جامعه روحانیت، روحانی و یک علامت سوال بزرگ

به گزارش یزدی نیوزمی‌توان گفت جامعه روحانیت برای حمایت و یا عدم حمایت از روحانی دچار یک علامت سوال بزرگ است. شاید همین مسئله باعث شود این نهاد در انتخابات سال آینده دچار یک دو دستگی بزرگ شود.
 
به نقل از نامه نیوز، جامعه روحانیت مبارز تهران هنوز برای انتخابات ریاست جمهوری آینده تصمیم نگرفته است. آنگونه که از شواهد پیداست یک سوی این انتخابات حسن روحانی عضو غایب این سال‌های جامعه روحانیت است و از سوی دیگر نامزدهایی مانند باهنر، قالیباف، حداد عادل و …
 
سه سال پیش که روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهور یازدهم شده بود اعضای این نهاد «سیاسی- مذهبی» تصمیم گرفتند از او حمایت نکنند تا عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز که ۵ دوره با تابلو جامعه روحانیت به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرده بود در کمال تعجب با حمایت اصلاح طلبان و حتی مجمع روحانیون قدم به پاستور بگذارد. هرچند در این میان بودند روحانیونی از درون جامعه روحانیت مبارز که شخصا از روحانی حمایت کردند اما کلیت این تشکل روحانی حاضر به قرار گرفتن پشت روحانی نشد.
 
حال بعد از گذشت سه سال از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و در استانه ورود به انتخاباتی دیگر، بازهم همان زمزمه‌ها و همان علامت سوال بزرگ میان جامعه روحانیت ایجاد شده است، ناظران سیاسی این سوال را مطرح می‌کنند که با توجه به شرایط اصول‌گرایان که کاندیدای شاخص رای آوری در حال حاضر ندارند آیا این احتمال وجود دارد که روحانی نامزد جامعه روحانیت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ باشد؟
 
روحانی در میان اعضای جامعه روحانیت حامیان جدی دارد. چهره‌های شاخصی همچون امامی کاشانی، مصطفی پورمحمدی، سید مهدی طباطبایی، سید رضا اکرمی و برخی دیگر حامیان حسن روحانی در جامعه روحانیت هستند و قطعا تلاش خواهند کرد نام «شیخ دیپلمات» به عنوان نامزد نهایی جامعه روحانیت از جلسات این نهاد بیرون بیاید. البته در این میان هستند روحانیونی که در جامعه روحانیت مخالف حمایت از روحانی هستند.
 
آیت‌الله موحدی کرمانی به عنوان دبیر کل این نهاد در مورد حمایت از روحانی می‌گوید:« با توجه به شرایطی که داریم بسیار بعید است که ما بخواهیم از آقای روحانی حمایت کنیم.»
 
جعفر شجونی نیز بر این باور است که قحط‌الرجال نیست با این همه اتفاق‌‌هایی که آقای حسن روحانی ایجاد کرده است، از ایشان حمایت کنیم. این همه انسان لایق در این مملکت هست؛ از آقای حدادعادل گرفته تا قالیباف و جلیلی که هیچ حاشیه‌ای هم ندارند و می‌توانند بیایند و رئیس‌جمهور باشند و به مردم خدمت کنند.
 
بدین ترتیب می‌توان گفت جامعه روحانیت برای حمایت و یا عدم حمایت از روحانی دچار یک علامت سوال بزرگ است. شاید همین مسئله باعث شود این نهاد در انتخابات سال آینده دچار یک دو دستگی بزرگ شود. برخی دم از حمایت از روحانی بزنند و عده‌ای دیگر به دنبال نامزدی دیگر از جریان اصول گرا بروند.

بخش نظردهی بسته شده است..