکرد گذشته را هم ارائه می دهد.

نوبخت افزود: همه جریان های سیاسی اصلاحات و اعتدال کاندیدای واحدشان آقای روحانی است. البته یک شخصیت برجسته و مدیر توانای اصلاح طلب مثل آقای جهانگیری در این عرصه آمده  است، اما هیچ یک از این جریان ها ایشان را به عنوان کاندیدای اصلی شان معرفی نکرده اند. حالا یک فرد می تواند به صورت مستقل وارد این عرصه شود. به هر حال امیدوارم مردم در مشارکت حداکثری لایق‌ترین فرد را برای ریاست بر قوه مجریه انتخاب کنند.

وی درباره اتفاقات رخ داده در روز کارگر در حضور رئیس جمهور، خاطر نشان کرد: رسانه هایی که حضور داشتند می توانند شکوه، عظمت و صمیمیت این نشست را گزارش کنند. اینکه در جلسه بزرگی تعدادی بخواهند انتقاداتشان را اظهار کنند نشان دهنده فضای آزادی بیان است اما این که این مساله چطور منعکس شود فرق می کند. مثلا من به شلمچه که رفته بودم تنها یکی دو نفر به برجام انتقاد داشتند و صفی از مردم بود که به ما لطف داشتند، اما داد همان یک نفر در رسانه ها منعکس شد. ان شاء الله بیش از این بتوانیم به کارگران خدمت رسانی کنیم تا هم حس کنند آزادی بیان دارند و هم زندگی شان بهتر شود.

سخنگوی دولت در واکنش به برخی وعده ها و انتقادات کاندیداها تصریح کرد: آیا این بحران و چهره سیاه و غیر معقولی که از اقتصاد ملی ترسیم شده طی این سه سال و نیم دولت تدبیر و امید ایجاد شده یا محصول عملکرد نظام جمهوری اسلامی در طی ۳۸ سال گذشته است. همه این سیاه نمایی ها بیش از آنکه به دولت برگردد به نظام بر می گردد و نمی دانم آیا ما مجاز هستیم که چهره نظام را نامطلوب و کریه نشان دهیم،  باید پرسید این کار به چه قیمتی انجام می شود.

وی اضافه کرد: نکته بعدی مقایسه وضع موجود با وضع مطلوب است. وضع آنچنان که گفته می شود سیاه نیست، ولی می دانیم که وضع موجود، وضع ایده آل هم نیست. هر کس راجع به بخش خالی لیوان صحبت کند،‌ درست است اما باید ببینیم تا سال ۹۲ چقدر آب در لیوان بوده و تا سال ۹۵ چقدر آب اضافه شده و چقدر دیگر باید اضافه شود و آیا می شود به این دولت اعتماد کرد که بقیه ظرف را پر کند.

نوبخت همچنین افزود: در سال ۹۲ رشد منفی۶ بوده و الان مثبت شده، آیا کارهای انجام شده از سال ۹۲ تا الان مورد توجه قرار گرفته است. وقتی شما به الان می گویید بحران پس به سال ۹۲ چه می گویید که تورم بالای ۴۰ درصد و رشد منفی ۶ بود، ایا آن بحران نبود؟ یا رسانه ها امروز از بحث دره عمیق صحبت می کنند. خب این واقعیتی است و باید ببینیم در آن زمان کجا بودیم.

وی ادامه داد: برنامه ششم و برنامه بودجه و برنامه صد روزه مشخص می کند که آیا می شود با این دولت ادامه داد یا نه. این سیاه نمایی ها بیش از آنکه عملکرد ۳.۵ ساله دولت را زیر سوال ببرد به نظام برمی گردد و نمی توان نظام را در خدمات به مردم ناکارآمد نشان داد، البته اشکالاتی وجود دارد و خیلی کارها باقی مانده که باید انجام بدهیم.

سخنگوی دولت درباره یک رقمی کردن نرخ بیکاری نیز گفت: در لایحه ای که در سند برنامه تقدیم مجلس کردیم،‌ پیش بینی کرده ایم که در طول سال های برنامه ۷۶۵ هزار نفر سالانه وارد بازار کار می شوند. اما براساس روال بلند مدت گذشته ۵۱۴ هزار نفر به طور معمول می توانند شغل پیدا کنند، یعنی حدود ۲۵۱ هزار نفر هر سال به جمعیت بیکارها اضافه می شود. پس باید نه تنها مشاغل را بیش از ۷۶۵ هزار نفر کنیم، بلکه باید در سال ۹۵۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم تا به این ۷۶۵ هزار ورودی پاسخ بدهیم و اضافه آن هم از بیکاران موجود کم کند که تا پایان برنامه از نرخ بیکاری ما کم شود.

وی همچنین بیان کرد: این حرف ها در برنامه ای است که از ماه گذشته در حال اجرای آن هستیم که برای این کار نیاز به منابع داریم. مجلس سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان را تصویب کرده که در هر سال سرمایه گذاری کنیم. برای سال ۹۵ این رقم ۳۳۴ هزار میلیارد تومان بود. این رقم باید از ۷ محل تامین شود. اولی تملک دارایی های سرمایه ای که باید ۹۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد به طرح های عمرانی پول بدهیم. دوم تسهیلات بانکی است که در ۹۵ ،‌120 هزار میلیارد بوده و باید ۱۹۰ هزار میلیارد شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: سوم صندوق توسعه ملی است که از ۳۶ هزار میلیارد باید به ۷۲ هزار میلیارد برسد. چهارم بازار سرمایه است که از ۴۰ هزار میلیارد باید به ۹۵ هزار میلیارد برسد. پنجم شرکت های دولتی است که از ۶۰ هزار میلیارد به ۹۵ هزار میلیارد برسد، ششم آورده اشخاص است که باید از ۱۴ هزار میلیارد به ۲۲ میلیارد هزار برسد.

