استاندار یزد در آیین روز ابرکوه:

فرهنگ امام رضایی محور تمام برنامه‌های ابرکوه باشد/ ابرکوه و نیشابور خواهرخوانده شوند

مراسم روز ابرکوه و گرامیداشت قدوم امام هشتم بر خاک دارالسعاده با حضور خادمیاران رضوی، استاندار یزد و جمعی از مردم و مسوولین استان و شهرستان برگزار شد.

«مهران فاطمی» در آیین روز ابرکوه و گرامیداشت قدوم امام هشتم بر خاک دارالسعاده، با بیان اینکه قریب به ۱۲۴۳ سال از سالروز ورود امام امام رضا(ع) به ابرکوه می گذرد، گفت: در بررسی انجام شده زمان انجام این رویداد بزرگ تاریخی و مذهبی ماه ربیع الثانی و آبان ماه بوده که تقارن این دو ماه در سالجاری، به این رویداد اهمیت ویژه و مضاعفی می دهد.

استاندار ادامه داد: این رویداد بزرگ، ۱۲۴۳ سال سند دلدادگی مردم شهید پرور و ایمانی ابرکوه به فرهنگ قرآن، اهل بیت و به ویژه حضرت علی بن موسی الرضا(ع) است؛ «الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته امیرالمومنین».

وی در بخش دیگری از سخنانش به بازخوانی ابعاد سفر امام هشتم(ع) به ایران پرداخت و اظهار کرد: امام رضا(ع) با مأمون به عنوان با ذکاوت ترین، عمیق ترین و سیایتمدار ترین فرد برنامه ریز علیه اهل بیت(ع) روبرو بود؛ کسی که برنامه ریزی سنگینی برای از بین بردن جریان باریک و زلالی که اهل بیت(ع) در قالب تقیه و مصلحت و پوشش و خفا پس از جریان عاشورا داشتند، کرد.

فاطمی رمز موفقیت تشیع در طول سال‌های گذشته را «قداست» و «مظلومیت» اهل بیت(ع) عنوان و خاطرنشان کرد: مأمون تلاش کرد بالاجبار حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را از مدینه به مرو و سپس به دل دستگاه حاکمیتی بیاورد تا قداست و مظلومیت ایشان را از بین ببرد.

استاندار ادامه داد: تجمیع مردم مدینه در زمان عزیمت به سمت ایران و فرمایش این جمله که «بر من گریه کنید»، کاری عمیق و ذکاوتمندانه سیاسی برای نشان دادن «اجبار ایشان به سفر» و «پذیرش ولایت‌عهدی مأمون» بود تا مأمون به اهداف خود نرسد.

فاطمی بیان کرد: حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در گذر از استان یزد در مواقف متعددی حضور یافتند اما تنها در شهرستان ابرکوه بیتوته کردند که سند تاریخی آن نیز موجود است.

وی با بیان اینکه اکنون نیز مأمون هایی هستند که بخواهند در آن مسیر گام بردارند، اضافه کرد: جا دارد عقد خواهر خواندگی بین این دو شهرستان ابرکوه و نیشابور با محوریت امام هشتم(ع) و این رویداد تاریخی شکل گیرد.

استاندار در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه امام رضا(ع) باید محور فعالیت های فرهنگی شهرستان ابرکوه شود، اظهار کرد: شهرستان ابرکوه؛ باید شهرستان هدفِ فرهنگ امام رضایی در تمامی صحنه ها باشد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..