طی یاداشتی:

گلایه مردم از روند جریمه های دوربین های هوشمند در یزد

no-thumbs

اینکه برخی از رانندگان بی ملاحظه و راکبان موتورسیکلت ها باعث آزار و اذیت شهروندان می شوند و حوادث ناگواری را رقم می زنند باز هم شکی نیست.

به گزارش یزدی نیوزدر اینکه فرهنگ رانندگی در استان یزد بسیار پایین است شکی نیست و در اینکه موتور سواران در خیابان های شهر یزد جولان می دهند و با جان مردم بازی می کنند هم شک و شبهه ای وجود ندارد.اینکه برخی از رانندگان بی ملاحظه و راکبان موتورسیکلت ها باعث آزار و اذیت شهروندان می شوند و حوادث ناگواری را رقم می زنند باز هم شکی نیست.


قطعا باید با این دسته از رانندگان و موتورسواران بی منطق و بی ملاحظه برخورد قانونی شود و وسیله نقیله آنها توقیف گردد.
اما این یک سوی ماجراست و باید سوال کرد چرا باید رانندگان قانونمند هم چوب ندانم کاری این دسته از رانندگان را بخورند؟.
هم اکنون بسیاری از مردم از وضعیت ترافیک شهر یزد، جریمه های آنچنانی و دوربین های کنترل سرعت گله مند هستند که به پاره ای از آنها اشاره می شود.
۱- تعداد رانندگانی که خطر آفرین هستند بسیار ناچیز و اندک است و اغلب رانندگان ما قانونمند و منطقی هستند اما چوب جریمه های رانندگی را همین رانندگان قانونمند هم می خورند.
تا همین اوایل امسال و طی سال های گذشته اعمال قانون میشد اما متعادل و منطقی بود اما مدتی است که صدور برگ های جریمه از حد معمول خارج شده و ماموران راهنمایی و رانندگی در هر نقطه از شهر در کمین رانندگان هستند تا "کمربند نبسته ها" را جریمه کنند.
۲- مامورانی که رانندگان "کمربند نبسته" را متوقف می کنند و گواهینامه خودرو را از راننده اخذ و جریمه را صادر و آنها را مرخص می کنند، دیگر کاری به بقیه مدارک یعنی بیمه، معاینه فنی، کارت خودرو و … ندارند و همین امر این شائبه را ایجاد می کند که هدف فقط جریمه هست و بس.
بسیاری از ماموران در پیچ و خم جاده ها توقف می کنند یعنی در جایی که دید نیست و رانندگان بطور ناگهانی با ماموران روبرو می شوند. شما نمی توانید یک مامور را پیدا کنید که در یک خیابان مستقیم و بدون پیچ و خم ایستاده باشد.
۳- دوربین های کنترل سرعت تقریبا دوربین هایی بدون خاصیت است و فقط جیب برخی رانندگان را خالی می کند.
تمام رانندگانی که به این دوربین ها نزدیک می شوند از سرعت خود کاسته و پس از عبور از دوربین همانند تیری که از چله کمان رها می شود پا را به روی پدال گاز می فشارند و این یعنی اینکه اگر مثلا یک دوربین در یک مسیر ۱۰ کیلومتری نصب شده باشد فقط چند متر خاصیت دارد و رانندگان، بقیه مسیر را با سرعت بالا حرکت می کنند.
۴- در اغلب روزها در گوشه و کنار شهر و بخصوص هسته مرکزی شهر شاهد حوادث رانندگی هستیم که منجر به ایجاد ترافیک های سنگین می شود، تصادفاتی که بعضا برخی از آنها بسیار هم ناچیز است.
اما نکته قابل توجه اینکه هیچ ماموری در صحنه حاضر نیست تا هم تصادف را جمع کند و هم از ایجاد راه بندان و ترافیک جلوگیری کند .
نگوییم که راهنمایی و رانندگی با کمبود نیروی انسانی روبروست چرا که دیده شده گاهی سه مامور قبض به دست در برخی نقاط حاشیه شهر که بسیار خلوت است در کمین رانندگان نشسته اند تا آنها را جریمه کنند در حالی که در این محل خلوت وجود یک مامور هم کافی است. هرچند معتقدیم این مکانهای بسیار خلوت نیاز به حضور هیچ ماموری ندارد و بهتر است این عزیزان مناطق شلوغ شهر را پوشش دهند.
۵- گاها مشاهده شده که وجود تعداد زیادی مامور با چند دستگاه خودرو راهنمایی و رانندگی در برخی میادین شهر، خود موجب ترافیک شده است.
وقتی رانندگان از دور تعدادی مامور با چند دستگاه خودرو را در یک میدان کوچک مشاهده می کنند ناخود آگاه از سرعت خود کاسته و احتیاط می کنند و همین امر موجب ایجاد ترافیک های سنگین در خیابانهای منتهی به میدان می شود و جالب اینکه وقتی به میدان وارد می شوی هیچ دلیلی برای حضور این تعداد مامور و خودرو پیدا نمی کنی!!.
۶- وضعیت جریمه های رانندگی در یزد قابل مقایسه با هیچ کجای کشور نیست، حضور بی شمار ماموران در میادین و پیچ و خم های خیابانها در هیچ نقطه از کشور مشاهده نمی شود.
و کلام آخر اینکه با وجود اجرای طرحهای مختلفی مثل برخورد با موتور سواران متخلف، نصب دوربین های کنترل سرعت و افزایش جریمه های رانندگی، باز هم از میزان تخلفات رانندگی و حوادث در شهر یزد کاسته نشده و فقط جیب رانندگان را خالی کرده و این نشان دهنده این است که با سخت گیری بیشتر امکان رفع این معضل نیست بلکه حلقه مفقوده این داستان همانان ضفف فرهنگ رانندگی در جامعه است که نسخه شفابخشی هم برای آن متصور نیست. در این زمینه باز هم خواهیم نوشت.

رضا هرفته /تابناک

بخش نظردهی بسته شده است..