بافقی‌ها امسال بیشترین وقفیات استان یزد را داشتند

به گزارش یزدی نیوزمدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد با اشاره به وقف‌های جدیدی که در سال جاری صورت گرفته است، گفت: بافقی‌ها امسال بیشترین وقفیات استان یزد را داشته‌اند.

حجت‌الاسلام حسین زارع‌زاده  اظهار داشت: در چهار ماه نخست امسال وقف در شهرستان‌های مختلف استان یزد انجام شده که بیشترین آمار وقفیات مربوط به مردم خیراندیش شهرستان بافق بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال نخستین وقف کشور نیز در استان یزد رقم خورد، افزود: در سال ۹۵ میزان وقفیات استان یزد افزایش چشمگیری داشته است به نحوی که در سال گذشته طی چهار ماه نخست سال ۱۰ وقف در استان انجام شد که این میزان در سال جاری و طی مدت یاد شده به ۲۴ مورد رسید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد با تاکید بر اینکه در سال جاری در راستای جلب اعتماد واقفان و عمل به اصل سنت حسنه وقف، عمل به نیات واقفان به شکلی جدی‌تر در اوقاف دنبال می‌شود و هدف ما کسب درآمد از موقوفات و هزینه‌کرد آن در مسیری است که واقف تعیین کرده است.

زارع‌زاده ادامه داد: امسال بیش از ۳۷۰ میلیون تومان از درآمد موقوفات در بخش اجتماعی و ۲۴۵ میلیون تومان برای مساجد هزینه شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بقاع متبرکه نیز از محل نذورات مردم اداره می‌شود، اظهار داشت: امسال به دلیل مشکلات اقتصادی مردم با کاهش ۹ درصدی نذورات مردم مواجه بوده‌ایم و این در حالی است که هزینه جاری بقاع متبرکه استان یزد بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

زارع‌زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان یزد ۱۲ هزار موقوفه ثبت‌ شده با حدود ۵۰ هزار رقبه وقفی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در تلاش برای شناسایی موقوفاتی هستیم که توسط خود مردم اداره می‌شود و هنوز سند وقفی آنها دریافت نشده است.

وی بیان کرد: در این مسیر از ظرفیت مردم مناطق مختلف همچنین انجمن یاوران وقف بهره خواهیم گرفت و به شناسایی موقوفات ثبت نشده به ویژه در روستاها خواهیم پرداخت.

منبع: فارس

 

بخش نظردهی بسته شده است..