یک استاد دانشگاه خبر داد:

کشف حمام ۲۰۰ ساله در یکی از خانه‌های بافت تاریخی یزد

استاد دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد گفت: حمامی با قدمت ۲۰۰ سال در زیرزمین خانه قاجاری شمسایی، از ابنیه متعلق به دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد در بافت تاریخی کشف شد.

به گزارش یزدی نیوزمحسن عباسی هرفته در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجا که در خانه‌های قاجاری به ندرت حمام ساخته می‌شد، این مورد در نوع خود کم نظیر است.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد ادامه داد: در جریان عملیات مرمت خانه شمسایی که از جمله ابنیه متعلق به دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد در محله گلچینان است، یافته‌های جدیدی در حین خاکبرداری یافت شد که از مهمترین آن‌ها، حمامی با قدمت حدود ۲۰۰ سال در زیرزمین این خانه است.

عباسی هرفته گفت: حمام مذکور در جبهه شمالی خانه و در ارتفاع حدود پنج متری زیرزمین با مساحتی در حدود ۳۰ متر مربع واقع شده است.

وی اظهار داشت: نکته جالب اینکه حمام مذکور در این سطح محدود، همه عناصر اصلی حمام‌های سنتی شامل دالان، سربینه، گرمخانه، خزینه، تون یا گلخن، گربه رو، جامخانه (نورگیر) و … را دارا است.

عباسی هرفته ادامه داد: حمام ظرفیت استفاده محدود و در حد سه تا چهار نفر به صورت همزمان و مقیاسی در حد یک خانوار را دارا بوده است.

وی گفت: این حمام که مدت‌ها در زیر خاک مدفون بوده، خوشبختانه وضعیت سازه‌ای مناسبی دارد و با حداقل مداخله در حال مرمت و حفاظت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد عنوان کرد: در حین مرمت سعی شده تا تمهیدات لازم برای حضور دانشجویان و دیدن لایه‌های پنهان این حمام در نظر گرفته شود چراکه هدف از استقرار دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی، آموختن دانشجویان از معماری غنی گذشته این سرزمین است.

عباسی هرفته بیان کرد: به تازگی عملیات مرمت این خانه که متاسفانه به علت متروکه ماندن وضعیت نامناسبی پیدا کرده بود با استفاده از اعتبارات عمرانی دانشگاه یزد و زیر نظر دفتر فنی دانشکده هنر و معماری آغاز شده است.

مسئول دفتر فنی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد گفت: هم اکنون این خانه با اعتباری در حدود سه میلیارد ریال در حال مرمت است و پیش‌بینی می‌شود در مهر ماه به مجموعه ابنیه مورد بهره‌برداری دانشکده هنر و معماری اضافه شود.

به گفته وی، خانه شمسایی از جمله ابنیه متعلق به دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد در محله گلچینان است که از سوی خانواده شمسایی به دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد اهدا شده است.

وی افزود: این خانه که از خانه های قاجاری یزد به شمار می‌رود در دوره پهلوی دستخوش دخل و تصرفات قابل توجهی بوده به نحوی که در حال حاضر سیمایی پهلوی دارد ولی شواهد تاریخی و شواهد کالبدی به دست آمده در حین مرمت، حکایت از قدمت قاجاری این بنا دارد.

 

بخش نظردهی بسته شده است..