همه نامه‌های بی‌جواب محمود

به گزارش یزدی نیوزنامه های ابتکاری احمدی نژاد تمامی ندارد، از روزگاری که اوباما را به اسلام واقعی دعوت می‌کرد و پاسخ دریافت نمی‌کرد تا امروز که باز هم نامه‌ای نوشته و از رییس جمهوری آمریکا مشفقانه درخواست کرد تا اموال ایران را باز پس فرستد، آنهم در شرایطی که اوباما کمتر از ۱۰۰ روز دیگر جایش را به رییس جمهور بعدی خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری برنا، نامه های ابتکاری احمدی نژاد در سایت ریاست جمهوری منتشر شده بود اما  پس از آنکه دولت را تحویل داد آرشیو سایت ریاست جمهوری را هم پاک کرد و نامه ها هم مثل خبرهای دوره او به تاریخ پیوست. احمدی نژاد  که همچنان با خاطرات  دوره ریاست جمهوری اش  زندگی می کند  امروز دو بار در صدر خبرها جا خوش کرد، یکبار به دلیل تذکر وزیر کشور برای همایش های بدون مجوز و سخنرانی هایی که باید امنیت مردم در آن تضمین شود و یک بار هم به خاطر نامه به اوباما.
 
ماجرای نامه نگاری های محمود
 
احمدی نژاد یک سال پس از آنکه دولت را تحویل گرفت  اولین نامه را به رییس جمهوری  وقت آمریکا نوشت، نامه ای که از سوی جرج بوش نادیده انگاشته شد اما رییس دولت نهم دست از تلاش برنداشت تا آنجا  که در فاصله اردیبهشت تا آذر ماه به آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ژاک شیراک رییس جمهوری وقت فرانسه، رومانو پرودی و پاپ بندیکت شانزدهم، همه نامه هایی از محمود دریافت کردند. نامه هایی که هیچ پاسخی نداشتند تا این که محمود در نشست با خبرنگاران از نامه به ملت آمریکا خبر داد و گفت این بار نامه اش را خطاب به مردم آمریکا می‌نویسد مردمی  که تحت فشار قرار دارند و از حکومت خود ناراضی‌اند البته  او اعلام کرد این نامه را به در خواست مردم آمریکا خواهد نوشت.
 
۱۸صفحه  نامه به جرج بوش
 
رییس دولت نهم ماجرای نامه خود به جرج بوش را زمانیکه  شرکت در نشست گروه هشت کشورهای اسلامی تهران را ترک می‌کرد به خبرنگاران اعلام کرد و گفت  این نامه توسط سفارت سوییس در ایران که حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در ایران است ارسال شد.
 
وزارت امور خارجه آمریکا در اولین واکنش به نامه احمدی‌نژاد، آن را «تلاشی ضعیف» برای گفتگو با مردم آمریکا خواند.  نامه ۱۸ صفحه ای احمدی نژاد تنها یک واکنش چند عبارتی داشت و به تلاشی ضعیف  برای بهبود روابط دو کشور تعبیر شد  آن طور که بعدها از خبرها مشخص شد احمدی نژاد به جرج بوش  نصیحت کرده بود راه انبیا را برگزیند  و در انتهای نامه نوشته بود « نظام دموکراسی غربی و لیبرالیسم نتوانسته خواسته‌های بشریت را برآورده کند و و صدای شکستن آن بگوش می‌رسد».مقامات کاخ سفید گفتند «این نامه به نگرانی‌های جامعه جهانی توجهی ندارد» با این حال مطبوعات جهان نوشتند احمدی نژاد در تلاش برای ایجاد روابط با آمریکاست.
 
آِیت الله احمد جنتی  دبیر شورای نگهبان  در خطبه اش  در نماز جمعه تهران، نامه محمود احمدی‌نژاد به جورج بوش را «عملی فوق العاده» دانست که «الهامات خدا» است.
 
رسانه های حامی  احمدی نژاد هم نامه او به بوش را با نامه بنیانگذار انقلاب اسلامی به گورباچف مقایسه کردند و تا جایی پیش رفتند که  نوشتند این نامه شبیه به  نامه هایی است که  پیامبر به سران کشورها می‌نوشت تا آنها را به اسلام دعوت کند با این حال هیچ گاه پاسخ نامه احمدی نژاد داده نشد، او بعدها گفت پاسخ ندادن آمریکا به نامه اش بی اعتنایی به نداهای صلح جویان جهان است.
 
