شناسایی بیش از ۳۱ هزار بیمار ایدزی در ایران

به گزارش یزدی نیوزرئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت : تاکنون ۳۱ هزار و ۹۵۰ بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شد.

دکتر محمدمهدی گویا در حاشیه نشست تخصصی بیماری های منتقله از آب و غذا در گفت و گو با خبرنگاران آمار تقریبی بیماران ایدزی درکشور را حدود ۸۰ هزار نفربرآورد کرده است.

وی اضافه کرد : وزارت بهداشت و درمان به دنبال شناسایی حداقل ۹۰ درصد از بیماران ایدزی کشور تا سال ۱۳۹۹ شمسی ( ۲۰۲۰میلادی) است و کار خود را برای شناسایی این بیماران شروع کرد.

به گفته وی این وزارتخانه متعهد شد تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به ایدز را تحت درمان قرار دهد که به نظر می رسد به دلیل تن ندادن این بیماران به مراکز درمانی این تعهد به سختی عملیاتی شود.

گویا ، آشکار شدن رفتارهای پرخطراین بیماران نزد خانواده و جامعه را علت اصلی فراری این گروه از بیماران از مراکز درمانی برای کنترل بیماری شان دانست.

وی اموزش به خانواده ها و افراد در معرض خطر را یکی از راهکارهای اصلی برای کنترل این بیماری درکشوراعلام کرد.

دکتر گویا اضافه کرد : وزارت بهداشت و درمان برای اجرای دقیق برنامه خود برای پیشگیری و کنترل بیماری ایدز نیاز به حمایت تمام مردم و مسوولان از جمله رسانه ها برای اطلاع رسانی دقیق دارد.

وی مهمترین دغدغه وزارت بهداشت در بخش بیماری ایدز را شناسایی مادران باردار و کودکان در معرض خطر اعلام کرد.

این مسوول در وزارت بهداشت و درمان گفت که این وزارتخانه از دو سال قبل طرح شناسایی مادران باردار و کودکان در معرض خطر را در مناطق آلوده شروع کرد.

ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..