شرط صدور ویزایِ تحصیلیِ دانشجویان ایرانی

به گزارش یزدی نیوزروزنامه «گاردین»  در مطلبی به مشکلات سر راه دانشجویان ایرانی جهت بازگشت به کلاس درس در آمریکا اشاره کرد.

به نوشته گاردین، پنج سال پیش دولت آمریکا از تصمیماتی تازه در قبال دانشجویان ایرانی خبر داده بود.

در آن زمان «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه وقت آمریکا در پیامی، با اشاره به تغییراتی که برای روادید دانشجویان ایرانی ایجاد شده گفته بود، آن‌ها می‌توانند به جای یک روادید سه ماهه، روادید دو ساله دریافت کنند.

اما این تصمیم دولت آمریکا نیز مشکل دانشجویان ایرانی را بر طرف نکرد  چرا که در کنار دانشجویانی که در شهرهای آنکارا،‌ ایروان،بیروت یا دوبی به سفارت‌های آمریکا رفته و درخواست روادید کرده و هنوز منتظرند، گروه دیگری نیز از بیم آنکه نتوانند در پی سفر به ایران بار دیگر روادید دریافت کنند سال‌هاست که در آمریکا مانده و از سفر به کشورشان محروم شده‌اند.

این درحالی است که وقتی پنج سال پیش وزیر خارجه آمریکا از تسهیل وضعیت روادید دانشجویان ایرانی سخن گفته بود، یکی از دلایل آن‌را امکان سفر به ایران برای دیدار با خانواده،‌ کارآموزی و سفر به خارج از آمریکا عنوان کرده بود.

گفته می‌شود وضعیت دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا نه تنها بهبود نیافته بلکه بدتر هم شده است.

وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به گزارش‌ها پیرامون مشکلات دانشجویان ایرانی به یک رادیوی فارسی زبان آمریکا گفته است که سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌هایش برای رسیدگی به درخواست روادید دانشجویی اولویت قائلند اما تاکید کرده آن‌ها باید پیش از صدور روادید تحصیلی مطمئن شوند متقاضیان از نظر امنیتی تهدیدی علیه آمریکا نیستند.

بخش نظردهی بسته شده است..