استاندار یزد در جمع رسانه‌ها:

انتقال آب دریا به یزد با ۲۲ سال بودجه عمرانی استان/تسهیل گردشگری با راه‌اندازی هواپیما

no-thumbs

استاندار یزد ضمن تشریح دستاوردهای اولین سال استقرار دولت مردمی در این استان، از اماده بهره‌برداری شدن خط پدافندی انتقال آب صنعت به آب شرب با ۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اختصاص اعتباری معادل ۲۲ سال بودجه عمرانی یزد برای اجرای خط انتقال آب از دریا به یزد د قالب واگذاری یک یا دو معدن به این امر خب...

«مهران فاطمی» به مناسبت هفته دولت در نشست با خبرنگاران که در محل سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد، ضمن گرامیداشت این هفته و یاد و خاطره شهدای دولت به ویژه شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: طی یک سال گذشته اقدامات موثری در استان صورت گرفته که یکی از مهمترین آنها تدوین برنامه تحولی استان با عنوان سند یزد نوین در ۱۵ محور متناظر بر پتانسیل‌های جدید استان بوده که با شکوفایی آنها ریل جدیدی برای توسعه استان ایجاد خواهد شد.

وی از محاسن این برنامه را انطباق آن با اسناد بالادستی از جمله سند آمایش استان و صرفاً اداری نبودن و تدوین آن با مشارکت ذینفعان ذکر کرد و گفت: استان برای اولین بار صاحب یک برنامه تحولی در ۱۵ محور و ۱۸۰ برنامه اقدامی شده که به صورت هفتگی به صورت محور به محور و طرح به طرح پیگیری می‌شود.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: در برش شهرستانی نیز طرح‌های اولویت‌دار به همین صورت تدوین و مشخص شده که در استان چه اقدامی را در دستور کار داریم.

استاندار در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در هنگام استقرار به عنوان استاندار جدید، موج پنجم کرونا و تعطیلی کلیه برنامه‌ها در استان را شاهد بودیم به نحوی که درصد پوشش واکسیناسیون استان نیز کمتر از ۱۹ درصد بود ولی الان پوشش دز اول واکسن کرونا در استان ۹۵ درصد، دز دوم بالغ بر ۸۶ درصد و دز سوم نزدیک ۴۲ درصد و دز چهارم حدود سه درصد است که باید در این حوزه بیشتر کار کنیم.

وی عنوان کرد: خوشبختانه امسال بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس و رونق کسب و کارهای اقتصادی و فرهنگی را شاهدیم و با تلاش کادر سلامت و بدنه اداری و مردم تاحدودی امروز کرونا کنترل شده و تلفات نیز کاهش یافته است.

فاطمی یکی دیگر از مشکلات در بدو ورود به استانداری را تعرض‌های مداوم به خط انتقال آب به یزد ذکر کرد و افزود: خوشبختانه با تدابیر لازم طی مدت گذشته هیچ مشکلی را در این باره شاهد نیستیم.

وی از تشکیل کمیته آب در سطح معاون اول رئیس جمهور با حضور برخی وزرا و نمایندگان دستگاه‌هاو چهار استاندار خبر داد و گفت: طرح‌های آبرسانی به صورت مداوم در این کمیته دنبال می‌شود که در همین راستا خط اضطراری آب برای مواقع تنش آبی در استان یزد مصوب شده و در همین راستا خط انتقال آب صنعتی چادرملو به مخزن یزد به طول ۳۰ کیلومتر در کمترین زمان ممکن با اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان اجرایی شده و در فاز اول ۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب را انتقال می‌دهد و ۷۰۰ نفر از جمعیت استان را در مواقع اضطرار منتفع خواهد کرد.

استاندار افزود: همچنین در قالب نشست‌های این کمیته بیش از ۱۴۰ هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب برا استان مصوب و در حال اجراست تا تاب‌آوری استان در هنگام قطع آب افزایش یابد.

