۷۲۷ مدرسه ابتدایی یزد میزبان ۱۱۴ هزار دانش‌آموز

به گزارش یزدی نیوزمعاون ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه امسال ۷۲۷ مدرسه ابتدایی در یزد میزبان ۱۱۴ هزار دانش آموز است، گفت: هیچ کمبود نیروی انسانی در بخش آموزش ابتدایی یزد وجود ندارد.
 محمدحسن رادمنش با اشاره به اینکه بیشترین آمار مدرسه،کلاس، و پرسنل آموزش و پرورش به آموزش ابتدایی اختصاص دارد، اظهار داشت: دوردست‌ترین روستاها هم امروز تحت پوشش آموزش ابتدایی هستند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با ورود نیروهای جدید و با انگیزه، به حمدالله هیچ کمبود نیروی انسانی در آموزش ابتدایی نداریم و انشاالله سال تحصیلی را با کیفیت و کمیت بسیار خوبی شروع می‌کنیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد مدارس استان یزد را به دو گروه دولتی و غیردولتی تقسیم‌بندی کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۱۴ درصد دانش‌آموزان ابتدایی ما تحت پوشش مدارس غیردولتی و بیش از ۸۶ درصد در مدارس هستند.

رادمنش تعداد مدارس ابتدایی استان یزد را ۷۲۷ مدرسه دانست و  با اشاره به اینکه در سال تحصیلی ۹۵ – 96 تعداد ۴ هزار و ۶۳۳ کلاس با ۱۱۴ هزار دانش آموز ابتدایی داریم، افزود: بعد از استان سیستان و بلوچستان، استان یزد با رشد ۵ و ۴۳ صدم درصد بالاترین رشد آمار دانش‌آموزان کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد با بیان این مطلب که امسال ۱۱۳۰ نفر دانش‌آموز کلاس اول نسبت به سال قبل بیشتر داریم، بیان کرد: سال گذشته استان یزد ۱۰۸ هزار دانش‌آموز ابتدایی داشته است.

رادمنش افزود: بالاترین تعداد دانش‌آموزان ابتدایی استان یزد مروبط به شهر یزد، میبد و اردکان است و دانش‌آموزان در این مراکز فعالیت می‌کنند.

وی ۲۵۳ مدرسه ابتدایی استان یزد را روستایی دانست و گفت: این مدارس تنها ۱۱ و ۷۸ صدم درصد دانش‌آموزان را به خود اختصاص داده که نسبت به سالهای قبل کمتر شده و نشان دهنده مهاجرت از روستاها به شهرها است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد تعداد کل شاغلان آموزش و پرورش استان یزد را ۵۶۳۵ نفر دانست و گفت: از این تعداد ۴۰۰۴ نفر بانوان هستند که ۷۲ درصد کل پرسنل آموزش و پرورش را تشکیل می‌دهند.

رادمنش‌ ادامه داد: ۳.۴ درصد دانش‌آموزان یزد در مدارس قرآنی، ۲ درصد در مدارس هیئت امنایی، ۸ درصد در مدارس بسته حمایتی، ۷.۵ درصد در مدارس اتباع بیگانه و نیم درصد هم دانش‌آموزان عشایر هستند.

وی تعداد مدارس ابتدایی ابتاع بیگانه استان یزد را ۲۳ مدرسه دانست و گفت: بیش از ۵ هزار دانش‌آموز اتباع غیر ایرانی در این مدارس تحصیل می‌کنند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد در ارتباط با پیش دبستانی‌ها گفت: تنها مراکزی می‌توانند اقدام به برگزاری این دوره‌ها کنند که از آموزش و پرورش مجوز دریافت کرده باشند.

رادمنش با اشاره به اینکه آموزش به چهار بخش گوش‌دادن، حرف‌زدن، خواندن و نوشتن می‌شود، گفت: خواندن و نوشتن مربوط به دوران دبستان است و اگر در مرکز پیش دبستانی دیده شود که خواندن و نوشتن به کودکان آموزش داده می‌شود، به شدت با آنها برخورد می‌شود.

وی در ارتباط با این موضوع گفت: این دوره به هیچ عنوان آموزشی نیست و در تعریف آن هم بیان شده که دوره پیش دبستانی یک دوره دو ساله تربیتی و پرورشی است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد در ارتباط با ممنوعیتهای دوره پیش دبستانی، گفت: آموزش نشانه‌های فارسی، عددی، نوشتن و خواندن حروف فارسی، آموزش زبان انگلیسی، برگزاری هرگونه ساعت فوق برنامه و ثبت‌نام دانش‌آموز با سن ورود به کلاس اول ابتدایی از جمله مواردی است که در دوره پیش دبستانی ممنوع است.

رادمنش به نظام ارزشیابی در آموزش ابتدایی اشاره کرد و گفت: فلسفه این نوع ارزشیابی بسیار زیبا و کارآمد است اما آنطور که باید و شاید هنوز این نظام به صورت درست پیاده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای مهر امسال طرح نظارت بر عملکرد توانایی‌های علمی، آموزشی و چندپایه در مدارس روستایی استان یزد برگزار می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد افزود: طرح یزدشناسی ویژه دانش‌آموزان ابتدایی استان یزد دو سال است که در حال اجراست و دانش‌آموزان هر منطقه استان یزد با ویژگی‌های آن منطقه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان با این ویژگی‌ها آشنا می‌شوند اما امسال این کار به صورت استانی انجام می‌شود.

رادمنش با اشاره به اینکه برای ثبت این طرح تمبر اختصاصی تولید و با حضور معاون وزیر باطل شده، ادامه داد: در این زمینه اسناد بسیار ارزشمندی پیدا شده که باید یک موزه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و از نابود شدن این اسناد پیشگیری کنیم.

وی به ایجاد کتاب الکترونیکی ویژه خانواده‌ها در زمینه تربیت و آموزش کودکان اشاره کرد و گفت: در این لوح فشرده تمام نیازهای دانش‌آموزان برای والدین در نظر گرفته شده و آموزشهای مختلفی به آنها ارائه می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد گفت: این کتاب الکترونیکی برای والدین در تمام استان در نظر گرفته شده و خانواده‌ها می‌توانند آموزش‌های لازم در آن را فرا بگیرند.

منبع: تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..