واکنش جنتی به روابط با آمریکا در دولت روحانی متفاوت بود در باره برجام گفت : بنابراین با این وجود بنده فکر نمی‌کنم برجام نتایجی به نفع ما داشته باشد بعدها هم گفت: امام معتقد بود روشنفکرانی که با آمریکا روابط دارند، باید سرکوب شوند.
 
نامه های بی جواب به کاخ الیزه
 
 سال ۸۵ نامه احمدی نژاد به ژاک شیراک بی پاسخ ماند اما او یکسال بعد به سارکوزی رییس جمهور جدید فرانسه نامه نوشت نامه ای که روزنامه لوموند به نقل از سخنگوی الیزه خبرش را منتشر کرد.
 
لوموند گزارش داد که به گفته منابع دیپلماتیک لحن نامه بسیار زننده بوده است وتهدیدهای علنی در محتوای آن وجودداشته است. لوموند مدعی شد احمدی نژاد در این نامه سارکوزی را «فردی جوان و بی تجربه» خطاب کرده و توصیه هایی به وی کرده و از او خواسته است «روابط دو کشور را ازبین نبرد» اما ثمره هاشمی مشاور ارشد رییس جمهور، خبر لوموند درباره محتوای نامه احمدی نژاد به سارکوزی را تحریف شده دانست و تاکید کرد: در این نامه با اشاره به سوابق روابط ایران و فرانسه و تشریح وضعیت موجود، به افق آینده روابط دو کشور نیز اشاره شده است. سارکوزی و شیراک نامه احمدی نژاد را تا امروز هم بی پاسخ گذاشته اند.
 
صدر اعظم آلمان و پاپ هم پاسخ نامه ها را ندادند
 
 تیر ماه ۸۵ اما احمدی نژاد  به مرکل نامه ای نوشت و آن را  تحویل کاردار این کشور در تهران داد.  نامه مسکوت بود تا این که در پی انتشار بخش هایی از نامه توسط خبرگزاری رویترز از مبداء لندن،‌ متن کامل این نامه ازسوی نهاد ریاست جمهوری ایران منتشر شد. او نامه اش را با ستایش از مرکل آغاز کرده و نوشته بود: اگر نبود حضور جنابعالی به عنوان سیاستمداری دنیا دیده و با تجربه های تلخ و شیرین در دو جامعه با حکومت ها و آداب و روش های مختلف در راس دستگاه اجرایی کشورتان و در عین حال برخوردار از امتیازاتی که فقط مربوط به زنان است، نظیر بهره مندی از عواطف انسانی قویتر و جلوه هایی از رحمت و عطوفت خداوند بزرگ بویژه در جایگاه مادری و خدمت به مردم و مسئولیت مشترک همه خداپرستان در حفظ حرمت و کرامت انسان ها و جلوگیری از تضییع حقوق و تحقیر آنان با این اعتقاد که همه بندگان خداوند متعال هستیم و خداوند به همه ما کرامت عطا فرموده است و کسی بر کس دیگر برتری ندارد و به هیچ بهانه ای نمی توان جامعه ای را از حقوق خود محروم کرد و از پیشرفت و کمال بازداشت یا او را محدود و تحقیر کرد.  نامه در باره هولوکاست و مسایل مختلف جهان بود و در نهایت از دولت آلمان تقاضا شده بود در راستای صلح جهانی گام بردارد و نوشته شده بود : " ما به کمک یکدیگر خواهیم توانست بعضی قدرتها را متقاعد کنیم که احترام به ملتها و رعایت حقوق آنان به نفع همه است . دو ملت و دو دولت ما و شما در کنار یکدیگر خواهند توانست نقش اساسی در تامین صلح و امنیت و پیشرفت و کرامت انسانی در مقیاس دو کشور و مقیاس بین المللی ایفا نمایند." این نامه از سوی مرکل هیچ واکنشی نداشت و بی پاسخ ماند.
 
