آماری نگران کننده:

افزایش ۲۲ درصدی پرونده ها در محاکم قضایی دادگستری یزد

رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب یزد گفت: در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل دادگستری یزد با افزایش 22 درصدی پرونده ها مواجه بوده است.

به گزارش یزدی نیوزغلامعلی دهشیری در نشست رئیس کل دادگستری استان با قضات محاکم بدوی و نمایندگان کارکنان اداری دادگستری یزد افزود: با توجه با افزایش ورودی پرونده ها در سال جاری این دادگستری افزایش ۱۰ درصدی مختومه ها و کاهش ۲۷ روزه زمان رسیدگی را رقم زده است که این مهم نشان از عملکرد مطلوب این دادگستری و همت و تلاش کارکنان اداری و قضایی خدوم و ساعی دادگستری شهرستان یزد دارد.
وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) اظهار داشت: امنیت ، عدالت و رفاه سه خواسته اصلی و اولیه مردم است که امنیت و عدالت به طور مستقیم از جمله وظیفه و رسالت دستگاه قضایی نیز هست و در صورت تحقق امنیت و عدالت، رفاه و آرامش نیز قابل تحصیل و دسترسی است و این مسئولیتی است که ما در قبال اجتماع دارا هستیم.
این مسئول گفت: در راستای هماهنگی و تعامل پیرامون تغییر رویکرد وکلا در جهت صلح و سازش نشست مشترکی انجام شد تا دفتر هر وکیل به یک شعبه صلح و سازش تبدیل گردد.
دهشیری به ارائه پیشنهاد به کانون کارشناسان یزد نیز اشاره کرد و ابراز داشت: در راستای جلوگیری از اظهارنظرهای مختلف که با اعتراض یکی از طرفین دعوی به مراحل بعدی کارشناسی و به کارشناسی های ۳ نفره ، ۵ نفره و ۷ نفره ارجاع می شود که همین مسئله با زمان های قانونی و فرصت های اخذ استعلام های کارشناسی و به ویژه عدم ارائه جواب استعلامات در موعد مقرر قانونی ، اطاله دادرسی و مسن شدن پرونده ها را موجب می شود.
وی گفت: پیشنهاد تشکیل کمیته ارزیابی نظریات بخصوص در زمینه اراضی، ثبتی و ارزیابی املاک به کانون کارشناسان داده خواهد شد و جلسه تعاملی درآینده با هیات مدیره کانون و شورای معاونین دادگستری برگزار خواهد شد.
رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب یزد افزود: برگزاری نشست قضایی به منظور تجزیه و تحلیل آراء منقوض در محاکم تجدیدنظر به منظور ایجاد وحدت رویه و تقریب نظریات دو مرجع تالی و عالی در سطوح کیفری، حقوقی، خانواده و انقلاب با رویکرد کاهش اطاله دادرسی و کسب رضایت مردم از دیگر اقداماتی بوده است که در سال جاری پیگیری می شود.
دهشیری ، استمرار نشست های فصلی قضات محاکم بدوی با شورای معاونین دادگستری کل و برگزاری نشست های مشترک فصلی قضات محاکم بدوی با قضات محاکم تجدیدنظر به منظور تبادل افکار و تقریب دیدگاه ها را خواستار شد.
وی گفت: پس از تجزیه و تحلیل آراء در محاکم بدوی باید در جلساتی مشترک ضمن استفاده از علم و نظر قضات عالی استان ، شیوه ها و روش های کاهش اطاله دادرسی و اتخاذ رویه های واحد را کسب کرد.
این مسئول ، تهیه قفسه های کتاب و تجهیز آن ها به کتاب های اعتقادی، اخلاقی در راهروهای دادگستری برای پرکردن اوقات فراعت ارباب رجوع دستگاه قضایی را به عنوان پیشنهاد مطرح کرد.
دهشیری بیان داشت: تهیه تابلوهای الکترونیکی اعلانات جهت آگاه سازی و ارتقاء دانش حقوقی ارباب رجوع در زمینه پیشگیری از وقوع جرم نیز از دیگر اقداماتی است که می تواند اثر گذار باشد.
وی لزوم اتخاذ رویه ای واحد جهت تهیه کپی از پرونده توسط وکلا با استفاده از اسکنر یا عکس برداری را یادآور شد و گفت: اتخاذ تدابیر متناسب راجع به این مسئله و سامان دهی عریضه نویسان پراکنده در اطراف دادگستری از جمله مواردی است که می تواند اثر گذار باشد و از مفسده های احتمالی پیشگیری نماید.

تابناک

بخش نظردهی بسته شده است..