رییس دادگستری یزد اعلام کرد:

بخشش ۵ مورد قصاص در یزد

به منظور کاهش جرایم یا کاهش صدور حکم و حتی کاهش اجرای احکام تلاش‌ها و اقداماتی در یزد انجام گرفته است که باید بازخورد آن را در آینده ببینیم.

به گزارش یزدی نیوزرئیس کل دادگستری یزد از تشکیل شورای حل اختلاف در زندان‌های یزد خبر داد و گفت: در شش ماه گذشته، این شوراها پنج نفر را از قصاص نجات داده‌اند.

محمدرضا حبیبی، رییس کل دادگستری استان یزد راجع به اقدامات انجام شده در این استان به منظور ترویج فرهنگ صلح و سازش و صبر گفت: به منظور کاهش جرایم یا کاهش صدور حکم و حتی کاهش اجرای احکام تلاش‌ها و اقداماتی در یزد انجام گرفته است که باید بازخورد آن را در آینده ببینیم.

وی با اشاره به تشکیل شورای حل اختلاف در زندان‌های استان یزد به منظور کاهش قصاص، افزود: مثلا در زندان شهر یزد در طول شش ماه گذشته، پنج مورد قصاص با بخشش اولیای دم مواجه شده است.

حبیبی به پرونده‌هایی که در کلانتری‌ها تشکیل می‌شود هم اشاره کرد و اظهارداشت: تفاهم‌نامه‌ای نیز در این خصوص با نیروی انتظامی استان یزد به امضا رسانده‌ایم که شعب صلحی شوراهای حل اختلاف را در کلانتری‌های این استان مستقر کنیم تا برخی از پرونده‌های کلانتری‌ها با صلح و سازش ختم به خیر شود.

این مقام قضایی همچنین به تشریح اقدامات دادگستری یزد به منظور ترویج فرهنگ صبر در پرونده‌های طلاق و خانواده پرداخت و گفت: سه مرکز مشاوره در یزد تشکیل داده‌ایم که اختلافات خانوادگی پیش از تشکیل پرونده در دادگاه به این مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند و آماری که از آخرین صلح‌و‌سازش‌های ایجاد شده در این پرونده‌ها داشته‌ایم این است که ۳۵ درصد پرونده‌های اختلافی خانواده‌ها بعد از مراجعه به مراکز مشاوره مختوم و منجر به سازش شده است.

وی ادامه داد: علاوه براین با سازمان ثبت اسناد و املاک و بهزیستی تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌ایم که دفاتر ازدواج همکاری کنند زوج‌هایی که برای ثبت ازدواج مراجعه می‌کنند در مشاوره‌های پیش از ازدواج حضور می‌یابند تا دیگر برای جدایی یا ایجاد پرونده به مراکز قضایی مراجعه نکنند.

رییس کل دادگستری استان یزد با تاکید براین نکته که به منظور کاهش جرایم یا همان پیشگیری نیازمند صبر دو طرف هستیم، خاطرنشان کرد: در جلوگیری از درگیری صبر بسیار تاثیرگذار است و متاسفانه ۱۰ عنوان مجرمانه بیشتر همه استان‌ها موضوع ضرب و جرح است که نشان‌دهنده پایین آمدن آستانه صبر افراد است که باید در خصوص ترویج فرهنگ صبر در این رابطه گام برداشت.

تابناک

بخش نظردهی بسته شده است..