زمینه رونق یافتن مجدد روستاها در یزد فراهم شود

به گزارش یزدی نیوزنماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه زمینه رونق یافتن مجدد روستاها در یزد فراهم شود، گفت: خالی از سکنه شدن روستاها فاجعه است.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار مسئولان جهاد کشاورزی استان با وی با تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) به مشکلات روستاهای استان یزد اشاره کرد و اظهار داشت: یک زمانی جمعیت روستاها به نسبت شهرها بسیار خوب بود ولی الان این موضوع روند عکس به خود گرفته است.

وی با بیان اینکه تخلیه روستاها و خالی از سکنه شدن آنها یک فاجعه است، گفت: یکی از اقداماتی که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، بحث عمران و آبادانی روستاها است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: الان در برخی نقاط کشور دیده می‌شود که به حدی به برخی روستاها رسیدگی از طرف مردم و مسئولان می‌شود که این روستاها به کانون توجه همه افراد تبدیل می‌شود.

ناصری با اشاره به اینکه باید رونق روستاها افزایش پیدا کند، افزود: در برخی روستاها محصولات بسیار باکیفیت تولید می‌شود که شهری‌ها هم برای خرید اجناس خود به این روستاها مراجعه می‌کنند.

امام جمعه یزد افزود: در گذشته شیر، ماست، پنیر، کره، نان، تخم مرغ، مرغ و محصولاتی از این قبیل از روستا به شهر می‌آمد و روستاییان شهر را تغذیه می‌کردند ولی الان روستاییان به شهر می‌آیند و محصولاتشان را خریداری می‌کنند.

وی ادامه داد: مسئولان جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مرتبط با امور مربوط به روستاییان باید به گونه‌ای کار کنند که زمینه آباد شدنشان و برگشت روستاییان به آن فراهم شود ولو اینکه تسهیلات و مشوق‌های صنایع کوچک را با شرط فعالیت در روستاها پرداخت کنند تا مردم برای بازگشت به روستا تشویق شوند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد عنوان کرد: الان متاسفانه جوانان ما همه در رشته‌های خاصی درس می‌خوانند و به دنبال کارهای اداری در همان رشته هستند و حتی شنیده شده کسانی که دیپلم کشاورزی می‌گیرند، برای ادامه تحصیل عمدتا در رشته‌های غیر از کشاورزی از جمله ریاضی تحصیل می‌کنند.

ناصری به کم آبی استان یزد اشاره کرد و با بیان اینکه درست است که آب در استان یزد کم است ولی می توان اقدامی در زمینه مقابله با خشکسالی انجام داد، گفت: اگر قرار باشد مسئولان جهاد کشاورزی فقط بگویند به دلیل خشکسالی روستاهای ما خالی از سکنه شده اند که کار مهمی نکرده‌‌اند، این را همه می‌‌‌‌‌توانند بگویند.

امام جمعه یزد افزود: لازم است کاری انجام شود که در کم آبی و زمان خشکسالی برنامه‌ای تدوین کنند تا بتوانیم مشکلاتمان را برطرف کنیم نه اینکه بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم.

وی افزود: اینکه آب نداریم و خشکسالی است بخواهیم دامنه کشاورزی را کم کنیم تنها پاک کردن صورت مسئله است و اوضاع ما را خیلی بدتر می‌کند چرا که همان یک ذره بارانی هم که می‌آمد به این وسیله دیگر نمی‌آید.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: البته باید از سبک‌هایی استفاده کنیم که مصرف آب تا حد امکان کمتر شود و محصولات کم آب‌خواه در استان یزد کشت شود که خوشبختانه در گزارش‌ها بیان شد که اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

ناصری خاطرنشان کرد: در مرکز کشور هم مسئولان باید نسبت به رفع مشکلات روستاها و ارائه مشوق برای حضور دوباره مردم در روستاها و رونق پیدا کردن آن اقدامات لازم را انجام دهند.

امام جمعه یزد تقویت و ایجاد صنایع کوچک در روستاها را یکی از عوامل کاهش بیکاری دانست و گفت: باید به این وسیله زمینه‌ای فراهم شود که جوانان ما از بیکاری رها شوند و بتوانند در مشاغل مختلف فعالیت کنند.

وی در ارتباط با تهیه میوه شب عید گفت: واردات مصیبتی برای ما شده که در بخش میوه هم دیده می‌شود و کشاورزان ما از این وضعیت مدام در حال ناله هستند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: اینکه ما در ایام خاص مثل عید اقدام به عرضه میوه‌های متنوع کنیم بیشتر افرادی خریداری می‌کنند که توانایی خرید دارند و مردم بی‌بضاعت باز هم نمی‌توانند اقدام به خرید کنند.

منبع: تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..