ثبت ۱۳ اثر تاریخی استان یزد در فهرست آثار ملی کشور

معاون میراث فرهنگی یزد از ثبت ۱۳ اثر تاریخی یزد از ابتدای سال جاری تاکنون در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز عبدالمجید شاکری شمسی گفت: یکی از وظایف مهم میراث‌فرهنگی مطالعه و بررسی در مورد آثار فرهنگی تاریخی و طبیعی به‌منظور ثبت آن‌ها در فهرست آثار ملی و بررسی و شناسایی آثار فرهنگی و تاریخی و طبیعی دارای ارزش و همچنین تهیه شناسنامه‌های فنی و سایر موارد مربوط به ثبت آثار منقول و غیرمنقول تاریخی ـ فرهنگی، بافت‌های تاریخی، میراث طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی است.

وی افزود: در میان آثاری که اخیراً برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور تائید شده است، خانه‌های تاریخی بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و بقیه آثار حسینیه، آب‌انبار، آرامگاه، حمام تاریخی و مدرسه است.

شاکری شمسی ادامه داد: از این ۱۳ اثر، ۵ اثر در یزد و بقیه متعلق به شهرستان‌های تفت، بافق، بهاباد، ابرکوه، اشکذر و اردکان است که از آن جمله می‌توان به بنای انجمن زرتشتیان یزد، بنای آرامگاهی درالحزن در بافق، خانه مشیری یزد، خانه‌های سلامت و پیری در اردکان و… اشاره کرد.

وی اظهار داشت: استان یزد دارای ۶ اثر ثبت‌شده در فهرست جهانی یونسکو است و تاکنون هزار و ۹۶۴ اثر فرهنگی و تاریخی آن در چهار حوزه طبیعی، منقول، غیرمنقول و ناملموس در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از این میان هزار و ۷۰۵ اثر در حوزه غیرمنقول و تعداد ۶۹ اثر در حوزه منقول و تعداد ۱۳۶ اثر در حوزه ناملموس و ۵۴ اثر در حوزه طبیعی بوده است.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..