چاپارخانه قجری میبد مرمت می‌شود

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی میبد از آغاز طرح مرمت بنای قاجاری چاپارخانه شهرستان میبد خبر داد.

«مهرداد ذوالفقاری» ضمن اعلام این خبر گفت: چاپارخانه میبد واقع در بلوار قاضی میرحسین، جنب کاروانسرای شاه‌عباسی قرار دارد که جزئی از مجموعه کاروانسرا، آب‌انبار، یخچال و ساباط بوده و قدمت آن مربوط به دوره قاجار است.

وی با بیان این که چاپارخانه مذکور یکی از مراکز عمده پستی و چاپاری قدیم بوده که در مسیر راه باستانی ری – کرمان ایجاد شده است، اظهار کرد: ساختمان این بنا به دلیل این که مکانی جهت حفظ و نگهداری امانات دولتی و پیام‌ها و نامه‌های پراهمیت بوده است، به‌صورت دژ و قلعه‌ای ساخته‌شده که دفاع و حفاظت از آن میسر باشد و این اهمیت از برج‌ها، دیوارهای بلند، روزنه‌های دیده‌بانی، تیرکش‌ها و موقعیت خوب دفاعی آن پیداست.

ذوالفقاری اجرای ازاره با آجر سنتی همراه با بندکشی، تراشیدن اندود فرسوده بدنه، اجرای کاه‌گل بدنه به صورت ته‌کش و روکش و اجرای آجرفرش کف همراه با بندکشی را مهم‌ترین اقدامات مرمتی این بنای تاریخی عنوان کرد.

وی در خصوص تزئینات مشهود در این بنا به نمای آجری سر در ورودی آن و کنگره‌های بالای حصار چاپارخانه اشاره کرد و ادامه داد: خشت و گل از جمله اصلی‌ترین مصالحی بوده‌اند که برای ساخت این بنا به‌ کار برده شده و در قسمت‌هایی از سر در ورودی، پشت‌بام و پای دیوارهای داخل حیاط آجرهایی نیز به‌ کار رفته است.

رئیس میراث‌فرهنگی میبد در پایان اضافه کرد: این بنا در حال حاضر به موزه پست تبدیل‌شده و ماکت‌های بسیار زیبایی از پستچیان قدیمی و اسبانی که نگهداری می‌کرده‌اند به همراه تمبرهای قدیمی، وسایل پست قدیم، اسناد و تصاویر تاریخی مربوط به پست در آن نگهداری می‌شود.

به گزارش یزدی نیوزو به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی یزد، چاپارخانه میبد به شماره ۲۷۶۷ در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..