سرو ابرکوه در فهرست آثار ملی و طبیعی کشور ثبت شد

رئیس اداره حفاظت و مدیریت زیستگاه‌ها و امور مناطق: سرو ابرکوه بعنوان سومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی- طبیعی کشور ثبت شده است.

به گزارش یزدی نیوزعابدینی اظهار داشت: درخت سرو کهنسال ابرکوه که می‌توان از آن بعنوان یک فسیل زنده یاد کرد نمادی از استقامت و بردباری با شهرتی جهانی است.

وی گفت: این درخت در شهرستان ابرکوه استان یزد واقع شده و بر پایه ارزیابی متخصصین (ازجمله یک دانشمند روسی) عمر آن به بیش از ۴۰۰۰ سال می‌رسد. این درخت با نام فارسی زربین و نام علمی Cupressus sempervirens تمثیلی از زندگی، زیبایی و یکی از عجایب روزگار و دیدنی‌های نادر جهان به حساب می‌آید که پس از گذشت سالیان متمادی و با وجود نوسانات شدید آب و هوایی و تغییرات محیطی در یک اقلیم گرم و خشک، هنوز سرسبز و پابرجا به حیات خود ادامه می‌دهد. ارتفاع این درخت ۲۵ متر، قطرتنه ۵/۴ متر، سطح تاج پوشش ۲۱۰ مترمربع و محیط آن ۱۶ متر می‌باشد.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت زیستگاه‌ها و امور مناطق افزود: درخت سرو ابرکوه با توجه به ارزش‌های حفاظتی آن برابر مصوبه مورخ ۲۷/۱۲/۸۲ شورایعالی حفاظت محیط زیست، بعنوان اثر طبیعی- ملی اعلام و صیانت از این گنجینه ژنی در حوزه اختیارات سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..