معاون استاندار:

افزایش ۳۲ درصدی تردد در جاده های استان یزد/اشغال ۱۰۰ درصدی اقامتگاه‌های یزد در ایام نوروز

در تعطیلات نوروز امسال از 26 اسفندماه 95 تا پایان روز 13 فرورین سال جاری در مجموع 776 هزار و 404 مسافر نوروزی در این استان اسکان داده شدند.

به گزارش یزدی نیوزجانشین رئیس ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر استان یزد گفت: میزان اسکان مسافران نوروزی در استان یزد در تعطیلات نوروزی امسال بیش از ۷۷۶ هزار نفر بوده در حالی که این آمار در سال قبل افزون بر ۹۱۹ هزار نفر بود که نشان دهنده کاهش ۱۵ درصد مسافران نوروزی استان است.

سیدمحمدرضا سیدحسینی درباره بازدید از اماکن تاریخی استان نیز گفت: مجموع آمار بازدید اماکن تاریخی و موزه های استان به صورت بلیطی حدود ۱۳۹ هزار نفر بوده که در مقایسه با آمار ۱۵۰ هزار نفری سال قبل ۱۴ درصد کاهش یافته است.

سیدحسینی ادامه داد: از ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۵ تا روز ۱۳ فروردین ۹۶ بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار وسیله نقلیه در ۷۶۶ محور استان یزد تردد کردند که از این تعداد یک میلیون و ۱۴۹ هزار دستگاه وسیله نقلیه سنگین و ۴ میلیون و ۶۳۳ هزار دستگاه وسیله نقلیه سبک شامل سواری و وانت بوده است.معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری یزد اضافه کرد: در سال ۹۵ تعداد تردد مجموع وسایل نقلیه در ۶۰ محور استان بیش از ۴ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۵۵۷ دستگاه بوده که آمارهای امسال بیانگر ۳۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
 
سیدحسینی یادآور شد: فعالیت های ستاد خدمات سفر در یزد و مناطق تابعه از ۲۵ اسفندماه با همکاری دستگاه های مختلف آغاز شد و تا امروز ادامه داشته است.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: با توجه به اینکه شعار نوروز امسال، نوروز متفاوت بود، با همکاری اعضای ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی برنامه‌های متعددی انجام شد که این برنامه‌ها در جذب گردشگر و ماندگاری مسافران بسیار اثرگذار بود.

 
فاطمه دانش‌یزدی از جمله این برنامه‌ها به معرفی بافت‌های تاریخی و ثبتی، معرفی روستاهای هدف گردشگری، اجرای نوروزگاه‌ها، ایجاد کمپ‌های کویرنوردی، استفاده از ظرفیت سمن‌ها به عنوان سین هشتم، نمایش‌ها و سرودهای خیابانی و. اشاره کرد و افزود: بسیاری از این برنامه‌ها مورد استقبال مردم قرار گرفت به ویژه کویرنوردی که در کنار جاذبه‌های تاریخی، استقبال بسیار خوبی از سوی گردشگران را در این بخش شاهد بودیم.
 
دانش‌یزدی یادآور شد: برنامه‌های ویژه در اماکن تاریخی نظیر باغ دولت‌آباد، ایجاد فضاهای بوم‌گردی، اجرای برنامه‌های متعلق به روز شهرستان‌ها و … تنوع بسیاری در برنامه‌های گردشگری امسال ایجاد کرد.
 
وی در مورد اسکان مسافران نوروزی در یزد نیز اظهار داشت: امسال ۸۰۰ هزار نفر در فضاهای پیش‌بینی شده در استان یزد در طول تعطیلات نوروز اسکان یافتند که ۱۸۰ هزار نفر از این تعداد مربوط به اسکان آموزش و پرورش بوده است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بیان کرد: در برخی روز‌ها نظیر چهارم فروردین امکان اسکان در شهرستان‌های یزد و اردکان فراهم نبود و مسافران به شهرستان‌های همجوار هدایت شدند.
 
وی یادآور شد: در اعلامی که اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد داشت، آمار ورودی وسایل نقلیه از ۲۶ اسفند تا ۱۲ فروردین در محورهای استان یزد، ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو بوده است.
 
دانش‌یزدی عنوان کرد: ۸۰۰ هزار نفر در مراکز اقامتی استان اسکان یافته‌اند، بخشی از این آمار خودروهای عبوری از استان بوده‌اند که بخشی از سفر خود را در یزد گذرانده‌اند و بخشی نیز در منازل اقوام یا مکان‌هایی غیر از اماکن پیش‌بینی شده توسط ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی اسکان یافته‌اند.
 
وی خاطرنشان کرد: در دور اول سفرهای نوروزی، میزان اشغال ظرفیت اسکان در یزد ۱۰۰ درصد بود به نحوی که برای اسکان مسافران از حسینیه‌ها نیز کمک گرفته شد.
 
دانش‌یزدی از همراهی و همکاری همه اعضای ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان یزد قدردانی کرد و افزود: با همکاری همه اعضا امسال توانستیم برنامه‌های متنوعی در سطح استان برگزار کنیم.
ایرنا و تابناک

بخش نظردهی بسته شده است..