سفر دو روزه وزیر میراث فرهنگی به شهرستان‌های یزد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سفر به یزد ضمن بازدید از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری چند شهرستان این استان، اورژانس پیش بیمارستانی محور یزد – طبس را کلنگ‌زنی کرد.

«عزت‌الله ضرغامی» صبح روز ۱۵ تیر ماه در آستانه سالگرد ثبت جهانی یزد در سفر به این استان، ابتدا در روستای تاریخی خرانق در شهرستان اردکان حضور یافت.

وزیر میراث ضمن بازدید از کاروانسرا و قلعه تاریخی این روستای تاریخی، نظارت بیشتر متولیان بر حفظ و بقای این مجموعه را خواستار شد.

کاروانسرای خرانق که قدمت آن به زمان صفویه برمی‌گردد، در دوران قاجار بازسازی شده است؛ این مجموعه تاریخی از نظر پوشش سقفی و طاق های خود جاذبه‌ای منحصر به فرد است و قوس‌های زیبا و جذاب آن چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. متولی این مجموعه در حاضر اوقاف بوده و از آن به عنوان مجموعه اقامتی استفاده می‌شود.

مهم‌ترین جاذبه تاریخی خرانق، قلعه تاریخی آن به وسعت ۱۱ هزار متر مربع است که قدمت آن به دوران ساسانی باز می‌گردد.

ضرغامی همچنین پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی در محور یزد _ طبس که با حمایت شرکت آهن نگین ایساتیس که در متراژ ۵۰۰۰ متر مربع و در زیربنای ۳۰۰ مترمربع با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان اجرا خواهد شد را کلنگ زنی کرد.

این مجموعه که مجهز به پدهوایی خواهد بود، در فاصله ۳۰ کلیومتری از پایگاه‌های اشکذر – خرانق ساخته می‌شود.

بازدید از نیایشگاه زرتشتیان چک چک، بافت‌های تاریخی عقدا و اردکان و بازارچه‌های صنایع دستی این شهرستان دیگر برنامه‌های وزیر میراث در سفر به اردکان یزد است.

ضرغامی در سفر دو روزه خود به استان یزد از جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌های مهریز، خاتم و مروست نیز دیدن خواهد کرد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..