مرگ ۱۸۰ نفر در تصادفات رانندگی ۱۰ روز اخیر

به گزارش یزدی نیوز،رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در ۱۰ روز ابتدایی شهریور امسال ۲۰۰۰ نفر در تصادفات رانندگی مجروح شدند و ۱۸۰ نفر جان باختند.

 سردار سرتیپ تقی مهری در حاشیه گشت جاده ای در محور تهران ـ کرج با اشاره به اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی برای اجرای طرح تابستانه تمهیدات خاصی را به ویژه در استان های زیارتی و سیاحتی اندیشیده است افزود: به همین منظور حدود ۵۰۰۰ نیرو با ۸۰۰ دستگاه خودرو از سایر بخش ها به کمک پلیس راه و پلیس ترافیک شهری در شهریورماه آمده اند و هر قدر به روزهای پایان شهریور نزدیک می شویم حجم مسافرت ها افزایش می یابد.
 
وی گفت: در ۱۰ روز ابتدایی شهریور امسال ۲۰۰۰ نفر در جاده ها مجروح شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش یافت و در همین مدت نیز ۱۸۰ نفر جان باختند که این آمار نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش دو درصدی داشته است. 

سردار مهری افزود: در سال گذشته یک و نیم میلیون دستگاه خودرو شماره گذاری شد و همین تعداد هم گواهینامه گرفتند و با توجه به افزایش شماره گذاری خودرو در پنج ماهه امسال، پیش بینی می کنیم تعداد سفرها و کاربران ترافیک در روزهای باقیمانده از تابستان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کنند.
 
وی گفت: کمتر از ۲۰ روز تا پایان شهریور باقی مانده است و با توجه به افزایش سفرها از مردم و رانندگان تقاضا می کنیم مقررات راهنمایی و رانندگی را بیشتر رعایت کنند.  
 
سردار مهری مهمترین علت تصادفات جرحی و فوتی در ۱۰ روز ابتدایی شهریور را سرعت غیرمجاز و پس از آن انحراف به چپ در جاده های دو طرفه خواند و افزود: بی توجه به جلو از دیگر عوامل است و ۳۵ درصد تصادفات هم در اثر واژگونی به سبب خستگی و خواب آلودگی رخ داده است.  
 
وی با اشاره به اینکه ۶۳ درصد تصادفات منجر به فوت در این ۱۰ روز در ۳۰ کیلومتری شهرها صورت گرفته است از رانندگان خواست در مورد رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به خصوص در نزدیک شهرها دقت بیشتری داشته باشند و به علائم هشداردهنده توجه بیشتری کنند.
سردار مهری ۱۵ دقیقه استراحت پس از هر دو ساعت رانندگی را الزامی خواند و از سرنشینان خودروها نیز خواست فضای آرام بخشی را برای راننده فراهم کنند.  
 
وی گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی ۱۷۲۰ نفر در شهریورماه سال گذشته در تصادفات رانندگی جان باختند که اگرچه در ۱۰ روز ابتدایی شهریور امسال آمار تلفات رانندگی به نسبت مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است اما پلیس برنامه های خاصی را در ایام باقیمانده از تابستان پیش بینی کرده است و طرح تابستانه پلیس تا چهار مهر ادامه دارد.  
 
سردار مهری از افزایش گشت های نامحسوس پلیس در این روزها خبر داد و افزود: افسران ما همچنین برای کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی با لباس مبدل داخل اتوبوس ها حضور خواهند یافت و حرکت رانندگان را ارزیابی می کنند.  
 
وی از سرنشینان اتوبوس ها هم خواست در صورت مشاهده تخلف رانندگان اتوبوس شماره پلاک خودرو را که داخل خودرو نصب شده است به شماره ۱۱۰۱۱۲۰ پیامک کنند تا همکاران ما که در مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک این پیامک را بررسی می کنند به گشت های در مسیر، دستور پیگیری می دهند.
 
نصب ۷۰۰ دستگاه دوربین در جاده ها تا پایان شهریور  
 
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: تا پایان شهریور نزدیک به ۷۰۰ دستگاه دوربین در جاده های کشور نصب خواهد شد.  
 
سردار سرتیپ  تقی مهری تعداد نقاط حادثه خیز کشور را ۵۲۰۰ نقطه خواند و افزود: بیش از ۳۰۰۰ از این نقاط در سطح جاده هاست.  
 
وی با اشاره به اینکه درباره آشکارسازی این نقاط حادثه خیز اقدام شده است گفت: برای کنترل بیشتر این نقاط و پیشگیری از وقوع خطرات و تصادفات تیم هایی در این نقاط مستقر شده اند.  
 
سردار مهری افزود: همچنین ۴۰۰۰ دفترچه رانندگان اتوبوس که تخلف کرده اند دریافت کرده ایم و تا مدت زمان مشخص از رانندگی محروم شده اند.  
 
وی درباره نصب دوربین ها نیز گفت: در بهمن و اسفند سال گذشته دوربین هایی در محورهای تهران ، قم ، اصفهان و شیراز نصب شد و امسال با تلاش وزارت راه و شهرسازی بیش از ۳۰۰ دستگاه دوربین نصب شده است.  
 
سردار مهری افزود: این دوربین ها در محورهای تهران ـ‌ کرج، کرج ـ قزوین، قزوین ـ تبریز و قزوین ـ رشت نصب شده است.  
 
وی گفت: از ویژگی های این دوربین ها این است که میانگین سرعت میان دو دوربین را محاسبه می کنند و اگر راننده سرعت غیرمجاز داشته باشد اعمال قانون می شود.  
 
سردار مهری افزود: این دوربین ها فاصله طولی و عرضی را هم محاسبه می کنند و با متخلفان برخورد خواهد شد.  
 
چهار برابر شدن خسارت با افزایش دو برابری سرعت مجاز  
 
معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: کسانی که با سرعت غیرمجاز رانندگی می کنند بدانند که میزان خسارت ها، تصاعدی بالا می رود یعنی اگر میزان سرعت غیرمجاز دو برابر شود خسارت ها چهار برابر خواهد شد.  
 
سرهنگ عین الله جهانی هم در حاشیه گشت جاده ای رئیس پلیس راهور ناجا افزود: علل ۲۲ درصد تصادفات، تخطی از سرعت است.  
 
وی گفت: رانندگان مراقب باشند که اگر در جاده با ترافیک مواجه شدند نباید زمان عقب افتاده خود را در بزرگراه ها و آزادراه های خلوت جبران نکنند.  
 

سرهنگ جهانی مدیریت زمان را در سفر ضروری خواند و افزود: رانندگانی که سرعت غیرمجاز دارند در نقاط بحرانی قادر به کنترل خودروی خود نخواهند بود.

صدا و سیما

بخش نظردهی بسته شده است..