فوت ۱۵۰هزار نفر در ایران بر اثر بلایای طبیعی

به گزارش یزدی نیوزمعاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در موضوع حوادث طبیعی، ایران در ردیف ۱۰ کشور حادثه‌خیز دنیا قرار دارد.

 
بهنام سعیدی در همایشی با عنوان "صدای آب نمی‌آید" که در سالن همایش‌های میلاد کرج برگزار شد، افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته بستر وقوع زلزله متوسط به بالا در ۹۷ درصد از پهنای سرزمینی کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۴۵ نوع رخداد طبیعی در دنیا اتفاق می‌افتد و کشور ایران در معرض بیش از ۳۰ مورد از رخدادهای طبیعی است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد مناطق کشور در مناطق گرم و خشک قرار دارد بروز پدیده گرد و غبار در ایران همواره قابل پیش‌بینی است.

سعیدی با بیان اینکه ایران جزو کشورهای زلزله خیز دنیا محسوب می‌شود، گفت: متاسفانه همچنان علی‌رغم پیشرفت‌های علمی در ابعاد مختلف تاکنون پیش‌بینی دقیق زلزله محقق نشده که همین موضوع باعث شده همچنان زلزله در اکثر مناطق دنیا و از جمله ایران قربانی‌های بسیاری بگیرد.

معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه در طول ۳۰ سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر بر اثر وقوع بلایایی طبیعی همچون سیل و زلزله در ایران کشته شده‌اند، افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در ۹۷ درصد از کشور بستر وقوع زلزله با شدت متوسط یا بالا وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع آموزش و پیشگیری در کاهش بلایای طبیعی کشور گفت: پیگیری و پرداختن به مقوله آموزش می‌تواند نقش بسیار مهمی در زمان وقوع بحران‌های طبیعی مختلف و همچنین نجات آسیب‌دیدگان و کاهش قربانیان حوادث طبیعی ایفا کند.

معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به روند بارندگی در کشور و لزوم رعایت فرهنگ صرفه‌جویی آب در زندگی عموم مردم خاطرنشان کرد: با وجود اینکه متوسط بارش‌ها در دنیا ۸۳۱ میلیمتر است، روند بارش‌ها در ایران از ۲۵۰ میلی متر بیشتر تجاوز نمی‌کند و همین امر نشان‌دهنده وضعیت بحرانی و هشدار منابع آب در مناطق مختلف کشور است.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..