وی عنوان کرد: همینطور مصوب شد برای انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به استان یزد با ظرفیت قریب ۱۰۰ میلیون مترمکعب، یک یا دو معدن اختصاص یابد که حجم سرمایه‌گذاری آن بالغ بر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان معادل بودجه عمرانی ۲۲ سال استان به نرخ امروز است.

وی گفت: اخیراً پیشنهاد شده است تا دو هزار میلیارد تومان از محل شرکت‌های صنعتی و معدنی بزرگ به استان برای تامین زیرساختهای آب استان اختصاص یابد که این اعتبار به عنوان هزینه مالیاتی این واحدها منظور خواهد شد و این رقم معادل چهار سال بودجه عمرانی استان است.

وی با بیان این که در بخش‌های کشاورزی و پساب در این بخش نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، در مورد اقدامات صورت گرفته در بخش گردشگری به عنوان یکی از رئوس ماموریت‌های استان، اظهار کرد: در این حوزه به ویژه گردشگری سلامت زیرساخت‌هایی مورد نیاز بود که بزرگترین مشکل استان در این باره نداشتن خطوط پروازی با پایه یزد بود.

فاطمی اظهار کرد: در همین راستا با بهترین شرکت هواپیمایی کشور مذاکره داشتیم و خوشبختانه تاکنون برای دو پرواز هماهنگی شده و در کنار آن نیز شرکت پروازی «یزد ایر ایران» با حجم سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است.

وی افزود: دو هواپیمای ۳۱۰ جزو سرمایه‌های این شرکت منظور شده و امیدواریم براساس برنامه زمان‌بندی تا مهرماه امسال، چهار فروند هواپیمای مسافری را برای این شرکت در استان داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سفر ریاست جمهوری به استان، گفت: براساس سیاست دولت طرحهای نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد در این سفر مدنظر قرار گرفت و ۷۱۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر و ۳۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۱۸۵ مصوبه سفر به این حوزه اختصاص یافت.

استاندار در این باره خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد تومان از سهم سفر به استان اختصاص یافته و اخیراً نیز به میزان ۴۰۰ میلیارد تومان جهت جذب طرح‌های مشکل‌دار پیشنهاد شده است.

وی در همین رابطه به افتتاح ناقص قطار یزد – اقلید(فارس) و نیاز ۲۵۰ میلیارد تومانی برای تکمیل این خط از محل اعتبارات سفر و همچنین اختصاص اعتبارات مناسب دیگری از محل سفر برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام استان اشاره کرد.

وی با اشاره به رونق دوباره گردشگری یزد در جریان نوروز امسال پس از دو سال وقفه کرونایی، اظهار کرد: در نوروز امسال بالغ بر یک میلیون گردشگر به یزد سفر کردند و بدنه گردشگری مجدداً راه افتاد.

وی اقدامات صورت گرفته در مورد طرح نهضت ملی مسکن در استان را نیز یادآور شد و عنوان کرد: بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کردند که برای ۶۰ هزار متقاضی پالایش شده، زمین مورد نیاز تامین شده و برای اولین بار مصمم به تحویل خانه‌های وبلایی به مردم در قالب این طرح هستیم.

فاطمی در رابطه با فعالیتهای اقتصادی صورت گرفته در استان طی یک سال گذشته، بیان کرد: ۳۳۰ واحد راکد صنعتی در استان شناسایی شد که ۷۳ واحد راه اندازی و مابقی دچار مشکلاتی هستند که در استان قابل رفع نیستند و به سطح ملی ارجاع شده‌اند.

وی در همین رابطه به ارتقای GDP‌ استان به بالای دو درصد طی ۱۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: نرخ رشد اقتصادی استان در ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۵.۱۳ درصد رشد داشته و هفتمین استان کشور محسوب می‌شویم.

وی از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال گذشته به ۴۷.۸ درصد و قرار گرفتن به عنوان اولین استان کشور، خبر داد و گفت: نسبت اشتغال نیز امسال ۴۲.۱ درصد شده و بالاترین رتبه در کشور را کسب کردیم.

