مصرف دخانیات ایرانی ها در سال چقدر است؟

به گزارش یزدی نیوزمعاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مردم ایران سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال را صرف دخانیات می کنند.

 
علی اکبر سیاری  در دیدار با مسئولان و مدیران پایگاه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار افزود: مصرف مواد دخانی از مهم ترین دلایل بروز بیماری های مختلف از جمله سرطان در کشور است.
 
وی با بیان این که کاهش مصرف دخانیات نیاز جدی به فرهنگ سازی دارد، ادامه داد: یکی از برنامه های وزارت بهداشت، جمع آوری قلیان از مراکز عمومی است که در این راستا ممنوعیت استعمال قلیان در مراکزی مانند باغ تالارها با همکاری قوه قضائیه و شهرداری ها به اجرا درآمده است.

سیاری افزود: در برنامه است تا استعمال قلیان در مراکز عمومی بین راهی مانند رستوران های سنتی نیز ممنوع شود که دانشگاه های علوم پزشکی موظف به برنامه ریزی برای اجرای طرح هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کاهش مصرف نمک به عنوان یکی از عوامل بیماری زا در کشور است، گفت: سرانه مصرف نمک در کشور بین ۱۰ تا ۱۲ گرم است که این میزان باید به سه تا پنج گرم کاهش یابد.

وی گفت: بیش از ۱۰ میلیون نفر در کشور از بیماری فشار خون رنج می برند که در اثر آن سالانه ۸۳ هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

سیاری ادامه داد: بر اساس آمارها ۵۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون، از بیماری خود بی خبرند و زمانی متوجه آن می شوند که در معرض خطر قرار دارند.

وی کم تحرکی را از مهمترین عوامل بروز بیماری ها دانست و افزود: باید با کمک شهرداری ها و دستگاه های اجرایی به گونه ای برنامه ریزی و فرهنگسازی شود که هر ایرانی روزانه بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به ورزش و نرمش بپردازد تا از بروز بیماری های غیرواگیر ناشی از کم تحرکی جلوگیری شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چاقی، قند خون، فشار خون و چربی را از دلایل مهم بروز بیماری دانست و عنوان کرد: بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، اضافه وزن، آسم و دیابت از مهمترین بیماری های مرتبط با این عوامل هستند که با فرهنگ سازی و سالم سازی تغذیه می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

وی افزود: براساس آمارها در کشور بیش از ۱۵ میلیون نفر از کلسترول بالا و ۷ میلیون نفر از دیابت رنج می برند.

*اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع


سیاری با اشاره به اینکه اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از مهمترین اولویت های برنامه وزارت بهداشت و درمان است، گفت: زیرساخت های لازم برای اجرای طرح فراهم شده و در این راستا باید پزشکان عمومی جذب و اعتبارات لازم محقق شود که این موضوع هم اکنون در حال پیگیری است.

سیاری گفت: این طرح به صورت همزمان در شهرها نیز اجرا می شود و همه افراد در این برنامه از پرونده الکترونیک پزشکی بهره مند می شوند.

وی عنوان کرد: بر اساس طرح پزشک خانواده به ازای هر سه هزار نفر روستایی یک پزشک عمومی و یک کارشناس مراقب سلامت پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در طرح نظام ارجاع برای پزشکان متخصص نیز برنامه ویژه ای دیده شده، گفت: هر پزشک متخصص مبلغی را به عنوان حق ویزیت دریافت می کند که اگر در اجرای نظام ارجاع با وزارت همکاری داشته باشد بخشی از مبلغ توسط وزارتخانه، بخشی توسط بیمه و بخشی نیز توسط مردم تامین می شود.

*تدوین سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر


وی با اشاره به تدوین سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در دولت یازدهم ادامه داد: دولت نسبت به کنترل بیماری های واگیر توجه ویژه ای دارد.

سیاری با بیان این که این سند باید در سطح شهرستان ها و استان ها بومی سازی شود، گفت: هم اینک این سند توسط ریاست جمهوری ابلاغ شده و مدیران دانشگاه های علوم پزشکی، فرمانداران و مسئولان ادارات موظف به پیگیری و اجرای آن هستند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار حاشیه نشین در کشور شناسایی شده اند، تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای محله ها و سکونتگاه های غیررسمی مراکز سلامت را ایجاد کرده که اقدامی مناسب برای ارائه خدمت به این قشر است.

*راه اندازی اورژانس های روستایی در کشور


معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به راه اندازی اورژانس روستایی در کشور گفت: این طرح برای نخستین بار در دولت یازدهم اجرایی می شود.

سیاری با بیان اینکه این پایگاه ها در کنار مراکز بهداشتی و درمانی روستایی مستقر می شوند، افزود: این طرح امسال با همکاری معاونت درمان وزارتخانه اجرا می شود که زمینه خوبی برای ارائه خدمات به روستاییان است.

وی گفت: در قالب این طرح یک دستگاه آمبولانس و تکنیسین های آموزش دیده اورژانس در پایگاه های اورژانس روستایی مستقر می شوند.

مرکز شهرستان ۳۲۰ هزار نفری سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..