 نامه بعدی به پاپ بود. منوچهر متکی، وزیر خارجه  وقت  به منظوررساندن نامه محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، به پاپ بندیکت شانزدهم به واتیکان رفت. وزیر خارجه ای که بدون آنکه اطلاع داشته باشد چندی بعد در سفر سنگال و حین ماموریت عزل شد.  او در نامه  به رهبر کاتولیک‌های جهان با قدردانی از مواضع وی و شورای پاپی ادیان واتیکان در محکومیت اهانت به ساحت مقدس قرآن مجید، لزوم همکاری تنگاتنگ و تعامل ادیان آسمانی به منظور جلوگیری از انحطاط جوامع بشری به‌خصوص بنیان خانواده و نسل جوان را ضرورتی غیرقابل انکار برشمرد و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مساعی مشترک در جهت تغییر ساختار ظالمانه حاکم بر جهان تاکید کرد. پاپ هم پاسخی به نامه محمود نداد اما  ماجرای نامه نگاری  های احمدی نژاد پایانی نداشت.
 
 اولین نامه به اوباما
 
پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، احمدی نژاد پیام تبریکی برای او  فرستاد، پیامی که نشریات از غلط‌های نگارشی و املایی بی‌شماری در آن خبر دادند، در نهایت وزارت امور خارجه  دست به کار شد و نامه مذکور را پیش از ارسال کنترل و غلط‌ها را اصلاح می‌کند و برای امضای مجدد به ریاست جمهوری ارسال می‌کند اما احمدی نژاد از امضای آن سرباز زده و می‌گوید«نامه قبلی را با «حالی» امضا کردم که این «حال» دیگر تکرار نمی‌شود. همان را بفرستید این را ثمره هاشمی بعدها در مصاحبه ای که در راستای تمجید از احمدی نژاد انجام داده بود گفت.
 
نامه به اوباما بدون هماهنگی نهادهای مربوطه
 
نامه نگاری های محمود احمدی نژاد سه سال متوقف شد اما پس از موفقیت برجام  و سفرهای استانی بدون مجوز او درست در روزی که وزارت کشور نسبت به برگزاری همایش های بدون مجوز واکنش نشان داده بود نامه ای با سربرگ عجیب رییس جمهوردولت نهم و دهم خطاب به اوباما منتشر کرد، آنهم در حالی که آمریکا درگیر  انتخابات ریاست جمهوری است و کمتر از ۱۰۰ روز از دولت اوباما مانده است و در شرایطی وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی  از ارسال این نامه بی خبرند و احمدی نژاد هم جایگاهی برای ارسال نامه در این سطح را ندارد این نامه در دو صفحه تهیه شده‌است یک روز پس از تاریخ امضای آن ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ به دفتر حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در سفارت سوییس در تهران تحویل شده‌است. محمود احمدی نژاد در این نامه از باراک اوباما خواسته‌است حکم توقیف دو میلیارد دلار اموال ایران را که تیرماه امسال توسط دیوان عالی آمریکا صادر شده‌است، ابطال کند و نامه را هم با  عنوان «خادم ملت ایران محمود احمدی‌نژاد» امضا کرده است.
 
نامه احمدی نژاد به اوباما پس از آن است که رحیمی به علت فساد مالی حکم زندان گرفته است و بقایی درگیر دادگاه است  و نام اطرافیان او همچنان در پرونده های فساد مالی به گوش می‌رسد او تا کنون توضیحی  برای گم  شدن دکل نفتی نداده، درباره  ماجراهای بیمه ایران و تامین اجتماعی سکوت کرده  و همچنان نام سه وزیر دولتش در پرونده بابک زنجانی که از مهم‌ترین پرونده‌های اختلاس دهه اخیر است مطرح شده است. ماجرای  دانشگاه ایرانیان و اموال آن هنوز نا مشخص است  اما حالا که  با برجام پول‌های بلوکه شده آزاد می‌شود تلاش می‌کند تا موفقیت را به نام خود زده و به نامه اش به اوباما ربط دهد، هر چند با این نامه به نوعی اعتراف کرده که در طول دوره ریاستش بر دولت کشور را به چه مسیری برده است و به دلیل مقصر بودن در دستبرد به دو میلیارد دلار از پول مردم به دنبال نامه نگاری بوده و بر این قصور سرپوش گذاشته است. در نهایت باید از احمدی نژاد پرسید شما با چه عنوانی نامه نوشته اید و به عواقب نامه به عنوان کسی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است فکر کرده اید؟

بخش نظردهی بسته شده است..