وی ادامه داد: هفتم که از همه مهمتر است و البته نه اینکه چشممان به بیرون باشد بلکه یکی از سیاست های اقتصادی مقاومتی استفاده از سرمایه خارجی است که ۶ هزار میلیارد تومان بوده که باید به ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برسد که برای تامین آن  30  میلیارد دلار فاینانس،‌15 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و ۲۰ میلیارد دلار مشارکت خواهد بود.

نوبخت با بیان اینکه دولت هم دوست دارد این ارقام بیشتر باشد تا اشتغال بیشتر شود، یادآور شد: این کار خیلی بزرگی است که ۹۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود ،  در شرایطی است که ابر و باد و مه و خورشید دست به دست هم بدهند. ما حداکثر میزان سرمایه گذاری که می تواند صورت گیرد را در نظر گرفته ایم ولی اینکه یکی بگوید که ۲ میلیون دیگر هم به آن اضافه می کنیم واقعا کار سختی است،‌چون جایی مرز توقف وجود دارد و مرز این ۹۵۰ هزار شغل هم همین قدر است.

وی همچنین عنوان کرد: ما مصوبه شورای عالی اشتغال را امضا کردیم که این مصوبه در ارتباط با موضوع کارورزی افراد بیکار با عنوان کارورزی جوانان (طرح کاج) است که از طریق پرداخت حق بیمه کارگرانی که کارفرما حاضر است جذب کند اما دولت پولش را بدهد و افرادی که مهارتی ندارند و در کارگاه ها استخدام می شوند، صورت می گیرد که در ۵ بهمن تصویب شد و در حال اجرای آن هستیم. این طرح اشتغالی که اکنون گفته می شود، همان طرح دولت است که در حال اجرا شدن است. غیر از آن برنامه صد روزه رئیس جمهور هم هست که در آن گفته می‌شود قرار است چه کارهایی شروع و به چه چیزهایی عمل شود.

نوبخت در ادامه یادآور شد: در سال ۸۴ کل شاغلین ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر و در سال ۹۱، ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار نفر  بوده اند که الان ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار نفر تعداد شاغلین است و می خواهیم سالانه ۹۵۵ هزار نفر به شاغلین اضافه کنیم.

وی درباره موضع رئیس مجلس به قراردادهای موقت و مطالبات تامین اجتماعی اظهار کرد: قانون کار قراردادهای موقت را به رسمیت شناخته و اینکه اصلاحی صورت گیرد تا امنیت شغلی کارگران را افزایش دهد خواست همکاران در وزارت کار و خود آقای ربیعی است که به محیط کار و به امنیت شغلی کارگران بسیار حساس است. باید یک قانون متعادلی باشد که کار ظریفی در حال انجام است.

نوبخت افزود: درباره مطالبات تامین اجتماعی که ۱۲۰ هزار میلیاردی اعلام شد، که البته این ادعای سازمان تامی اجتماعی است که سازمان حسابرسی باید تعیین کند که تا الان ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان بیشتر تعیین نکرده اند.  راهکار دولت این است که هر چه دولت بدهی داشته باشد از محل فروش اوراق یا برخی اموال و یا انتشار اوراق تامین می کند.

وی در واکنش به احتمال تعلیق نکردن تحریم ایران توسط ترامپ در پایان اردیبهشت تصریح کرد: برجام یک قرارداد بین ما و شش دولت خارجی است که  همه موظف به اجرای آن هستیم. هر یک از طرفین بخواهین سر باز بزنند خود توافقنامه مشخص کرده که با آنها چطور برخورد شود. ما قطعا از ظرفیت های پیش بینی شده توافق استفاده می کنیم و قطعا از حقوق ملت کوتاه نمی آییم.

نوبخت همچنین درباره احتمال غرامت دادن عربستان به حادثه دیدگان منا، خاطر نشان کرد: عربستانی ها هنوز راجع منا جمع بندی نکرده اند اما آنها اعلام کرده اند کسانی که در ساقط شدن جرثقیل با مشکل مواجه شده اند به آنها مبالغی پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به روابط ایران و روسیه تصریح کرد: ما نمی توانیم رابطه استراتژیک و راهبردی مان با روسیه را به سابقه تاریخی ایران و روسیه تعمیم دهیم. ما در حافظه تاریخی مان در این زمینه نکته های تاریکی داریم که به پیشینیان معترضیم. اما آنچه الان در حال شکل گیری است این طور نیست و روابط بر پایه فرصت های قابل قبول شکل گرفته است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت ادامه داد: ظرفیت بازار بزرگ روسیه در اختیار ماست و یا در منطقه آزاد ارس کشت گلخانه ای از همان جا مستقیم به بازارهای روسیه صادر می شود یا پنیر و لبنیات واحدهای ما مانند کاله و سایر شرکت ها که بخشی از بازار روسیه در اختیار آنهاست. به هر حال تلاش ما رابطه متقابل قابل استحکام با روسیه است.

بخش نظردهی بسته شده است..