قیمت شکر برای مصرف کننده

به گزارش یزدی نیوزمدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی کشور احتکار شکر در فصل تولید آن را غیرمنطقی دانست و گفت: اکنون شکر مورد نیاز کشور تامین شده و قیمت آن برای مصرف کنندگان تا ۳۰ هزار ریال است.

«نسیم صادقی» افزود: طبق مصوبه سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان قیمت هرکیلوگرم شکر در محل کارخانه فرآوری ۲۵ هزار و ۲۰۰ ریال است که با احتساب ضایعات، هزینه حمل و نقل و سود برای بنکدار و خرده فروشی، ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند. بنابراین باید قیمت هرکیلوگرم شکر سفید برای مصرف کننده ۲۸ هزار تا ۳۰ هزار ریال شود.

این مسئول افزود: اکنون شکر سفید کیفی با قیمت نزدیک به ۳۰ هزار ریال در بورس کالا عرضه می شود اما گاهی این محصول را بخوبی نمی خرند.

وی تاکید کرد در عرضه شکر سفید به بازار تهران هیچ مشکل و محدودیتی وجود ندارد و ادامه داد: اکنون افزون بر تولید داخل، واردات نیز انجام شده است و کمبودی نداریم.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی کشور اعلام کرد سالیانه ۴۰۰ هزار تا ۴۵۰ هزار تن شکرخام به کشور وارد می شود.

صادقی گفت: اکنون قیمت شکر خام وارداتی به دلیل افزایش بهای جهانی بیش از نرخ شکر تولید داخل است؛ به طوری که اگر هر تن شکر با نرخ ارز آزاد وارد شود نزدیک ۴۵۰ دلار تمام می شود.

به گفته وی، نرخ هر کیلوگرم شکر وارداتی با احتساب ۸۰ تا ۱۰۰ دلار هزینه حمل و نقل، ۳۵ درصد تعرفه، ۱۵۵۰ ریال هزینه تصفیه و فرآوری، ۱۰ درصد سود واردکننده، دو درصد ضایعات تخلیه کشتی و چهار درصد ضایعات فرآوری بیش از ۳۵ هزار ریال تمام می شود.

منبع: ایرنا
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..