علت مرگ روزانه ۳۰۰ ایرانی

به گزارش یزدی نیوزرئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: روزانه دستکم ۳۰۰ ایرانی به دلیل ابتلا به انواع بیماری های قلبی-عروقی جان خود را از دست می‌دهند، با برنامه ای که سازمان بهداشت جهانی برای دنیا در نظر گرفته و پیگیری‌هایی که در حال انجام است به نظر می رسد در کشورهای توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵ شاهد کاهش بیماری های قلبی و عروقی و یا سکته های قلبی و تا حدی سکته های مغزی باشیم.

دکتر مسعود قاسمی در آستانه برگزاری کنگره آتروترومبوزیس (پیشگیری از تصلب شرائین و سکته های قلبی، مغزی) که ۲۹ بهمن در تهران برگزار می‌شود، افزود: در خوش بینانه ترین حالت وبا اجرای استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، کشورهای پیشرفته تا حدود ۱۰ سال آینده با کاهش ۲۵ درصدی بیماری های یاد شده روبرو خواهند بود. اما این روند درکشورهای در حال توسعه قدری متفاوت است. به گونه ای که درکشوری نظیر ما برای کاهش این گونه بیماری ها نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر ومنسجم هستیم.

وی گفت: هرقدر شاهد رشد صنعتی شدن هم زمان با عدم رعایت بهداشت و برنامه ریزی صحیح و رژیم غذایی مناسب باشیم و افراد از چاقی اجتناب نکنند و مراجعه مرتب ومنظم به مراکز پزشکی برای چکاب های سالیانه نداشته باشند با آمار بالاتری از بیماری های قلبی و عروقی وتلفات دراین زمینه روبرو می شویم .

این متخصص قلب و عروق امکانات فعلی کشور را برای کاهش آمار ابتلا به سکته های قلبی و مغزی درحال رشد و بهبود ارزیابی کرد و گفت: برای رسیدن به شرایط مطلوب تر حداقل به یک دوره ۵ ساله نیازداریم .

وی تاکید کرد: تعداد مبتلایان به بیماری های قلبی وعروقی با افزایش سن بازهم بیشتر می شود. بنابراین نیاز داریم که در کشور آگاهی‌های اجتماعی را محک بزنیم و ببینیم که با توجه به رشد بیماران در خطر آیا می توانیم خود را از لحاظ کاهش بیماری ها به مرز کشورهای توسعه یافته برسانیم یا خیر.

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: شایع‌ترین بیماری قلبی و مغزی در سراسر دنیا و کشور ما بدون شک سکته های قلبی و مغزی هستند.

متخصص قلب و عروق اظهارداشت: در سال ۲۰۰۲ هر سال ۷میلیون نفربه دلایل بیماری های قلبی جان خود را ازدست داده اند و در سال ۲۰۲۰ در صورت عدم رعایت الگوهای جهانی سالانه ۱۱ میلیون نفردرجریان ابتلا به این گونه بیماری ها جان خود را از دست خواهند داد.

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: سالانه دستکم ۷ میلیون نفر در جهان بر اثر سکته و بیماری ها قلبی و بیش از هفت میلیون نفر بر اثر سکته مغزی جان خود را ازدست می دهند. این در حالی است که بیماریهای مزمن ریه وعفونت های حاد ریه سالانه جان حدود شش میلیون نَفَررا درجهان می گیرد و ایدز ، دیابت ، فشار خون بالا، إسهال و تصادفات رانندگی ازدیگرعلل مرگ انسان ها درجهان اند.

گفتنی است چهارمین همایش سراسری آتروترومبوزیس روز جمعه ۲۹ بهمن ۹۵ از ساعت ۹-۱۴ و با مشارکت انجمن های قلب و عروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.

 

خبرآنلاین

بخش نظردهی بسته شده است..