یک مقام قضایی:

موافقت با عفو و تخفیف مجازات ۱۴۷ زندانی استان یزد/کاهش مجازات اعدام ۱۸ نفر به حبس ابد

دبیر کمیسیون عفو، تخفیف و تبدیل مجازات محکومان استان یزد از موافقت با عفو و تخفیف مجازات 147 نفر از زندانیان استان یزد در سال 95 خبر داد.

به گزارش یزدی نیوزمحمدرضا حداد در این رابطه طی نشستی گفت: در طول سال جاری ۱۲ جلسه کمیسیون عفو استان به اتفاق اعضاء تشکیل گردید که در این جلسات ۲۷۸ در خواست متقاضیان عفو مطرح و مورد بررسی و اظهار نظر قرارگرفت.

 
وی اظهار داشت: از درخواست های واصل شده به دبیرخانه کمیسیون ، ۱۳۲ مورد مربوط به جرائم عمومی و ۱۴۶ مورد نیز مرتبط با جرایم دادگاه انقلاب بوده است.
 
این مقام قضایی خاطرنشان کرد: از مجموع درخواست های موافقت شده با عفو و یا تخفیف مجازات محکومان ، ۷۴ مورد مربوط به جرایم عمومی و ۷۳ مورد نیز جرایم مرتبط دادگاه های انقلاب بوده است.
 
وی از عفو ۱۸ نفر از محکومان که به مجازات اعدام محکوم شده بودند خبر داد و گفت: با بررسی همه جوانب پرونده های طرح شده که محکومین آنها با مجازات اعدام روبرو بودند ،کمسیون عفو استان ، ۱۸ نفر را مشمول استفاده از عفو و تخفیف مجازات دانست و با موافقت نهایی کمیسیون مرکزی و عنایات ریاست قوه قضاییه و مقام معظم رهبری مشمول یک تا دو درجه تخفیف گردیدند .
 
حداد با اشاره به ارسال درخواست اعمال ماده ۲۰ آیین نامه عفو ، تخفیف و تبدیل مجازات که تنها در شرایط خاص توسط رئیس کل دادگستری امکان پذیرش و ارسال به مرکز را دارد ، بیان داشت : در اجرای ماده۲۰ نیز ۱۰ درخواست پس از بررسی تمامی جوانب پرونده به مرکز ارسال گردید که از این تعداد نیز ۶ مورد آن مورد موافقت قرار گرفت.
 

دبیر کمیسیون عفو استان یزد از موافقت کمسیون مرکزی با کاهش مجازات اعدام ۱۸ نفر به حبس ابد خبر داد و گفت : در این راستا ۷ نفر از افراد دارای مجازات حبس ابد نیز با دارا بودن شرایط عفو  ، حبس ابد آنان به ۱۵ سال تبدیل گردید.

تابناک

بخش نظردهی بسته شده است..