مدیر کل کانون پرورش فکری یزد اعلام کرد؛

تدارک ۴۲ ویژه‌برنامه در یزد به مناسبت هفته ملی کودک/تبدیل قصه‌گویی به یک جریان در یزد

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد ضمن اشاره به برگزاری افزون بر ۴۲ ویژه‌برنامه در استان به مناسبت هفته ملی کودک، یکی از موثرترین اقدامات جهت پرورش کودکان را قصه گویی خواند که به گفته وی، به یک جریان در استان یزد تبدیل شده است.

«عالیه قوامی»  به مناسبت هفته ملی کودک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۱۶ تا ۲۲ مهرماه به عنوان هفته ملی کودک و روز شانزدهم مهرماه به عنوان روز ملی کودک در تقویم کشورمان نامگذاری شده است.

وی این هفته را فرصت مغتنمی برای اهتمام بزرگترها و مسئولان به کودکان به عنوان آینده سازان کشور دانست و گفت: باید تلاش کنیم در جهت احقاق حقوق آکودکانمان تصمیمات مناسبی در سطح کلان داشته باشیم چرا که دولت‌هایی موفق خواهند بود که کودکانشان، دارای رشد و پرورش مناسبی باشند.

قوامی با اشاره به عناوین روزهای هفته ملی کودک، از برنامه‌ریزی برای این هفته طبق عناوین روزهای مذکور خبر داد و خاطرنشان کرد: شعار امسال هفته ملی کودک «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی » اعلام شده است.

وی با بیان این که کانون پرورش فکری استان یزد از نیمه شهریورماه جلسات متعددی جهت برنامه‌ریزی هفته ملی کودک برگزار و ویژه‌برنامه‌هایی را در این رابطه تهیه و تدوین کرده است،‌ ابراز امیدواری کرد که برنامه‌های این هفته برای کودکان استان، اوقاتی نشاط آفرین و نشاط بخش را رقم بزند.

این مسئول از تدارک افزون بر ۴۲ برنامه به مناسبت هفته ملی کودک در استان خبر داد و گفت: این برنامه‌ها به اضافه تعداد دیگری ویژه‌برنامه طی این ایام، در همه مراکز کانون پرورش فکری استان برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که ویژه‌برنامه‌های این هفته در استان دو روز زودتر یعنی از چهاردهم مهرماه با برگزاری نمایشگاه تخصصی آثار و دست سازه‌های اعضای کانون پرورش فکری آغاز خواهد شد، برگزاری نشست و مراسم تجلیل از خیرین کانون‌ساز و کانون‌یار استان، برگزاری کارگاه بازی‌های خلاق در کانون شماره یزد و ویژه برنامه پرواز بادبادکها در پارک کوهستان یزد با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان را از دیگر برنامه‌های کانون قبل از آغاز هفته ملی کودک خواند.

قوامی از رونمایی از نماد صلح با همکاری خانه صلح ایران و آغاز فستیوال فیلم‌ها و انیمیشن‌های کانون در مراکز سطح استان همزمان با شروع این هفته خبر داد و تصریح کرد: دیدار اعضای کانون پرورش فکری با مسئولان ارشد استان، نمایش فیلم توسط کتابخانه‌های سیار در روستاهای استان و نیز حضور در صحن علنی شورای شهر و قرائت بخشی از بیانیه حقوق کودک و مطالبه گری در این خصوص، از برنامه‌های روز اول این هفته در استان است.

وی از برنامه‌های روز هفدهم مهرماه را آغاز بکار تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری استان یزد برای اجرای ویژه برنامه های خاص و نمایش‌های کانون جهت کودکان مناطق محروم و روستایی ذکر کرد و گفت: هم اکنون در کشور هفت تماشاخانه سیار فعالیت در استانهای مختلف کشور را در حال اجرا دارند.

قوامی جشن فرهنگی هنری روستایی کتابخانه سیار کانون با همکاری پیک امید، بازدید کودکان از موزه‌های استان به صورت رایگان و بعضاً نیم‌بها جهت آشنایی با فرهنگ و تمدن کشورشان، ویژه‌برنامه‌ی «با پدربزرگها و مادربزرگها» برای ثبت لحظاتی شاد برای سالمندان، برگزاری ویژه برنامه شاد «من خانواده‌ام را دوست دارم» با حضور مادران و کودکان در مرکز شماره سه کانون پرورش فکری یزد و دیدار با خانواده شهید دانش و فرزندان این شهید والامقام را از دیگر برنامه‌های هفته ملی کودک در استان برشمرد.

وی یکی از دغدغه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که این مجموعه را متفاوت از دیگر مراکز آموزشی کرده را پرورش خلاقیت در کودکان خواند و گفت: در همین راستا نیز برنامه‌ای با عنوان «کو کو عروسک» در مرکز شماره یک کانون در پارک شهر و ادب (پارک وحشی بافقی) در این هفته برگزار و طی مراسمی نخستین مرکز تخصصی دست سازه‌ها با هدف پرورش خلاقیت‌ها و احیای هنرها و کارهای دستی بومی استان افتتاح خواهد شد.

وی از برگزاری برنامه‌های متعددی به مناسبت این هفته در شهرستانهای مختلف استان خبر داد و اعلام کرد: تعدادی از کودکان دیروز که مفاخر امروز و غیرساکن در شهرستان تازه تاسیس مروست هستند، به دعوت کانون و در قالب ویژه برنامه «قلعه مکتب مروست» طی مدت سه روز از ۲۰ تا ۲۲ مهرماه تجارب خودشان را با کودکان زادگاهشان به اشتراک خواهند گذاشت.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در ادامه با بیان این که قصه گویی در یزد به یک جریان تبدیل شده و تنها مختص آمادگی برای برگزاری یا حضور در جشنواره‌ها نیست، گفت: خوشبختانه استان یزد طی بیست و سه دوره برگزاری جشنواره قصه گویی در کشورمان حائز رتبه بوده و این حوزه را به عنوان یکی از فعالیت‌های تاثیرگذار در پرورش کودکان مورد اهتمام دارد.

قوامی در پایان در همین رابطه از آغاز مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره قصه‌گویی از ۲۵ مهرماه و به مدت سه روز در یزد خبر داد و گفت: این مرحله از رقابتها با حضور برترین قصه گویان استان در مجتمع فرهنگی هنری کانون برگزار خواهد شد و پیش درآمدی برای راهیابی برگزیدگان به مرحله منطقه‌ای و در ادامه مرحله کشوری خواهد بود.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..