حاشیه‌ های حذف نقوش صحن جدید شورای شهر یزد:

رئیس شورا در دسترس نیست!

ویدئویی به تازگی در فضای مجازی منتشر شده که عباس زارع، رئیس شورای شهر یزد را در حال حذف برخی نقوش دیواره صحن جدید شورای این شهر نشان می دهد.

به گزارش یزدی نیوزدر توضیحات این ویدئو آمده است که این عضو شورای شهر شخصا برای حذف نمای یک اثر تاریخی از روی دیوار صحن جدید اقدام کرده است. ساختمان جدید شورای شهر یزد مصوب شورای سوم را دارد و سال هاست در حال ساخت و تکمیل است. این صحن که در مراحل آخر تکمیل خود قرار دارد، با تصاویر اماکن تاریخی و مذهبی این شهر که جزوی از هویت یزد هستند، زینت بخشیده شده است. مسجد جامع یزد،تکیه امیر چخماق و آتشکده یزد برخی از نقوش استفاده شده در این صحن هستند. اما انتشار این ویدئو نشان می‌دهد که رئیس شورای چهارم شهر یزد شخصا اقدام به حذف برخی نقوش کرده است. همچنین به نظر می رسد این حذف و اصلاح تنها به نقش این اثر تاریخی مختص نبوده است. انتشار این ویدئو واکنش های فراوانی را به همراه داشته است. با این حال هرچند مجموعه شورای شهر یزد هنوز نسبت به این اتفاق واکنشی نشان نداده است، اما اظهارات برخی اعضا نیز کمکی به مشخص شدن دلیل این اقدامات نمی کند. شهر یزد در انتظار ثبت جهانی است و همزیستی ادیان مختلف بدون کوچکترین تنشی در طول تاریخ جزو افتخارات این شهر است، اتفاقی که حالا با انتشار این ویدئو تحت الشعاع قرار گرفته است.
واقعیت این گونه نیست
سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد درباره این اتفاق به آفتاب یزد می گوید:‌ «تمایل ندارم راجع به این اتفاق موضعی بگیرم و تنها این که اتفاقاتی که رخ داده براساس واقعیت موجود شهر یزد نیست.»این عضو شورای شهر با اشاره به همزیستی ادیان در شهر یزد می گوید: «من حدود ۲۰ هزار رای در شهر یزد داشته ام و هم دین های من حدود ۲ هزار نفر شرایط رای دادن دارند. همشهری های مسلمان یزد نیز به من رای داده اند و اعتماد کرده اند.»
نقوش باید اصلاح می شدند
محمدرضا مدرسی، عضو دیگر شورای شهر یزد در واکنش به نوع انعکاس این موضوع می گوید: «نوع انعکاس این مسئله به دیدگاه خود فرد بستگی دارد.آنهایی که موضوع را این شکلی انعکاس دادند، واقعیت را انعکاس نداده اند. چیزی که بوده، اتفاق افتاده و چیزهایی که در جریان بوده و نتیجه به این جا منتج شده است، منعکس نشده است.»
او با اشاره به این که این فیلم همه اتفاقاتی را که در این باره افتاده است نمایش نمی دهد، می گوید:‌ «مخالف ترین فرد با بنای این اثر هم این نوع فیلم را ببیند می گوید عجب حرکت تند و ناپخته‌ای است. این فیلم ۳۰ ثانیه ای بیش از این نشان نمی دهد.»
مدرسی با اشاره به انتقاداتی که به نوع طراحی وجود داشته، می گوید: «این جا نقش و نقوشی از المان های شهر یزد کار شده که تحت برخی ملاحظات، برخی نقوش و المان ها تحت الشعاع برخی آثار قرار بگیرد. همه نقش ها باید در مقیاس مشابه کار می شده است که تحت الشعاع قرار نگیرند.»
او همچنین به پیگیری اصلاح این نقوش اشاره می‌کند:‌ «تغییر نقوش و اصلاح آن توسط همه اعضای شورای شهر در حال پیگیری بوده و همه در جریان بودند. شرکت پیمانکار نتوانست این ها را جا به جا کند و هزینه های زیادی را طلب کرد. معماری از بیرون نیز آورده شد و نتوانست تغییر را اجرایی کند. ایشان( عباس زارع) ورود کرده و با مینی فرز اقدام به پاک کردن این نقش کرده است.» این عضو شورای شهر یزد با اشاره به همزیستی ادیان در شهر یزد، این اتفاق را نشان از تفرقه نمی داند و می گوید:‌ «بازتاب تفرقه را کسانی ایجاد می‌کنند که ملاحظات را نادیده می‌گیرند. ما این بخش هویتی شهر یزد را همیشه در نظر گرفته ایم. همچنین در بحث ثبت جهانی این شهر که در حال پیگیری آن هستیم نیز بافت زرتشتی شهر یزد در نظر گرفته شده است. پیروان ادیان تاکنون بدون کوچکترین مناقشه ای در کنار هم زندگی کرده اند.»
حذف و نصب نقوش مصوبه شورا را نداشته است
وحیدرضا خباززاده یزدی، عضو دیگر شورای شهر یزد در گفتگو با آفتاب یزد درباره اتفاقات رخ داده می‌گوید: ‌«مهم‌ترین چیزی که باید گفته شود این است که نصب و حذف نقوش در صحن جدید مصوبه شورای شهر را نداشته است.»او با اشاره به اینکه شورا در جریان حذف نقوش توسط ریاست شورا نبوده است، می گوید:‌ »من به عنوان یکی از اعضا از این حرکت بی‌خبر بوده ام. اتفاقی که نسبت به حذف نقوش توسط آقای زارع رخ داده، حرکت درستی نبوده و باید تدبیر بیشتری می شد.» خباز زاده با اشاره به همزیستی ادیان مختلف در یزد می گوید:‌ «این اتفاق سوءتفاهم بوده و نباید احساسی عمل می شده است. بگذارید واقعیت در شورای شهر بررسی و جمع‌بندی شود پس از آن ما نظر شورا را منعکس خواهیم کرد.»
تلاش آفتاب یزد برای صحبت با شیخ عباس زارع ،رئیس شورای شهر و شخصی که در فیلم شخصا اقدام به حذف المان ها کرده است به نتیجه نرسید تا زوایای دیگر این اتفاق مشخص شود و همچنان آفتاب یزد آمادگی انتشار نظرات این عضو شورارا دارد.منبع:آفتاب یزد

بخش نظردهی بسته شده است..