علی نصیریان: دولت از هنر هم حمایت بکند

به گزارش یزدی نیوزحجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و هیات همراه در آستانه روز ملی سینما به دیدار علی نصیریان هنرمند پیشکسوت رفتند.

نصیریان با ابراز خوشحالی از این ملاقات درباره حمایت مسئولان از جوانان گفت: مسئولان دولتی باید نگاه حمایتی و نظارت را با هم داشته باشند اما متاسفانه این نگاه حمایتی این روزها حذف شده و فقط نگاه نظارتی پابرجا مانده است.

وی افزود: در سینما هم حمایت ها بیشتر ایدئولوژیک است و از هر فیلمی پشتیبانی نمی شود. به نظر من این کم لطفی در حق جوانانی است که این روزها برای هنر سینما و تئاتر زحمت می کشند.

این پیشکسوت تئاتر و سینما تصریح کرد: مگر عباس کیارستمی و اصغر فرهادی غیر از همین مردم بودند؟ اینها با استعداد و خلاقیتشان تاثیرگذار ظاهر شدند و دولت باید در کنار افتخار کردن به بناهای تاریخی، این خلاقیت های زنده را حمایت کند. اینها سرمایه های کشور هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

ایوبی در این ملاقات بیان کرد: متاسفانه عده ای معتقدند که هنر باید پول در بیاورد. این نکته ظاهر درست ولی باطن غلطی دارد چرا که شامل همه هنرها نمی شود. هنر فرهنگی باید بدون فکر کردن به این قضایا فقط حمایت شود. خوشبختانه در سینما نسبت به گذشته حمایت گسترده تر شده و سالی ۶۰ فیلم پشتیبانی می شوند. یکی از اتفاقات خوبی که در هنر هفتم رخ داد سینمای «هنر و تجربه» بود که مرحوم کیارستمی هم نسبت به آن علاقه نشان داد. به اعتقاد من نیز سینمای فرهنگی باید از سینمای بدنه جدا شود.

رییس سازمان سینمایی ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقات خوبی که در این زمینه انجام شده دخیل کردن مردم در سالن سازی سینما است.

نصیریان با تایید این سخنان بیان کرد: کم کم باید یاد بگیریم از سینما چگونه استفاده کنیم و کاربرد هنر را بشناسیم. ما در جوانی آثاری روی صحنه بردیم که از هیچ جا به ما سفارش نشده بود و با اینکه معترض ترین تئاترها را به نمایش می گذاشتیم اما مثل امروز محدودیت نداشتیم. انگ دولتی زدن این روزها باب شده است در صورتی که دولت باید از هنر حمایت مالی کند و امکانات در اختیار هنرمندان بگذارد. خصوصی کردن کار هنری یک قصه من درآوردی است برای اینکه هنرمندان را اذیت کنند.

وی ادامه داد: شرایط اجرا در هر نمایشی متفاوت است و نباید محدودیت برای هنرمندان به وجود بیاورد. مردم ما سینما رفتن را دوست دارند و رفتن به دیدن یک فیلم سینمایی یا نمایش تئاتر یک آیین است که ریشه ای محکم دارد. متاسفانه امروز شاهد این هستیم که در بنیادهای فرهنگی دولتی برای اجرای نمایش از صاحبان اثر پول می گیرند در صورتی که نه تنها پولی نباید گرفته شود بلکه دولت باید مجانی همه چیز را در اختیار هنرمند بگذارد.

نصیریان در پایان اظهار امیدواری کرد: امیدوارم بعد از این حمایت های بیشتری را شاهد باشیم تا جوانان انگیزه خود را از دست ندهند و روز به روز کارهای خلاقانه تری را ببینیم. دلمان می خواهد در این دوره که جمعیت نسبت به دوران جوانی مان چند برابر شده و ارتباطات بیشتری بین مردم برقرار است شاهد رشد پیشرفت نیز باشیم تا امثال کیارستمی ها را با حمایت بیشتر دولت در هنر شاهد باشیم.

منبع: مهر
 

 

بخش نظردهی بسته شده است..