به گفته‌ی استاندار، بیشترین کاهش نرخ بیکاری مردان در بهار ۱۴۰۱ را نیز متعلق به یزد است، نرخ بیکاری افراد ۱۵ تا ۲۴ سال از ۳۲.۳ درصد در بهار ۱۴۰۰ به ۲۲.۸ درصد در بهار امسال کاهش یافته و نرخ بیکاری بانوان نیز در بهار ۱۴۰۰ معادل ۳۶.۱ درصد بوده که در بهار ۱۴۰۱ به ۲۶.۵ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: در شاخص نسبت مصارف به منابع بانکی استان از رقم ۷۲ درصد به ۹۳ درصد در سال ۱۴۰۰ افزایش داشته‌ایم و در سال ۱۴۰۱ تاکنون ۶۱ درصد بوده است.

فاطمی از پرداخت ۱۶۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه (تبصره ۱۶) خبر داد و گفت: طی آن ۱۴ هزار و ۲۱۲ فقره وام ازدواج دادیم و رتبه اول این حوزه در کشور را کسب کردیم.

وی با اشاره به ۳۴ میلیون دلار حجم سرمایه‌گذاری خارجی در استان در شرایط سخت تحریمی، سرمایه گذاران مربوطه را مربوط به کشورهای اتریش، هندوستان، ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان خواند و یزد را جزو شش استان برتر کشور در این حوزه ذکر کرد.

استاندار به مدیریت پیک برق استان یزد بدون بروز هیچ گونه قطع برق خانگی و کشاورزی و حتی بدون فشار آوردن به بخش تولید اشاره کرد و در ادامه عنوان کرد: استان یزد در اقدامی فناورانه بورسیه شغلی دانشجویان را مطرح و در دفترچه سازمان سنجش جای داده که براساس آن صنایع بهترین دانشجویان را برای فعالیت در واحدهای تحقیق و طراحی صنعتی را مورد حمایت قرار می‌دهند و خوشبختانه مشکل بیمه و سربازی آنها نیز اخیراً مرتفع شده است.

وی از اقدامات اساسی در مورد انتقال حساب مالی شرکتهای بزرگ و دفاتر مالیاتی آنها به داخل استان و تقویت ارتباطات مردمی مسئولان استانداری در یکشنبه خبر داد و گفت: ستاد نواوری و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در استان به صورت هفتگی تشکیل جلسه می‌دهد و در سفر اخیر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به استان مقرر شد تا یزد به عنوان پایلوت قانون جهش تولید کشور تعیین شود.

وی یزد را استان اول کشور در حوزه انرژی خورشیدی خواند و گفت: موفق‌ترین مدل سرمایه‌گذاری را برای تولید دو هزار مگاوات ارائه کردیم و هم اکنون در بازه یک روزه به سرمایه‌گذاران این حوزه زمین واگذار می‌شود و استانهای پیشتاز در کشور هستیم.

وی از ارائه و پیگیری طرح سامان خانواده در استان، به خسارات وارده به استان در دو سیل اخیر، خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه انجام شده، همه سیل‌بندها در سیل اخیر موفق عمل کردند ولی حجم بالای بارندگی در برخی مناطق استان مانند شهر یزد و دوره بازگشت بسیار بالای چنین بارشهایی در استان باعث بروز خساراتی در برخی بخشها شده است که مجددانه پیگیری جبران خسارات وارده هستیم.

فاطمی در پایان صمن پاسخ به سئوالات خبرنگاران یادآور شد: خوشبختانه با کمک مردم و دستگاه‌های مربوطه خسارات سیل اول کاملا پرداخت شده و در مورد سیل دوم نیز به دلیل خسارات بالا در حال پیگیری هستیم که در این رابطه نسبت به رهن منزل برای آسیب دیدگان اقداماتی صورت گرفته و در دست اقدام است و از امروز نیز تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..