اوضاع قیمتی بازار مسکن در شهریورماه

به گزارش یزدی نیوزبازار مسکن در هفته‌های سپری شده از شهریورماه به‌دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن در طول فصل طلایی جابه‌جایی‌ها، روزهای گرمی را پشت سر می‌گذارد.

 با وجود اینکه کمتر از ۱۰ روز تا پایان فصل تابستان باقی مانده است، به اذعان مشاوران املاک تقاضا برای خرید همچنان بالاست و حضور موثر فروشندگان در بازار نیز نقش مهمی در استمرار رونق در بازار داشته است. برابر آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در نیمه نخست شهریور ماه، متوسط قیمت مسکن در تهران به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به مرداد ماه رشدی نداشته است، اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته (شهریور ۹۴) حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

این رشد نقطه به نقطه در ماه‌های قبلی امسال نیز به همین میزان محقق شده و قیمت مسکن در ماه‌های فروردین تا مرداد ۹۵ نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. بر این اساس با توجه به نرخ تورم ۹ درصدی در سال جاری، رشد واقعی قیمت مسکن امسال حدود یک درصد تقریبا همپای سایر کالاها و خدمات بوده است. از سوی دیگر قیمت مسکن در مرداد نسبت به تیرماه امسال یک درصد رشد منفی داشته و این در حالی است که در نیمه نخست شهریورماه نسبت به مرداد میزان رشد قیمت مسکن به صفر رسیده است.

به عبارت دیگر، قیمت مسکن در طول کل فصل جابه‌جایی‌ها با ثبات نسبی روبه‌رو بوده است. اگرچه میانگین قیمت مسکن در نیمه نخست شهریور ماه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است اما میانگین ۶ ماهه قیمت مسکن در سال جاری قدری کمتر و معادل ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان است. متوسط قیمت مسکن در سال ۹۴ نیز، ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود.
دنیای اقتصاد

 

 

بخش نظردهی بسته شده است..