نماینده یزد و اشکذر در مجلس:

اورژانس یزد نیازمند توسعه جدی است

نماینده یزد و اشکذر در مجلس با اشاره به اینکه اورژانس در یزد به تناسب جمعیت، صنعتی شدن و سبک زندگی مردم توسعه نیافته است، گفت: اورژانس یزد نیازمند توسعه جدی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصالح جوکار در سی و نهمین اجلاس رؤسای سازمان اورژانس کشور که به میزبانی یزد برگزار شد، اظهار داشت: اورژانس‌های پیش بیمارستانی یکی از مهمترین حوزه‌های نظام سلامت و بخش مهمی از سیستم حوزه بهداشت و درمان در ارائه خدمات به جامعه محسوب می شوند و یکی از شاخص های مهم ارزیابی نظام سلامت، داشتن اورژانس با زیرساخت های بسیار اساسی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه سالانه با حجم زیادی از حوادث ترافیکی و غیرترافیکی در سطح کشور مواجه هستیم، افزود: حوادث در بخش ترافیکی به ناایمن بودن خودروها و جاده ها و بخش غیرترافیکی به توسعه نامتوازن و سبک زندگی باز می گردد؛ به طوری که در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حوادث ترافیکی ۱۸ درصد و غیرترافیکی ۱۲ رشد درصد داشته و در مقابل هم هیچ تقویتی نسبت به سازمان اورژانس صورت نکرفته است.

جوکار با اشاره به چالش‌های سازمان اورژانس در سطح کشور بیان کرد: کمبود نیروی انسانی، فرسودگی ناوگان اورژانس و افزایش حوادث ترافیکی و غیرترافیکی سه چالش اصلی اورژانس در سطح کشور است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: در بخش منابع انسانی بر اساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، در حال حاضر ۵ هزار و ۳۰۰ نفر کمبود منابع انسانی داریم و غالباً در نظرسنجی‌هایی که از کارکنان اورژانس انجام گرفته، نارضایتی معیشتی و تاثیرات استرس بر روح و روان این افراد مشاهده می شود.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه اگر قرار بود، ۱۴۰۰ پایگاه اورژانس در کشور ایجاد شود، نیاز به بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ نیرو برای سازمان اورژانس بود درصورتی که نه منابع آن دیده شده و نه جایگاه آن مشخص است.

۵۰ درصد ناوگان سبک اورژانس بیش از ۱۵ سال عمر دارند

نماینده یزد و اشکذر در مجلس با بیان اینکه ۵۰ درصد از ناوگان سبک سازمان اورژانس عمر بیش از ۱۵ سال دارند، گفت: عمر اتوبوس و آمبولانس های اورژانس بیش از ۳۵ سال است که جای نگرانی دارد زیرا شاهد افزایش حوادث و تصادفات هستیم.

جوکار همچنین با تاکید بر توجه ویژه سازمان اورژانس در بحث آموزش های ضمن خدمت و آموزش های حرفه ای و تخصصی عنوان کرد: هر چه ارتقا آموزش برای کارکنان اورژانس در اولویت قرار گیرد، شاهد خدمات مطلوب‌تری به جامعه خواهیم بود.

وی با اشاره به لزوم راه اندازی سیستم سامانه ای در اورژانس برای تقویت ارتباط بین بیمار و اورژانس گفت: پس از اینکه تمام موارد درمانی توسط کارکنان در محل انجام است، می‌توان با راه اندازی این سامانه با بیمار ارتباط گرفت و احوال شخص را جویا شد، بدون شک این کار نقش بسیار مهمی در زمینه اعتماد سازی دارد.

جوکار در مورد تعامل اورژانس با سازمان های امدادی مثل هلال احمر گفت: در بحث حوادث و بحران شماره تلفن های متعددی وجود دارد؛ این تلفن ها برای شخصی که نیازمند کمک است سبب سردرگمی شده و نمی دانند که در این شرایط با کدام شماره باید تماس بگیرند، در اینجا سازمان اورژانس یک شماره تلفن را اعلام و به صورت فرماندهی کنترل همه سازمان ها عمل کند؛ با این کار در کنار پاسخگویی به نیازهای شهروندان می توان از موازی کاری جلوگیری و اثربخشی فعالیت ها را افزایش داد.

سیستم مانیتورینگ را در سازمان اورژانس کشور راه اندازی شود

وی با بیان اینکه امروز در دنیا مرسوم شده که با استفاده از سیستم مانیتورینگ، تمام خدمات کارکنان اورژانس از ابتدا تا انتها توسط پزشک کنترل می شود و مشاوره هایی توسط آن به کارکنان ارائه می شود، ادامه داد: الکترونیکی کردن درمان توسط پزشک اگر در سازمان اورژانس کشور راه اندازی شود، شاهد اقدامات بسیار بهتری خواهیم بود.

نماینده مردم یزد و اشکذر ر مجلس همچنین با بیان اینکه شهرستان یزد توسعه صنعتی زیادی داشته است، گفت: شهرک های صنعتی زیادی در شهرهای یزد، زارچ و اشکذر تمرکز پیدا کرده ولی پایگاه های اورژانس این مناطق پاسخگو نبوده و خیلی عقب هستیم گرچه خیران استان در احداث پایگاه های فوریت های پزشکی وارد شده اند ولی با این حال دولت بر اساس برنامه ششم توسعه سهم خود را پرداخت نکرده که نیازمند جدیت در بحث اختصاص این سهم و توسعه مجموعه اورژانس هستیم.

جوکار با اشاره به استان اینکه استان یزد هم مهاجر پذیر شده و هم اتباع خارجی بسیاری در استان تمرکز پیدا کرده اند، گفت: قریب به ۲۵۰ هزار اتباع خارجی به صورت رسمی و غیررسمی در استان یزد حضور دارند که خارج از آمارهایی است که برای سازمان اورژانس تایید می شود و خدمات رایگان در استان به این افراد ارائه می شود. پدیده حاشیه نشینی نیز با جمعیت ۱۵۰ هزار نفری از دیگر مشکلات شهر یزد است که احتیاج به مسائل درمانی و بهداشتی دارند.

وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی یزد ۷۰۰ هکتاری است، گفت: تردد با ماشین و آمبولانس در این کوچه ها امکان پذیر نیست و افراد سالخورده زیادی در این مناطق نیازمند فوریت های پزشکی هستند که درخواست داریم تا تعداد زیادی موتور آمبولانس در اختیار مرکز استان یزد قرار گیرد تا این مشکل رفع شود.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..