ظرفیت نیروگاه‌های تولید پراکنده یزد به ۱۰۰ مگاوات می‌رسد

no-thumbs

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد گفت: ظرفیت قابل بهره‌برداری نیروگاه‌های تولید پراکنده استان یزد هم‌اکنون 65 مگاوات است که تا پایان سال به 100 مگاوات می‌رسد.

به گزارش یزدی نیوزمحمدحسن صباغ‌زادگان در بازدید از نیروگاه‌های تولید پراکنده شهرک صنعتی یزد با بیان اینکه این استان دارای یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور است اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود و با توجه به پیش‌بینی رشد مصرف تا پایان سال ۹۵ شبکه‌های برق استان آمادگی کامل برای تامین برق را دارند.

وی ادامه داد: در استان ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات قدرت نصب شده نیروگاهی وجود دارد که یک هزار مگاوات آن از سوی بخش دولتی و یک هزار ۵۰۰ مگاوات آن در راستای اصل ۱۴۴ قانون اساسی از سوی بخش خصوصی ایجاد شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد اضافه کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش تلفات ۱۰ مورد قرارداد تضمینی خرید برق از مولدهای مقیاس کوچک با ظرفیت نامی بیش از ۱۳۵ مگاوات و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در محل مصرف داده شده و تاکنون چهار مورد از آن‌ها با ظرفیت ۶۵ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است که امیدواریم تا پایان سال ۹۵ به ۱۰۰ مگاوات هم برسد.

صباغ‌زادگان به برنامه‌ریزی شرکت توانیر برای پیک بار سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: نیروگاه‌های تولید پراکنده ظرفیتی ارزشمند برای سرمایه‌گذاری هستند که نزدیکی به محل مصرف، کاهش تلفات، افزایش پایداری شبکه و پدافند غیرعامل از مزیت‌های آن‌ها است.

در ادامه مجری طرح تولید پراکنده شرکت برق منطقه ای یزد با بیان اینکه نیروگاه الیاف گستر یزد تا پایان مهر به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: این نیروگاه با ظرفیت ۱۴ مگاوات و بازده ۸۰ درصدی است و علاوه بر استفاده از برق تولید شده توسط این مولد، از حرارت خروجی آن نیز برای تولید بخار و استفاده در فرآیند تولید الیاف مصنوعی استفاده می‌شود و یک نیروگاه نمونه در استان محسوب می‌شود.

حسین زارعی نیروگاه تولید پراکنده ۱۰ مگاواتی کوثر میبد با ظرفیت کنونی دو مگاوات، نیروگاه هشت مگاواتی پرسیای شرق با ظرفیت بهره‌برداری شده ۶ مگاوات و نیروگاه ۶ مگاواتی الماس سیستم یزد را دیگر نیروگاه‌های متصل به پست شهرک صنعتی یزد برشمرد.

منبع: فارس

بخش نظردهی بسته شده است..