آغازهمکاری‌های مشترک یزد و مجارستان

no-thumbs

با اجرای تفاهم‌نامه‌های منعقدشده بین دو کشور ، شاهد افزایش روزنه های امید جدید برای همکاری‌های بیشتر و آغاز فصل جدید همکاری های مشترک یزد و مجارستان باشیم.

به گزارش یزدی نیوزاستاندار یزد با بیان اینکه همکاری‌های ایران و مجارستان در دولت تدبیر و امید افزایش یافته است ، گفت: امیدواریم با اجرای تفاهم‌نامه‌های منعقدشده بین دو کشور ، شاهد افزایش روزنه های امید جدید برای همکاری‌های بیشتر و آغاز فصل جدید همکاری های مشترک یزد و مجارستان باشیم.

سیدمحمد میرمحمدی در دیدار دوجانبه با 'ژولت شمین' معاون نخست‌وزیر مجارستان با بیان ویژگی‌های شاخص استان یزد گفت: این استان یکی از مراکز صنعتی کشور با رتبه دوم ذخایر معدنی، بهشت انرژی خورشیدی، مقصد گردشگری، قطب بهداشت و درمان مرکز کشور و دارای ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و فناوری زیاد است و زمینه‌های فعالیت مشترک و متقابل را بین دو کشور فراهم آورده است.
وی افزود: استان یزد با داشتن حدود ۶۵ دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی از جایگاه بالایی در استعدادهای علمی برخوردار است و ۲۳ سال متوالی توانسته است رتبه اول کنکور سراسری را به خود اختصاص دهد که هم‌اکنون در این استان ۹۸ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند.
استاندار یزد میراث فرهنگی و گردشگری را ظرفیت شاخص استان دانست و گفت: در چهارساله اخیر تعداد گردشگران خارجی چهاربرابر شده و بر همین مبنا برای توسعه مراکز خدمات گردشگری در قالب هتل‌های چند ستاره، بوم گردی و بازسازی خانه‌های سنتی برنامه‌های ارزشمندی را به اجرا گذاشته است.
عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد بیان کرد: خوشحالیم در دولت و تدبیر و امید همکاری‌های ایران و مجارستان رو به افزایش است، سیاست‌های اقتصادی دولت مبنی بر رفع موانع تولید و افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است و روزبه‌روز اثربخشی بیشتری به همراه داشته است.
استاندار یزد ادامه داد: خوشبختانه سفر نخست‌وزیر مجارستان با همراهی پنج وزیر و یکصد تاجر این کشور در آذرماه سال ۹۴ به ایران موجب شد تا روزنه امید جدیدی برای همکاری‌های بیشتر بین دو کشور به وجود آید.
میرمحمدی افزود: تشکیل نشست اتاق مشترک ایران و مجارستان در بهمن‌ماه سال ۹۴ در تسهیل اجرای تفاهم‌نامه‌های منعقدشده، نویدبخش اجرا و عملیاتی شدن این برنامه‌ها درزمینه های مختلف است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: استان یزد با توجه به پتانسیل نیروی انسانی و زیرساخت‌های موجود، شرایط خوبی برای همکاری‌های مشترک با مجارستان و سایر کشورها در حوزه علم و فناوری دارد.
نماینده عالی دولت در استان یزد گفت: دانشجویان فارغ‌التحصیل از یزد و مجارستان را سفرای فرهنگی این دو کشور می‌دانیم و لازم است زمینه‌های تبادل علمی و فرهنگی مشترک تقویت شود.
استاندار یزد از دیدار معاون نخست‌وزیر مجارستان با اقلیت‌های مذهبی استان ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: استان یزد الگوی شاخصی در زندگی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف است و این موضوع نشان از فهم و درک عمیق مردم این استان دارد.
وی افزود: اگر این ویژگی‌ها در سایر مردم جهان تقویت شود هرگز شاهد جنگ و خونریزی نخواهیم بود و صلح و دوستی بین کشورها برقرار می‌شود.
میرمحمدی با اشاره به اینکه نظریه‌پرداز گفت‌وگوی تمدن‌ها یکی از فرزندان فرهیخته این دیار و کشورند؛ خاطرنشان کرد: امیدواریم این نظریه برجهان حاکم شود و ملت‌ها بیشتر باهم رفاقت کنند و مسائل فی‌مابین را با گفت و گو و مذاکره حل‌و فصل نمایند، همان‌طور که ایران در مذاکرات هسته‌ای از طریق مذاکره و گفت وگو به تفاهم و توافق رسید.
استاندار یزد به تقویت زمینه‌های همکاری با کشورهای مختلف بخصوص کشورهای دوست و همسایه در دولت تدبیر و امید اشاره و بیان کرد: یکی از ظرفیت‌های ارزشمند استان یزد میراث فرهنگی و گردشگری است که می‌تواند زمینه همکاری‌های ایران و مجارستان را در امور فرهنگی، اجتماعی و هنری گسترش دهد.
میرمحمدی گفت: خوشبختانه مثلث طلایی گردشگری اصفهان ،فارس و یزد مقصد قطار عقاب طلایی دانوب قرارگرفته و حرکت این قطار از مجارستان فرصتی است برای اینکه دو کشور بتوانند از گنجینه‌های فرهنگی و گردشگری و اماکن تاریخی یکدیگر بهره‌مند شوند.
وی در پایان بیان کرد: یزد با کمبود منابع آب مواجه است که به همین دلیل بر توسعه صنایع کم آب خواه تأکیدداریم و ضروری است تا زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور در این حوزه شناسایی شود و با توجه به خواهرخواندگی یزد و یاسپرین می‌توان موزه توانمندی‌ها و جاذبه‌های گردشگری یزد را در استان سولنوک مجارستان و متقابلاً موزه توانمندی‌ها و جاذبه‌های گردشگری مجارستان را در یزد داشته باشیم. 
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..