تنها ۲ سینما از ۴ سینمای یزد فعال است

به گزارش یزدی نیوزسینما رسانه‌ای است که می‌تواند با ظرافت، مفاهیم و فرهنگ را در قالب تصویر به بهترین شکل و در کمترین زمان ممکن به مردم منتقل کند. با وجود گسترش بسیار رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی، رفتن به سینما و تماشای فیلم همچنان شیوه‌‌ای برای گذراندن اوقات فراغت جوانان است و می‌توان از آن به‌عنوان یک وسیله آموزشی تأثیرگذار در اجتماع یاد کرد.

یزد دارای ۴ سینماست اما ۲ سینمای آن در حال حاضر فعال است و ۲ سینمای دیگر به علت بروز مشکلاتی، تعطیل شده‌اند. با توجه به این‌که اکنون در فصل تابستان و اوقات فراغت دانش‌آموزان به سر می‌بریم، استقبال از سینما و دیدن فیلم نیز افزایش دو چندان داشته است و مردم عموماً برای سرگرم شدن در آخر هفته به سینما می‌روند.  همچنین در روزهایی که مبلغ بلیت نیم‌بها می‌شود، این استقبال بالاتر می‌رود، به‌طوری که گاهی سینماها با کمبود صندلی در سئانس‌ها مواجه می‌شوند و ظرفیت آنها به سرعت تکمیل می‌شود.
با بررسی فیلم‌های پر فروش چند سال اخیر در‌می‌یابیم که ژانر‌های طنز و کمدی بیشترین استقبال و فروش را در یزد داشته‌اند و این خود نشان می‌دهد که یزدی‌ها همچنان به سینما نگاه مثبتی دارند. با توجه به اهمیت این موضوع، همشهری برای آگاهی از وضعیت و کیفیت سینماها، گفت‌وگویی با «فهیمه سهیلی‌راد» رئیس اداره امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

  • چه تعداد سینما در استان و مرکز یزد درحال فعالیتند؟

۶ سینمای فعال در استان وجود دارد که ۲‌باب آن در مرکز استان واقع است و مابقی در شهرستان‌های بافق، میبد، اردکان و ابرکوه فعالیت می‌کنند. از سینماهای مرکز استان، ۲سالن مربوط به سینما جام‌جم و ۵سالن متعلق به پردیس سینمایی تک است که خوشبختانه اکنون یزدی‌ها از این ۲ سینما استقبال می‌کنند.

  • مشکلات بارز سینماها و دلایل تعطیلی برخی از آنها در استان چیست؟

اگرچه شهر یزد دارای ۴ سینماست اما ۲ سینمای ایران و فرهنگ در حال حاضر تعطیل هستند. با وجود پیگیری‌های مکرر و تأمین فیلم‌های حمایتی برای این ۲ سینما، نتوانسته‌ایم این ۲ سینما را فعال کنیم. علت تعطیلی این ۲ سینما، مشکلات مالی مالکان آنها و ضرر دادن سینما به دلیل ظرفیت بالای سالن‌ها و درنتیجه تناسب نداشتن درآمد و هزینه‌های آنها بوده است. درحال حاضر سینما فرهنگ به درخواست مالک فعالیت خود را تغییر داده اما وضعیت سینما ایران همچنان در حال پیگیری است.

  • استقبال یزدی‌ها از سینماهای شهر چگونه است؟

استقبال مردم در شهر یزد نسبتا خوب است و در رده متوسط کشور قرار دارد. همچنین در سال‌های اخیر به دلیل ارتقای کیفیت سینماها و به روزترشدن فیلم‌ها، مردم علاقه بیشتری به دیدن فیلم‌ها پیدا کرده‌اند و استقبال مردم رشد قابل توجهی داشته است.

  • کیفیت سینماهای استان چگونه است؟

سینماهای استان دارای کیفیت مطلوبی هستند. مثلا هر ۲ سینمای شهر یزد دارای درجه ممتاز هستند و تجهیزات و امکانات بسیارخوبی برای گذراندن اوقات فراغت مردم دارند.

  • مردم یزد از چه نوع فیلم‌هایی بیشتر استقبال می‌کنند؟

مردم تا به حال از فیلم‌های کمدی و ملودرام و همچنین فیلم‌هایی که دارای مضامین نوین اجتماعی هستند استقبال بیشتری کرده‌اند. اما مانند سایر استان‌ها، فیلم‌هایی که دارای فرم هنری هستند نیز مخاطبان خاص خود را در یزد دارند و استقبال از آنها نیز قابل قبول بوده است.

  • نرخ بلیت سینماها چقدر است و برچه اساسی تعیین می‌شود؟

نرخ بلیت سینماها براساس درجه سینما و قیمت اعلام شده از سوی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آغاز هر سال تعیین می‌شود. امسال نیز قیمت بلیت سینماهای ممتاز در مرکز استان ۶‌هزار تومان و روزهای پنجشنبه و جمعه، حداکثر ۷‌هزار تومان است.

  • در روزهایی که نرخ بلیت‌ها، نیم‌بهاست استقبال مردم از سینما چگونه است؟

در روزهای نیم بها، استقبال قابل توجهی از فیلم‌های روی پرده در استان می‌شود و حتی گاهی سینماها با کمبود صندلی درسئانس‌ها مواجه می‌شوند.

همشهری

 

بخش نظردهی بسته شده است..